rotasenin.com

Paşabağları Müze ve Örenyeri

Paşabağ, Kapadokya gezinizde mutlaka uğramanız gereken bir yerdir. Merkeze ve diğer turistik alanlara yakın olması nedeniyle birçok turist tarafından tercih edilir. Üstelik peribacalarının oluşumları hakkında en iyi bilgi Paşabağ Vadisi‘ndeki peribacalarının incelenmesiyle elde edilir.

Paşa Bağı Vadisi ücretsiz olarak gezilebilen bir yer. Vadiye vardığınızda yapabileceğiniz en iyi şey, peribacaları arasında dolaşmak. Peribacalarının oluşumunun ve gelişiminin en iyi gözlemlenebildiği noktalardan biri olan Paşa Bağı’ndaki yapılar, mantar formundaki oluşumların en iyi örnekleri arasında yer alıyor.

Vadi içerisinde gezmesi oldukça zevkli yollar mevcut. Burayı ziyaret ettiğinizde her yola girmeyi isteyeceksiniz. Çünkü, vadinin her açısı farklı güzellikte.

Kapadokya Pasabagi Vadisi Gezisi
Kapadokya Pasabagi Vadisi Gezilecek Yerler

Birbirinden farklı peribacası şekillerine şahit olursunuz vadide gezinirken. Ancak hepsinin ortak özelliği üst taraflarının alt taraflardan büyük olmasıdır.

Bunun en önemli sebebi, altta kalan yüzeyin, üstteki siyah yüzeylerden daha kolay aşınabilir olması. Altta kalan yüzey, üstteki siyah olan yüzey yapılarından daha yumuşak olduğu için milyonlarca yıl boyunca doğal etkenlerden dolayı zamanla kaybolmuş.

Üstte kalan siyah renkteki sert katmanlar da dayanıklılıkları daha fazla olduğu için aşınmaları daha yavaş olmuş, dolayısıyla daha büyük kalmışlardır.

Kapadokya Pasabagi Vadisi Gorulecek Yerler
Kapadokya Pasabagi Vadisi Peribacalari Tarihi

Paşabağ Vadisi, aynı zamanda Rahipler Vadisi ya da Keşişler Vadisi olarak da bilinir. Çünkü, zamanında bu vadi keşişlerin inzivaya çekildiği bir bölgeymiş.

Hal böyle olunca dünyadaki yaşamdan uzak olarak yaşayan keşişler ve münzeviler nedeniyle farklı isimlerde anılmaya başlanmış. Burada yaşamaya başlayan insanlar, peribacalarının kolay şekillenme özelliğini kullanarak taşları oymaya ve yaşam alanları oluşturmaya başlamış.

Dış dünyadan soyutlanmak amacıyla daha çok iç taraflara yapılan odalar arasında mutfaklar, duvarlarında freskler bulunan şapeller de bulunuyor. Oldukça minimal, ancak dönemine göre herbiri yaşanabilir düzeyde.

Kapadokya Pasabagi Vadisi Gezi Notlari Rotasenin
Kapadokya Pasabagi Vadisi Gezi Kilise Manastir

Peribacaları, oluşmaya devam eden bir oluşumdur. Doğal olaylar varoldukça da oluşumunu devam ettirecektir. Yola yakın olan peribacaları, oluşumlarının en ileri noktasındadırlar.

İçerilere, yani yamaca doğru ilerlediğinizde yavaş yavaş oluşmaya başlayan peribacalarını da görebilirsiniz. Gün gelecek en ileri aşamada olanlar yok olacak, yeni oluşmaya başlayanlar ise en olgunları sayılacak.

Kapadokya Pasabagi Vadisi Gezi Notlari
Kapadokya Pasabagi Vadisi Odalar

Paşabağ Vadisi nerede, nasıl gidilir?

Paşabağ Vadisi, Göreme Açık Hava Müzesi‘ne 7km (10dk), Zelve Açık Hava Müzesi‘ne 1km (2dk) ve Avanos merkeze 4,7km (6dk) mesafede.

Paşabağ Vadisi’ne geldiğinizde önünde birçok hediyelik eşya dükkanı olduğunu görürsünüz. Eğer Göreme tarafından geliyorsanız, yol vadinin üzerinde kaldığı için doğal oluşumları da görebilirsiniz.

Zaten kahverengi renkteki Paşa Bağı tabelasını da görmemeniz olanaksız. Paşa Bağı Vadisi’ne doğru ilerlediğinizde ücretsiz bir park alanı da mevcut. Aracınızı ücretsiz otoparka parkedin ve peribacalarının tadını çıkarın.