rotasenin.com

Kuzuyayla Tabiat Parkı: Kartepe Kamp Alanı

admin
|

Şehirden uzaklaşıp kısa süreliğine de olsa nefes almak için biz ve bizim gibi insanlar için Marmara Bölgesi çevresinde harika yaylalar bulunuyor. Kuzu Yaylası bunlardan biri, üstelik İstanbul’a 2 saat mesafede. Kocaeli yayla turizminin önde gelen yerlerinden biri.

Kuzu Yaylası Tabiat Parkı’nda çadır kampı yapılabiliyor. Günübirlik piknikçilerin de uğrak noktalarından biri olan yayla, akşam üzeri yerini kampçılara bırakıyor. Çadır kuracağınız yeri bulmadan önce etrafı önce arabayla, sonra yürüyerek keşfe çıkın.

Tavsiyem çadır kurmuş ve sizin gibi olduğunu düşündüğünüz insanların yakınına kurmanız. Grup halinde takılıyor gibi göründüğünüzde hayvanlarla karşılaşma olasılığınız azalır. Ateş başında oturmuş keyfimize bakarken bir anda uzaklardan birkaç köpek, çakal türü havlama sesleri gelmeye başladı.

Uzaklarda olduğundan çok önemsemedik, ama her saniye havlama sesleri biraz daha yaklaştı. Hemen arabanın anahtarının nerede olduğunu kontrol ettik, hemen sonra köpekler yakınımızdan, ama görünmeyecek şekilde uzaktan geçip gitti.

Kartepe Kuzu Yaylasi Tabiat Parki Cadir Kamp Alani
Kartepe Kuzu Yaylasi Tabiat Parki Yuruyus Parkuru

Ateş yakacaksanız odun bulmak için ormanın içine dalmanız gerekebilir. Tavsiyem yanınızda işe yarar bir balta bulundurmanız. Gece ateşi yakacaksanız büyükçe odunlara ve bu odunu sağlamak için daha büyük odunları küçültmeye ihtiyacınız var.

Peki ateş yakmasak nolur? Ateş yakmazsanız üşürsünüz. Kuzu Yaylası’nın rakımı 1390 metre. Şehir merkezinden aynı saatte en az 7 derece soğuk, güneş battıktan sonraki hızlı soğuk artışını da hesaba katarsanız gece kayda değer bir ısı kaybı yaşanıyor. Üzerine bir de soğuğa karşı hazırlıklı olmazsanız keyif almak yerine soğukla mücadele etmeye çalışırsınız.

Kartepe Kuzu Yaylasi Tabiat Parki Kozde Yemek
Kartepe Kuzu Yaylasi Tabiat Parki Fotograflari

Hava durumunun garantisi olmaz burada, açıktır ama bir anda sis çöküverir. Yağmaz gibi görünür, ama anında yağmur yağar. Sabah uyandığınızda hiç beklemediğiniz bir anda ıslak toprak karşılayabilir sizi. Ama burası bir mesire alanı da olduğundan sabah 08:00 ve 09:00 arası piknik yapmak isteyenlerle dolacağının garantisini verebiliriz.

Kartepe Kuzuyayla Tabiat Parki Piknik Alani
Kartepe Kuzuyayla Tabiat Parki Soguk Su Cesmeleri

Kartepe Kuzu Yaylası Milli Parkı özelliklerinden bahsedelim. Öncelikle tuvalet imkanınız bulunuyor. Tuvaletler tesisin girişinde ve ücretsiz kullanılabiliyor. Çeşitli yerlerde de buz gibi akan suya sahip çeşmeler görürsünüz.

Kartepe Kuzu Yaylasi Tabiat Parki Orman Ici

Yürüyüş yapmayı seviyorsanız Kuzu Yaylası’nda trekking parkurları da bulunuyor. İster ağaçların arasında yürüyün, isterseniz Kartepe’ye çıkan istikamette. Ama ağaçların arasındaki patikaları izlemek ve orman içinde kaybolmak müthiş bir duygu. Gece ateş yakmak istiyorsanız odun bulmanız için buralarda zaten dolaşmanız gerekecek.

Kartepe Kuzuyayla Tabiat Parki Gece Atesi
Kartepe Kuzu Yaylasi Tabiat Parki Odun Toplama

Kuzuyayla Tabiat Parkı çadır ücreti ne kadar?

Kuzuyayla Tabiat Parkı’nın girişi bir süredir çalışmıyor, ancak yukarıda sizi karşılıyorlar. Sonbaharda giderseniz pek kimseler olmuyor, hem pikniğe hem de kampa gelenler az oluyor. Nemli ve yağmurlu havalarda ateş yakarken odun problemi yaşamamanız için şehirden odun getirebilirsiniz.

Kuzuyayla Tabiat Parki Sonbahar Kampi
Kuzuyayla Tabiat Parki Sonbahar Gezisi

Kuzu Yaylası Tabiat Parkı nerede ve nasıl gidilir?

Kuzu Yaylası’nın bulunduğu bölge Kocaeli’nin Kartepe ilçesi sınırlarında yer alıyor. Öncelikle Maşukiye’ye varmanız gerekiyor.

Maşukiye’nin merkezinden sonra Kartepe’ye doğru ilerlerken 9km (15dk) sonra Kuzu Yaylası Tabiat Parkı‘nın girişine varırsınız. Girişten sonra da 3km’lik kabalak bitkisi ile çevrelenmiş bir yolunuz bulunuyor. Tesislere ulaşana kadar yol tamamen asfalt.

Kuzu Yaylası’na ulaşım İstanbul’dan 140km, bu da 2 saat kadar sürüyor. İzmit’e olan uzaklığı 33km (50dk). Yaylaya kadar çıkmışken Kuzu Yaylası Tabiat Parkı çevresinde de gezilecek güzel yerler bulunuyor.  Aşağıdaki güzelliklerin yanı sıra Kartepe’nin batısında kalan Suadiye Tabiat Parkı‘nı da ziyaret edebilirsiniz. Orası da çadır kampı yapabileceğiniz yaylalardan biri.