Kızılcahamam Kamp Alanları: Ankara’da Çadır Kurulacak En İyi Yerler

admin
|

Ankara’nın mistik ilçesi Kızılcahamam, doğa severlerin adeta uğrak yeri. Kızılcahamamda buunan ücretli ya da ücretsiz olarak hizmet veren birkaç kamp alanı bulunuyor. Ankara, ülkemizin kampçılık adına sayısız fırsat sunduğu bir nokta.

İkliminden coğrafyasına, doğasından tarihi güzelliklerine kadar birçok unsuru barındıran bu şehir, kamp alanlarıyla da unutulmaz anılar biriktirmenize yardımcı oluyor. Tabii, her kamp alanının kendine özgü artıları ve eksileri mevcut.

Kızılcahamam Kamp Alanları

Çadırınızı alıp gelebileceğiniz ya da karavanınızla konaklayabileceğiniz bu alanları sizler için inceledik. Şimdi gelin, Ankara-Kızılcahamam kamp alanlarına birlikte bir göz atalım.

Işık Dağı Karagöl Jeositi Kamp Alanı

Ankara’nın huzur dolu ilçesi Kızılcahamam’ın hemen yakınlarında bulunan Işık Dağı, kamp severlerin sıklıkla tercih ettiği noktalardan biri. İçinizi ısıtan çam kokuları eşliğinde huzur dolu anlar yaşayabileceğiniz bu alan, doğa ile baş başa kalmak isteyenlerin gözdesi. Özellikle trekking meraklıları tarafından oldukça rağbet gören Işık Dağı, temiz havası ve büyüleyici doğasıyla adeta bir cennet köşesi.

Kizilcahamam Ucretsiz Kamp Alanlari Cadir Yerleri
Ekin Yalgin

Işık Dağı Karagöl Jeositi Kamp Alanı, Ankara’nın merkezine 112 km, Kızılcahamam merkeze ise 35 km mesafede yer alıyor. Kendi aracınızla rahatlıkla ulaşabileceğiniz bu kamp alanında çadır kampçılığının yanı sıra günübirlik gezilerle piknik de yapabilirsiniz.

Çadır ve karavan kampçılığına uygun olan bu alan, doğayla iç içe bir deneyim sunuyor. Ancak unutmayın, tesis olmadığı için yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı kamp alanına varmadan önce alışveriş yaparak karşılayabilirsiniz. Ayrıca, tuvalet ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bir alan da mevcut.

Alicin Kültürel Jeositi Kamp Alanı

Ankara’nın göbeğinden 90 km uzaklıkta, doğa ile baş başa kalabileceğiniz bir cennet köşesi Alicin Kültürel Jeositi Kamp Alanı. İster piknik yapın, ister kamp kurun, bu alan doğa severlerin tercih ettiği noktalardan biri.

Alicin Kulturel Kamp Alanlari Cadir Yerleri
Ekin Yalgin

Burada herhangi bir tesis, büfe ya da market bulunmadığı için yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı kamp alanına gelmeden önce temin etmekte fayda var. Ayrıca tuvalet ya da çeşme gibi temel ihtiyaçlar için de herhangi bir alan bulunmuyor.

Alicin Kültürel Jeositi Kamp Alanı, adeta bir aktivite merkezi. Burada hem yürüyüş yapabilir, hem bisiklet sürüp adrenalinin doruklarına çıkabilir, hem de balıkçılıkla ilgilenerek huzurlu saatler geçirebilirsiniz.

Kurumcu Göleti Kamp Alanı

Kızılcahamam’ın Kurumcu Köyü’nde yer alan Kurumcu Göleti Kamp Alanı, çadır ve karavan kampçılığına uygun, aynı zamanda ailenizle ve arkadaşlarınızla piknik yapabileceğiniz bir alan. Kendinizi çam ağaçlarının eşsiz kokusuna ve çeşitli bitki örtüsünün renklerine bırakabilir, doğayla iç içe bir gün geçirebilirsiniz.

Tesis bulunmayan Kurumcu Göleti Kamp Alanı, Ankara’nın merkezine 83 km, Kızılcahamam’a ise 35 km mesafede. Burada doğa yürüyüşleri yapabilir, bisiklet sürebilir, hafta sonlarınızı piknik yaparak geçirebilir ve huzurlu saatler yaşayabilirsiniz.

Yayla Mocamp

Bolu il sınırına yakın, Ankara’nın merkezinden 110 km uzaklıkta cennetten bir köşe olan Yayla Mocamp, hem çadır ve karavan kampçılığına hem de bungalov evlerinde konaklamaya olanak sağlıyor.

Kizilcahamam Kamp Alanlari Yayla Mocamp
Ekin Yalgin

Etrafı göletle çevrili bu kamp alanında, balık tutabilir ve daha eğlenceli bir kamp deneyimi yaşayabilirsiniz. Kontrollü bir şekilde ateş yakabilir, tuvalet ve duş imkanlarından faydalanabilirsiniz. Bu alan, doğayla baş başa huzurlu bir tatil geçirebileceğiniz bir yer.

Soğuksu Milli Parkı

Kızılcahamam’da bulunan ve Ankara’nın merkezine 80 km uzaklıkta olan Soğuksu Milli Parkı, hem kamp yapabileceğiniz hem de piknik yapabileceğiniz bir alan. Girişte kontrollerin sağlandığı bu bölge, çam ağaçlarıyla ünlü. Milli park, gelen ziyaretçilere birçok imkan sunuyor.

Soguksu Milli Parki Ankara Kamp Alanlari

Tuvalet, çeşme, büfe ve yürüyüş alanları gibi olanaklarıyla Soğuksu Milli Parkı, kamp ve piknik yapmayı sevenlerin adeta bir sığınağı.

Şahinler Tabiat Parkı Kamp Alanı

Kızılcahamam’ın sakin ve huzurlu sığınaklarından biri olan Şahinler Tabiat Parkı Kamp Alanı, bölge halkının özellikle hafta sonları uğrak yeri. Muhteşem doğası ve sakin atmosferiyle ziyaretçileri kendine çeken bu park, hem piknik yapmak için hem de kamp kurmak için ideal. Çeşme ve tuvalet gibi temel ihtiyaçların karşılanabileceği alanlar bulunuyor.

Şahinler Tabiat Parkı’nda yürüyüş yapabilir, kontrollü bir şekilde mangal yakabilir, bisiklet sürebilir ve huzurlu bir tatil geçirebilirsiniz. Ankara merkezine 107 km, Kızılcahamam ilçe merkezine 30 km uzaklıkta olan bu park, doğanın içinde bir tatil deneyimi sunuyor.

Park içinde bir büfe bulunuyor, buradan bazı temel ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz ancak daha geniş çaplı bir alışveriş için kamp alanına gelmeden önce hazırlık yapmanız gerekiyor.

Şahinler Tabiat Parkı Kamp Alanı’nda güvenlik kontrol noktaları, yürüyüş ve bisiklet sürme alanları, fotoğraf çekimleri için uygun mekanlar, piknik ve mangal yapabileceğiniz alanlar, çocuklarınız için oyun alanları ve tuvalet ve çeşme gibi temel ihtiyaçların karşılanacağı imkanlar da bulunuyor. Bu park, hem doğa severlere hem de ailelere hitap eden bir tatil ve kamp alanı.

Sonuç

Doğanın içinde huzurlu bir mola vermek isteyenler için Ankara’nın Kızılcahamam ilçesi, birçok farklı kamp alanı sunuyor.

Hem çadır hem de karavan kampçılığı için uygun olan bu alanlar, doğa yürüyüşleri, piknik, bisiklet sürme gibi etkinliklerle de tatilinizi renklendirebilir.

Tüm bu kamp alanlarının kendine has özellikleri ve sunduğu olanaklar, Kızılcahamam’ı Ankara’nın en popüler kamp destinasyonlarından biri haline getiriyor.