Signoria Meydanı: Bir Açık Hava Müzesi

Signoria Meydanı: Bir Açık Hava Müzesi

Floransa’nın merkezinde bulunan Signoria Meydanı (Piazza della Signoria) göze hitap eden bir sanat meydanı. Floransa’nın en önemli meydanları arasında gösterilen Piazza della Signoria birçok heykeltıraşın eserleriyle dolu.

Meydanda birçok önemli heykel bulunuyor, tam bir açık hava müzesi niteliğinde. Uffizi Galerisi‘nin diğer ucunda yer alan Signoria Meydanı, sizi tam anlamıyla sanata doyuracak seviyede. Meydanın kenarında yer alan ve 14. yüzyıldan kalma, kulesi Floransa’nın birçok noktasından görülebilen Palazzo Vecchio ise eskiden saray olarak kullanılıyormuş. Medici ailesinin Pitti Sarayı‘na taşınmasıyla Eski Saray anlamına gelen Palazzo Vecchio olarak anılmaya başlanmış.

Signoria Meydani Gezi Rehberi
Signoria Meydani Gezilecek Yerler

Signoria Meydanı’nda bulunan heykeller

Signoria Meydanı’ndaki Vecchio Sarayı‘nın önündeki iki heykelden başlayalım. Bunlardan biri çok değerli olduğundan koruma altına alınan ve Floransa Güzel Sanatlar Akademisi Galerisi‘ne götürülen Davud heykeli. Michelangelo‘nun yaptığı heykel 400 yıl burada bulunmuş. Bu meydandan götürülünce bir benzeri yeniden yapılarak buraya konmuş.

Signoria Meydani Davud Heykeli Floransa

Yanındaki heykel ise Herkül ve Cacus‘un heykeli. Vecchio Sarayı‘nın giriş kapısının sağında yer alan bu heykel de Florentinalı sanatçı Baccio Bandinelli tarafından yapılmış. Yaklaşık 5 metre uzunluğundaki Cacus adlı antik dönem canavarını öldüren Herkül heykeli ziyaretçilerin olduğu kadar bizim de ilgimizi çekiyor. Gücü simgeleyen Herakles ve Cacus heykelinin yanısıra Davud heykeli manevi gücü temsil ediyor.

Signoria Meydani Herkul Cacus Heykeli Floransa

Meydan elbette bu iki heykel ile sınırlı değil. Loggia della Signoria adındaki loca bölümü Medici ailesinin törenleri rahatlıkla izleyebilmeleri için inşa edilmiş. Bugün locada birçok heykel bulunuyor. Aralarında en korkuncu, Benvenuto Cellini tarafından yapılan bronz Perseus heykeli. Perseus, Herakles’in ataları arasında. Heykelde Perseus, sağ elinde kılıcı, sol elinde ise Medusa’nın kafasını koparmış şekilde tasvir ediliyor.

Signoria Meydani Perseus Heykeli Floransa
Signoria Meydani Perseus Heykeli

Signoria Meydanı’ndaki locada bulunan eserlerden biri Giambologna’ya ait olan Sabine Kadınlarının Kaçırılması (Ratto Delle Sabine) heykeli. Heykelde Romalı bir asker, Sabin şehrindeki Sabine kadını kucağına alıp kaçırıyorken, ayağının altında ezilen bir Sabine erkeği görülüyor. Bu heykel, meydandaki birçok heykel gibi orijinal değil. Orijinali Galleria dell Academia‘da bulunuyor.

Signoria Meydani Giambologna Heykeli Sabine

Signoria Meydanı’ndaki diğer önemli eser ise Neptün Çeşmesi. 16. yüzyılda Bartolomeo Ammannati ve öğrencileri tarafından inşa edilen havuzun ortasında deniz tanrısı Neptün heykeli bulunuyor. Çevresindeki heykeller ise deniz atları ve deniz kızları.

Signoria Meydani Neptune Heykeli Floransa

Meydanın orta yerinde yine Giambologna’ya ait olan Cosimo Medici heykeli yer alıyor. Döneminde siyasi ve ekonomik anlamda adeta dev olan Medici ailesinin bir üyesi olan Cosimo sayesinde sanat canlanmış ve Rönesans çağı başlamış.

Cosimo Medici Heykeli
Cosimo Medici Heykeli Signoria Meydani

Floransa’ya gidiyorsanız Signoria Meydanı’nı mutlaka rotanıza eklemelisiniz. Çünkü bu meydan Rönesans’ın çıkış unsurlarını gösteriyor.