Odayeri Yaylası: Düzce’de Harika Bir Kaçış Noktası

Odayeri Yaylası: Düzce’de Harika Bir Kaçış Noktası

Düzce'nin sakin sığınağı Odayeri Yaylası'nda bir kahve molasıyla, doğanın kalbinde huzuru keşfedin. Bolu sınırındaki eşsiz bir kaçış noktası.
admin |

Odayeri Yaylası, Düzce sınırlarındaki onlarca yayladan bir tanesi. Evleri, yerleşimi ve manzarasıyla bizi cezbeden, tadını damağımızda bırakan bir yer. Açtık masamızı, suyumuzu ısıttık ve Düzce gezimizde bir kahve molası verdik. Harika bir manzara vardı ve çok da kalabalık değildi. Çevrede gezen birkaç kişi vardı sadece.

Yayla ziyaretimizde hava durumu çok hızlı değişiklik göstermişti. Güneşli bir hava varken bir anda tatlı tatlı yağmur yağmaya başladı ve akabinde hava kapandı, şimşekleri görmeye başladık. Bulutları izlemek bile burada o kadar keyifliydi.

Duzce Odayeri Yaylasi Kahve Molasi
Gezdiğimiz yerlerin güzelliği hafızamıza iyice kazınsın diye kahve molaları veririz. Hele de kalabalık olmayınca keyfi daha çok çıkıyor buraların. Ağaçlar, doğa, manzara zaten harika. İstanbul'da yaşayan biri olarak az yeşil gördüğümüzden çimlerin içinde olmak çok özlediğimiz bir şey.
Duzce Odayeri Yaylasi Kapali Hava
Bir anda ardı ardına çakan şimşekler ile neye uğradığımızı şaşırıyoruz. Üzerimize yağmur yağıyor ama şimşekleri oluşturan kara bulutlar daha ileride olduğu için daha rahat izleme şansına sahip oluyoruz. İkimizde şimşekleri izlemeyi sevdiğimizden birbirimize göstermeye çalışıyoruz işte orada diyerek.
Duzce Odayeri Yaylasi Ahsap Evler
Yine de büyük bir sessizlik hakimdi Odayeri Yaylası'nda. Terkedilmiş bir hissi vardı. Özellikle ilkokulun olduğu yerlerde insanlar burayı terk etmiş ve gitmiş gibiydi. Yıkılmaya yüz tutmuş bazı ahşap yapılar bunu destekler nitelikte olmasına karşın tabii ki gerçekte terkedilme gibi bir durum yoktu.
Duzce Odayeri Yaylasi Manzara Fotografi
Türkiye'de sonbahar rotalarından biri Bolu ve Düzce illeridir. Ormanlık alanların bolluğu, sonbahar mevsiminde farklı renklerin oluşmasını sağlar, bu da fotoğraf çekmeyi sevenler için süper bir fırsat.

Odayeri Yaylası Nerede ve Nasıl Gidilir?

Odayeri Yaylası, doğa severler ve kamp meraklıları için kaçırılmayacak bir fırsat sunuyor. Her ne kadar bölgede resmi bir tesis bulunmasa da, ormanın kalbinde yer alan bu yaylada çadır kurabileceğiniz söyleniyor. Yaylanın sakin atmosferi, kuş cıvıltıları ve huzur dolu doğasıyla, kamp yapmak için ideal bir ortam sağlıyor.

Odayeri Yaylası’na ulaşım serüveni, Düzce’nin merkez ilçesinin güneyinde, Bolu sınırına yakın bir noktadan başlıyor. Maceranız, öncelikle Uğur beldesinden başlayarak Fındıklı Aksu’ya doğru ilerleyerek şekilleniyor. Bu yolculuk, doğa tutkunları için bir başlangıç noktası olarak hizmet ediyor ve yaylaya giden yolun ilk adımlarını temsil ediyor.

Duzce Odayeri Yaylasi Gezi Yazisi
Duzce Odayeri Yaylasi Evleri

Fındıklı Aksu’yu arkada bırakıp güney batıya doğru devam ettiğinizde, Odayeri Yaylası’nın muhteşem manzaralarıyla karşılaşacaksınız. Bu eşsiz yayla, Düzce merkezine 32 km uzaklıkta yer alıyor ve ulaşımı, virajlı ve yer yer bozuk yollar nedeniyle biraz meydan okuyor.

Ancak, yaklaşık 1 saat 20 dakikalık bir yolculuğun ardından varacağınız bu doğa harikası, tüm zorlukları unutturacak güzellikte. Yol boyunca göreceğiniz doğal güzellikler, varış noktanız olan Odayeri Yaylası’nın sadece bir ön izlemesi.

Sonuç

Odayeri Yaylası’nda geçirdiğimiz zamandan aldığımız huzur ve mutluluk, bu yerin sadece bir kaçış noktası olmadığını, aynı zamanda keşfedilmeyi bekleyen bir hazine olduğunu kanıtlıyor. Eğer siz de ormanların derinliklerinde, şimşeklerin dansını izlerken, yağmurun tınısını dinleyerek gerçek bir kaçış arıyorsanız, Odayeri Yaylası tam da aradığınız yer.