Kuzey'in Parisi Riga

Kuzey'in Parisi Riga

Baltık devletleri arasında en büyük şehre sahip olan Letonya’nın başkenti Riga; kültür ve eğitim yönünden, özellikle de Baltık denizinin yanında olması nedeniyle ticaret alanında hızla büyüyen bir kenttir. Sahip olduğu tarihi yapıların varlığı ve bu yapıların Art Nouveau üslubuyla inşa edilmiş olması, şehrin UNESCO Kültür Miras Listesi‘ne girmesine vesile olmuştur.

Masalsı kent Riga’nın ilk izleri 12. yüzyıla kadar dayanır. Resmi kuruluş yılı 1201 olan Riga, Daugava Nehri’nin hemen yanında yer alır. Tarihi birçok yapı bulunan Old Town, Daugava Nehri’nin hemen üzerindeki, karşı taraf ile Old Town’ı birleştiren Stone Bridge’in başladığı noktada başlar ve bu güzellik içerilere kadar devam eder.

Stone Bridge‘in yapılış tarihi çok da uzaklarda değil. Riga’da, üzerinden tramvay geçen tek köprü olan, 500 metre uzunluğa, 27 metre genişliğe sahip Stone Bridge 1957 yılında halkın hizmetine açılmıştır.

Stone Bridge Riga

Letonya’nın Black Balsam adındaki yerel içkisinden bahsetmemek olmaz. Tekila gibi bir mantığı olan içkinin içerdiği karışımlar sayesinde öksürüğü geçiren, soğuk algınlığına iyi gelen, hastalıkları iyi eden bir yapısı var. Alkol oranının %40 – 45 olduğu Balsam’ı en azından bir kere denemelisiniz. Bunu herhangi bir kafede shot olarak içebilirsiniz.

Letonya Ulusal Tiyatrosu

Vaktiniz olursa tarihi tiyatro binasında bir gösteri izleyin. Genç yaşlı demeden, orada yaşayan insanların kültüre nasıl meraklı olduklarını ve insanların giyimlerine ne kadar önem verdiklerini yakından görebilirsiniz. Ama gösteri, bizim denk geldiğimiz gibi Letonca bir gösteri olursa, dillerinden anlamadığınız için büyük ihtimalle sıkılacak, hatta uyuklayacaksınız. Ama isterseniz tavandaki harika süslemelerden, duvarlardaki birbirinden güzel şekilleri de inceleyebilirsiniz.

Rigas Dome

Rigas Dome adındaki Belediye Sarayı, Riga şehrinin hükümat binası olarak kullanılıyor. 2003 yılından beri şehrin yönetici insanlarını burada ağırlamakta. Bodrum katı ise zamanında hapishane olarak kullanılmış.

Riga Kalesi

Riga Kalesi, Letonya Cumhurbaşkanı’nın resmi konutu. 14. yüzyılın tarihi ve mimari yönden önemli olan kale, birçok kez hasara uğramış, ardından çok defa yenilenmiş, 60’lı yıllarda ise bugünkü halini almıştır. Daugava Nehri‘nden geçen gemiler için deniz feneri olarak kullanılan kale bugün restorasyondan dolayı ziyarete kapalı ve 2016 yılına kadar da kapalı kalacak.

Alberta Sokağı

Riga’nın büyük bir kısmını kaplayan art nouveau mimari tarzı, abartılı üslubuyla dikkat çeker. Sokaklarda gezerken, özellikle Alberta Sokağı‘ndan geçerken göreceğiniz yapıların tamamı art nouveau üslubuyla yapılmıştır. Tarihi anıt olarak kabul edilen ve Riga’nın tarihi özelliğini hafızalara kazıyacak bir biçimde tamamlayan bu apartmanlar, Potemkin Zırhlısı’nın yönetmeni Sergei Eisenstein’ın babası Mikhail Eisenstein tarafından inşa edilmiştir.

Özgürlük Anıtı

1918 – 1920 yıllarındaki bağımsız mücadelesinde verilen kayıpların anısına yapılan heykel, özgürlük meydanının ortasında yer alır. Elinde, ülkenin o zamanlarki 3 ana bölgesini (Kurzeme, Vidzeme, Latgale) temsil eden 3 yıldız tutan yeşil bir kadın heykelidir. 1935 yılında dikilen Milda adındaki heykel, 42 metre yüksekliği ile Avrupa’nın en yüksek anıtları arasında yer alır. Karlis Zale‘nin yaptığı Milda’nın kaidesinin üzerindeki Tēvzemei un brīvībai kelimeleri, Anavatan ve Özgürlük İçin anlamına gelir.

The Three Brothers

İsveç Geçidi’nin karşısında Maza Pils’de yer alan The Three Brothers (Tris Braji), farklı yüzyıllarda fakat yanyana inşa edilen 3 evin tamanına verilen isimdir. Bunlardan en sağdaki 17 numaralı beyaz ev 15. yüzyılda inşa edilen, aralarındaki en eski yapıdır. Evin ön tarafında buluna bir arma, ev sahibinin fırıncı olduğuna işaret eder ve Riga’nın ilk fırıncısının olduğu yapıdır bu bina aynı zamanda. 21 numaralı yeşil bina ise 19 numaralı sarı binadan sonra, 18. yüzyılda inşa edilmiş.

Alex Segre
Nelmon

Dome Cathedral

Büyük Orta Çağ yapılarından biri olan Dome Katedrali’nin diğer adı Riga Katedrali’dir. 1211 yılında inşasına başlanan yapı, Baltıkların en eski ibadethanelerinden biridir. 15. yüzyılda 140 metre yüksekliğe ulaşan kulesi, Avupra’nı en yüksek kulesiymiş, fakat çeşitli yangınlarla zarara uğramış ve sağlamlığını koruyamamış. Kale arada bir restorasyona alınıyor ve biz de gezi sırasında restorasyonuna denk geldik. Bunun için yeterli bir gezi olmadı bizim için.

Andrey Korchagin
Nick Jarroid

Katedralin bir de tarihi bir orgu bulunuyor. EF Walcker & Sons tarafından 1882 yılında yaptırılan org tabii ki tarihiyle değil Orta Çağ’ın en büyük orgu olmasıyla ünlü. 6718 farklı metal boru ile birbirinden farklı yüzlerce sesi çıkarabilen orgu kullanarak birçok müzisyen katedral içinde konser vermekte.

Radyo ve TV Kulesi

368,5 metre ile Letonya’nın en yüksek, Avrupa’nın ise 3. en uzun kulesi olan tv kulesi, 1986 yılında Daugava Nehri‘nin ortasnda yer alan Zakusala Adası‘na inşa edilmiştir.

Paris’te bulunan 324 metre yüksekliğindeki Eyfel Kulesi’nden daha yüksek olduğu için ve Eyfel’e benzetildiği için Riga’ya, Kuzey’in Parisi de deniliyor.

Cat House

Çatısında iki kule ve kulelerin üzerinde kedi heykelleri göreceğiniz sarı bina, Riga’nın simgesine haline gelmiş olan Cat’s House’dur. Turistler gezi güzergahlarına bu yapıyı da eklerler.

İşgal Müzesi

Baltık ülkelerinde karşılaşmanızın olası olduğu yapı, tüm solgunluğu ile köşede duran koyu binadır. Letonyalı halkı komünizme teşvik etmek adına 1970 yılında Sovyetler tarafından açılan Letonya Red Rifleman (Kırmızı Tüfekli Asker) müzesi, 1991 yılında Letonya’nın bağımsızlık kazanmasıyla İşgal Müzesi’ne çevrilmiştir. 1941 – 1991 yılları arasında yaşanan Sovyet baskısını gözler önüne seren müze, Sovyet ve Nazi’yi anlatan belge, fotoğraf ve görüntülerden oluşuyor.

Addison Godel