rotasenin.com

Palovit Şelalesi: Debisi En Yüksek Rize Şelalesi

admin
|

Rize şelaleleri arasında Palovit Şelalesi, Türkiye’deki debisi en yüksek olan şelalelerden biri olma özelliği ile birçok turist tarafından ziyaret ediliyor.

Palovit Şelalesi’ni görmeye gelenler, yüksek yerden yapılan seyir terasından şelaleyi izleme olanağına sahip. Dilerseniz dere yatağının diğer tarafına, platformlar aracılığıyla geçip şelaleyi daha yakından da izleyebiliyorsunuz.

Üzerinde en fazla 4 kişinin aynı anda çıkabileceği uyarısı olan merdivenleri aştıktan sonra yerlerin oldukça ıslak olduğu taş ve çamurlara basarak şelalenin daha yakınına yanaşılabiliyor.

Rize Palovit Selalesi Akarsu
Rize Palovit Selalesi Basamaklari Gecis Koprusu

Karadeniz’in benzersiz doğal öğelerinden biri olan Palovit Şelalesi, yaklaşık 15 metreden dökülüyor ve her anı dere yatağına doğru öyle bir hiddetle dökülüyor ki metrelerce uzaklıkta olsanız bile sırılsıklam olmanıza neden olabiliyor.

Özellikle fotoğraf makinesi ile yaklaştığınızda makinenizin lensi su damlacıkları ile örtüleceğinden sürekli temizlemeniz gerekiyor. Ama yine de şelalenin etrafında hiçbir şey olmadığı için yeşil renkler arasından sıyrılan beyaz görüntü göze çok hoş geliyor.

Rize Palovit Selalesi Gezilecek Yerler
Rize gezilecek yerler arasında yer alan Palovit Şelalesi

Palovit Şelalesi nerede ve nasıl gidilir?

Çamlıhemşin’de bir tarafı Ayder Yaylası, diğer tarafı Zilkale‘ye giden yol ayrımından Zilkale’ye gideni seçmeniz gerekiyor.

Bu yol ayrımından 15 km (30 dk) sonra (Zilkale’yi de geçerek) sol tarafa doğru Palovit istikametine bir dönüş yapıyorsunuz. Dönüş yaptıktan 3,7 km (10 dk) sonra toprak yol sizi şelaleye götürür.

Rize Palovit Selalesi Yuksek Debi
Rize Palovit Selalesi Gorulecek Yerler

Ulaşım yolu engebeli değil, Palovit Deresi boyunca uzanan bu yolda her türlü araçla rahatlıkla gidebilirsiniz. Ama Palovit yolunun büyük bir kısmı tek aracın geçebileceği genişlikte olduğundan kalabalık dönemlerde tuhaf bir yolculuk olacaktır.

Rize gezilecek yerler listesinde yer alan Zilkale’den sonra rotanızı Palovit’e çevirebilirsiniz. Zilkale Palovit Şelalesi arası 6,3 km (16 dk).