rotasenin.com

Osmangazi Köprüsü Geçiş Ücretleri ve Teknoloji Müzesi

Osmangazi Köprüsü hakkında bilgileri ve Osmangazi Köprüsü geçiş ücreti bilgilerini yakında burada da yayınlayacağız. Ancak köprüye giderken mola verdiğinizde, köprü tarihini merak ediyorsanız Osmangazi Köprüsü Teknoloji Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Osmangazi Köprüsü Teknoloji Müzesi

İzmit Körfez Geçiş Köprüsü, Dilovası Dil Burnu ile Altınova Hersek Burnu’nu birbirine bağlayan dünyanın en uzun 4. asma köprüsü. Osmanlı Devleti’nin kurucusu I. Osman’ın adının verildiği Osmangazi Köprüsü, körfez geçişini bir hayli kolaylaştırıyor.

İzmit üzerinden gidildiğinde 2 saat süren yolu 6 dakikaya indiren Osman Gazi Köprüsü’nün Dilovası yakası girişinde Starbucks’ın da içinde bulunduğu mola ve dinlenme tesisi bulunuyor. Bu tesis içerisinde de bir müze bulunuyor. Tesadüfen gördüğümüz müze Osmangazi Köprüsü‘nün yapımıyla ilgili bilgiler ve maketler yer alıyor.

Osmangazi Köprü Müzesi
Osmangazi Köprü Müzesi

Köprü Müzesi daha çok mühendislere ve köprü gibi yapıların ilgi alanlarına giren kişilere hitap ediyor. Köprü Müzesi’nde köprünün yapımında kullanılan çelik cetvel, gps alıcıları ve kontrol üniteleri, rüzgar ve hava hızını ölçen anemometre, kumpas gibi malzemeleri görebiliyorsunuz. Müzedeki malzemelerin çoğu, köprü yapımında kullanılan ve müzeye sergilenmesi için verilen malzemeler.

Osmangazi Kopru Muzesi Kullanilan Aletler
Osmangazi Kopru Muzesi Gezilecek Yerler

Betonarme yapılarda ve ana halat yapılarında kullanılan manşonlar da sergileniyor. Köprü, gökdelen, tünel gibi özel yapıların bölümlerinin birbirine eklenmesinde kullanılıyormuş bu aletler.

Böylece performans kaybı yaratmadan güç gerilim transferi yapabiliyorlarmış. Bu tip aletler, köprüde kullanılan malzemeler, malzemelerin etkileşimi ve köprünün iç yapısı ile müzenin ortasında bir maketi görebilecekleriniz arasında.

Osmangazi Kopru Muzesi Kullanilan Malzemeler
Osmangazi Kopru Muzesi Mansonlar

Köprünün inşası, inşaat aşamaları da görüntülerle desteklenmiş. Köprünün açılışında WSB Super Sport Şampiyonu Kenan Sofuoğlu da rekor kırarak 400km hıza ulaşmıştı. Bu görüntülerle birlikte Kenan Sofuoğlu’nun imzaladığı kask da müzede yerini almış.

Osmangazi Koprusu Gecis Ucretleri
Osmangazi Koprusu Kopru Uzunlugu

Osmangazi Köprüsü’nden geçecekseniz, böyle bir müzenin varlığı aklınızda bulunsun. Köprü Müzesi‘ne giriş ücretsiz ve 08:30’dan sonra açılıyor müze.

Otoyol ve Körfez Köprüsü, iki katlı bir müze. Sergilenen nesnelerin açıklamaları fotoğraflarla desteklendiği için nerelerde kullanıldıkları hakkında fikir sahibi olabiliyorsunuz.