rotasenin.com

Alanya Kleopatra Koyu ve Plajı

Kleopatra Plajı’nın yanı başındaki kayalık özelliğine sahip Alanya Yarımadası, yerleşim yerlerini doğu ve batı olarak ayırır. Alanya Kalesi’ne çıktığınızda Batı yönünde kalan enfes güzellikte bir görünüme sahip olan plajın adıdır Kleopatra Plajı. 

Arkasında Damlataş Mağarası bulunması nedeniyle, yerli halkın Damlataş Plajı olarak da adlandırdığı Kleopatra Plajı, mavi bayraklı plajlarımızdandır.

Plaja ve denize girmek ücretsiz, fakat şezlong, şemsiye ve gıda hizmetleri için ücret ödemeniz gerekiyor. Deniz ve plaj kumdur. Suyu berraktır, dibini rahatlıkla görebilirsiniz. Özellikle, deniz gözlüğü ile dalış yaptığınızda başka bir güzellik ile karşılaşmanız söz konusu.

Kleopatra ismi ise şuradan geliyor. Romalı komutan Marcus Antonius, MÖ 44 yılında Jül Sezar’ın ölmesiyle doğu bölgesinin yönetimini üstlenir. İlk işi, zengin kaynaklarından yararlanmak için Mısır’a gitmek ve Mısır kraliçesi ile bir anlaşma yapmaktır.

Alanya Kleopatra Plaji
Kelopatra Plaji Gezi Yazisi

VII. Kleopatra‘nın amacı ise kaybettiği toprakları geri almak ve Büyük İskender‘in istediği gibi tüm dünyaya sahip olmaktır. Marcus Antonius ve Kleopatra, Tarsus’ta buluşurlar ve birbirlerine delice aşık olurlar. Gerçekleştirdikleri birliktelik neticesinde Antonius, Alanya’nın bulunduğu şehri Kleopatra’ya verir. Bu nedenle plaj, Kleopatra Plajı olarak anılır.