rotasenin.com

Metropolis Antik Kenti

Kazıları hala devam eden Metropolis Antik Kenti, Efes ile İzmir arasında bir tepenin eteklerine ve zirvesine kurulmuş. Ana Tanrıça Kenti anlamına gelen Metropolis’te ilk yerleşim MÖ 3000’lerde bu tepede yer almış. Efes Antik Kenti‘nin ticaret merkezi olmasından çok ekmek yemiş ve burasının da en önemli gelir kaynağı ticaret ve gümrük olmuş.

Metropolis Antik Kenti’nde kazı çalışmaları hala devam ediyor. Kenti gezmek, yamaçta yer aldığı için biraz yorucu olsa da tarihe meraklıysanız seversiniz. Çoğu yeri yıkık dökük ama o kadar da boş değil. Tiyatro, mozaikler, gymnasium ve hamamların bir kısmını görebiliyorsunuz.

Izmir Metropolis Antik Kenti Tiyatrosu
Izmir Metropolis Antik Kenti Tiyatrosu Kalintilari

Metropolis Antik Kenti’ni tamamen gezmek isterseniz sol taraftan yukarı doğru çıkmaya başlayabilirsiniz. Çıkarken sol tarafta karşınıza önce resepsiyon salonu olarak kullanıldığı düşünülen mozaikli salon ve kentin 4000 kişi kapasiteli tiyatrosu çıkacak. Biraz içeride Peristil avlulu evi görmeniz mümkün.

Izmir Metropolis Antik Kenti Mozaik Odasi
Izmir Metropolis Antik Kenti Kazilari

400 metre yukarı doğru devam ettiğinizde tepenin zirvesine, yani Akropolis’e ulaşmış olacaksınız. Kentin en yüksek noktası burası ve bu noktadan sonra inişe geçiyorsunuz.

Yönetimin önemli kararlar aldığı 400 kişi kapasiteli meclis binası (bouleuterion), üstü kapalı gezi yolu stoa, atölyeler, dükkanlar, hamam ve gymnasium’u bu noktada görmek mümkün. Bizanslılar, meclis binasının ortasından sur duvarı geçirmişler, inişiniz sırasında sur duvarı kapısını gördüğünüzde orası meclis binasıdır.

Hatta Bizanslılar sur duvarını inşa ederken meclis binasının taşları gibi, antik kentin taşları sökerek, heykelleri kırıp yapı taşı elde ederek inşa etmişler. 14. yüzyılda bölgenin Türklerin eline geçmesiyle kale duvarları dikilmiş. Bu duvarları da günümüzde hala görülebiliyor.

Izmir Metropolis Antik Kenti Meclis Binasi
Izmir Metropolis Antik Kenti Kalintilari

Metropolis Antik Kenti nerede ve nasıl gidilir?

Metropolis Antik Kenti, İzmir’in Torbalı ilçesinde, Özbey ve Yeniköy mahalleleri arasında yer alıyor. Kent, ilgilisine biraz görülmeye değer, ilgisizine ise hiç görülmeye değer değil.

Ama İzmir’de gezilecek popüler yerlere yakınlığı nedeniyle uğranabilecek bir konumda. Selçuk’ta bulunan Efes Antik Kenti‘ne 34km (40dk), klasik otomobil müzesi Key Museum‘a ise arabayla 11km (20dk) mesafede.