Sandland: Antalya Kum Heykel Müzesi ve Festivali

admin
|

Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali (Sandland) ilk kez 2006 yılında düzenlenmiş ve çok beğenilerek gelenekselleştirilmiş. 2006 yılından sonra her yıl Mayıs Kasım ayları arasında, dünyanın farklı yerlerinden gelen sanatçıların ellerinden eserler ziyaretçilerle buluşmaya başlamış.

Heykeller, sanatçılar tarafından 3 hafta gibi bir sürede yapılıyor ve genellikle Mayıs ayı olmak üzere önceden belirlenen bir tarihte ziyarete açılıyor. Bu sene Kum Heykel Festivali‘ne 12 ülkeden 26 kum heykeltıraşı katıldı. Her yıl farklı bir tema işleniyor kum heykellerinde. Geçen senenin konusu mitolojiydi ve Yunan Mitolojisi’nden Hint Mitolojisi’ne birçok heykel yapılmıştı.

Antalya Lara Plaji Kum Heykel Festivali Mitolojik
Antalya Lara Plaji Kum Heykel Festivali Hint Mitolojisi

Hangi Kumdan Heykeller Var?

Biz, Sandland henüz açılmadan gitmiştik ve sanatçılar heykelleri üzerinde hala çalışıyorlardı. Heykellerin bir kısmı bitirilmiş olmasına rağmen bir kısmının tamamlanması için birkaç güne daha ihtiyaç vardı. Bu sene UNESCO tarafından seçilen antik Dünyanın 7 Harikası ile 2007 yılında İsviçre’de bir vakıf tarafından seçilen Dünyanın Yeni 7 Harikası bu seneki festivalin ana teması.

Antalya Lara Plaji Kum Heykel Festivali Calismalari Kolezyum
Antalya Lara Plaji Kum Heykel Festivali Calismalari Isa Heykeli

Meksika’da bir Maya kentine ait olan Chichen Itza Piramidi, Brezilya’da Rio de Janeiro şehrindeki Corcovado Dağı üzerinde yer alan Kurtarıcı İsa Heykeli, dünyanın en uzun savunma duvarı olan Çin Seddi, bir İnka antik şehri olan Machu Picchu görebileceğiniz kumdan heykeller arasında.

Kahire’deki Keops Piramidi, Ürdün’deki antik şehir Petra, İtalya’da yüzlerce gladyatörün savaştığı Kolezyum, Babür İmparatorluğu’nun 5. hükümdarı Şah Cihan tarafından yaptırılan Tac Mahal anıtmezarı ve daha birçok heykel burada sergileniyor.

Antalya Lara Plaji Kum Heykel Festivali Keops Piramidi
Antalya Lara Plaji Kum Heykel Festivali Tac Mahal

Tarihi heykellerin yanı sıra mitolojik varlıklara da yer verilmiş heykel festivalinde. birçok efsaneye konu olan Şahmeran‘dan denizlerin tanrısı Poseidon‘a, kanatlı at Pegasus‘dan aslan vücutlu, kartal kanatlı ve kafalı bir mitolojik yaratık olan Griffon‘a kadar birçok mitolojik varlığı betimleyen heykelleri göreceksiniz.

Girişe yakın bir yerde göreceğiniz ejderha ise en güzel kum heykellerden. Çin mitolojisinde yarasa kanatlı, dikenli kuyruklu, ağzından alev çıkan büyük bir kertenkeleyi andırıyormuş ejderha.

Antalya Lara Plaji Kum Heykel Festivali Ejderha Heykeli
Antalya Lara Plaji Kum Heykel Festivali Ejderha Kafasi

Kumlar, iş makineleri ile ince kum taneleri olma özelliğinden dolayı dere yatakları veya kanallardan toplanıyor. Heykeller yapıldıktan sonra eserlerin hava şartlarından olabildiğince az zarar görmesi amacıyla kum tanelerinin bir arada tutan bir solüsyon ile kaplanıyor.

Böylece yağmur taneleri kumlarn arasına giremiyor ve eserler deformasyona uğramayarak aylarca sağlam bir şekilde her türlü hava koşulunda ayakta kalabiliyor. Önceki senenin eserlerinin bir kısmında dökülmeler olsa da yaz sezonunu geçirebilecek kadar ayakta durması yeterli.

Antalya Lara Plaji Kum Heykel Festivali Gezilecek Yerler
Antalya Lara Plaji Kum Heykel Festivali Gezi Yazisi

SandLand Giriş Ücreti

10. Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali‘ne giriş ücretli. Müzekart’ı olan ziyaretçiler ise %25 indirim hakkı kazanıyor. Havaların kötü olduğu vakitlerde alanın kapalı olabileceğini de belirtelim. Bunun için, havanın kapalı olduğu zamanlarda gitmeden aramanızda fayda var.

SandLand Nerede ve Nasıl Gidilir?

Kaleiçi ve çevresindeyseniz Lara Plajı‘na ulaşmak için KL08 numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz. Otobüsler, Lara Halk Plajı‘na kadar gidiyor, orası aynı zamanda otobüslerin son durağı. Sonrasında 10 dakikalık bir yürüyüşle kumdan heykellerin bulunduğu alana giriş yapıyorsunuz.