rotasenin.com

Lyrbe Seleukeia Antik Kenti

Seleukeia Antik Kenti, MÖ 3. yüzyılda kurulan bir kent. Bölgede bulunan Side yazıtları sayesinde Side Antik Kenti’ndeki halkın da bir dönem burada yaşadığı anlaşılmış. Seleukeia Antik Kenti’nde görülen kalıntılar Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait.

Antik kent gezinizde sur duvarları, agora, hamam, tapınaklar, sarnıçlar, kilise ve mezar yapılarını görebilirsiniz. Agora ve çevresindeki yapılar günümüze kadar iyi bir şekilde gelebilen yapılar. Kentin nasıl olduğunu canlandırabileceğiniz düzeyde korunabilmiş.

Otobüslerle gelen turist kafilelerine rastlayabilirsiniz gezi esnasında. Sanıyorum buraya özel turlar yapılıyor. Turistler ülkemizdeki antik yapılara, tarihi kalıntılara oldukça meraklı.

Antalya Lyrbe Seleukeia Antik Kenti Anitsal Kapi
Antalya Lyrbe Seleukeia Antik Kenti Gezi Notlari

Kent, Toros Dağları’nın bir yamacına kurulduğundan ve 3 yamacı dik bir konumda olduğundan sadece güney cephesi surlarla çevrilmiş. Şehre bu surların ortasnda yer alan anıtsal kapıdan giriliyor. Kapıyı geçtikten sonra agorayı ve çevresindeki yapıları küçük bir alan içinde görebiliyoruz.

Antalya Lyrbe Seleukeia Antik Kenti Nerede Nasil Gidilir
Antalya Lyrbe Seleukeia Antik Kenti Agora

Seleukeia Antik Kenti 1970’li yıllarda Prof. Dr. Jale İnan başkanlığında kazılmış ve bulunan eserler Antalya Arkeoloji Müzesi‘ne taşınmış. Bunlar arasında en önemlisi Yedi Bilgeler Mozaiği. Daha sonraları bulunan eserler kentin güneyinde, deniz kıyısında yer alan Side Arkeoloji Müzesi‘ne taşınmış.

Lyrbe Seleukeia Antik Kenti Gezilecek Yerler
Lyrbe Seleukeia Antik Kenti Gorulecek Yerler

Seleukeia Antik Kenti giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Antik kente giriş ücreti bulunmuyor, çünkü kent kendi halinde. Henüz korunmuyor ama umarım en kısa zamanda birçok antik kent gibi temizlenip, korumaya alınır. Tesis olmadığından günün istediğiniz bir saati ziyaret edilebiliyor.

Seleukeia Antik Kenti nerede ve nasıl gidilir?

Seleukeia Antik Kenti’ne ulaşmak için Manavgat Şelalesi‘ni geçin ve Bucakşeyhler Köyü‘ne girin. Yolun devamı sizi Seleukeia’ya çıkaracaktır. Manavgat Şelalesi ile Seleukeia arası 8,5km.