Bir Şehzade Sarayı: Maslak Kasr-ı Hümayunu (Maslak Kasırları)

İlk olarak II. Mahmud döneminde av köşkü olarak kullanılan Maslak Kasırları’nın büyük bir bölümü 19. yüzyılda Abdülaziz döneminde inşa edilmiş. İş merkezleri ile bilinen Maslak’taki bu tarihi yapılar Sultan II. Abdülhamit‘in şehzadeliğinin son yıllarını geçirdiği ve Sultanlık davetini aldığı yer olmuş.

Ziyaretinizde karşınıza çıkan ilk yapı Kasr-ı Hümayün. İki katlı ve mütevazı olan yapı gezilebilen ana yapı. İçeri girdiğinizde sağlı sollu odalar ve benzer şekilde inşa edilmiş ikinci kat gezilebilecek yerler oluyor. Çalışma odaları, yatak odaları, misafir odaları gibi odalar bulunuyor bu yapı içinde. Odalarda bulunan eşyaların bir kısmı, marangozlukla ilgilenen Abdülhamit’in kendi imal ettiği mobilyalardan oluşuyor. Mesela giriş salonundan üst kata ulaşımı sağlayan merdivenler Şehzade Abdülhamit tarafından yapılmış. Bir tek çivi dahi kullanılmadan, geçme usulüyle yapılmış. Odalarda dikkat çeken bir diğer unsur da duvarlardaki süslemeler ve kışları soğuk geçen bölgeyi ısıtmak için kullanılan şömineler.

maslak kasirlari abdulhamit evi bahcesi 400x266
maslak kasirlari abdulhamit evi ici 400x266

Abdülhamit’in bitkilere olan ilgisini de yanındaki seradan net bir şekilde anlaşılıyor. Sera içerisinde onlarca farklı bitki, ortasında yer alan havuz ile birlikte güzel bir görüntü oluşturmuş. Buraya limonluk deniyor ve Limonluk adındaki seraya açılan Mabeyn-i Hümayun adlı tek katlı yapıya bağlı.

maslak kasirlari abdulhamit evi limonluk 400x266
maslak kasirlari abdulhamit evi serasi 400x266

Bu yapının diğer yanında yer alan sekizgen yapı ise, günümüzde kafe olarak hizmet veren Çadır Köşkü. Milli Saraylar’a bağlı bu kafeteryada bir şeyler yiyip içebilir veya kahvaltı yapabilirsiniz.

Maslak Kasırları harita üzerinde geniş bir alan gibi görünse de, ziyarete açılan kısmı oldukça küçük bir bölge. Ana bina ve botanik alan olan limonluk gezinin ana noktaları. Diğer bölgeler ziyaretçilere kapalı. Geziyi yaklaşık 45 dakikada tamamlayabilirsiniz.

maslak kasirlari abdulhamit evi mabeyni humayun 400x266
maslak kasirlari abdulhamit evi kasri humayun 400x266

Maslak semti ismini su dağıtım merkezlerinden alıyormuş. Fatih Ormanı’nındaki bendlerde toplanan su, bölgenin en yüksek noktasına taşınarak maslaklar yardımıyla kente su dağıtımı yapılıyormuş. Maslak Kasırları, İstanbul’daki birçok kasır gibi düğün fotoğrafı çekim alanlarından biri olarak kullanılıyor. Beyaz köşk, merdivenler, alt bahçe , sera çekim için uygun alanlar.

Maslak Kasırları giriş ücreti ne kadar?

Maslak Kasırları’na giriş yapmak için Müzekart’ınızı kullanabilirsiniz. Müzekart kullananlar ücretsiz giriş yapabilirler. Müzekart’ınız yoksa giriş ücretli ve öğrenci indirimi var. Pazartesi hariç haftanın her günü 09:00 – 17:00 çalışma saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Giriş yaparken size bir de kulaklık ve kumanda veriyor görevli. Bu bilgilendirme aracı sayesinde yapıları ve odaları gezerken girişlerinde bulunan numaraları girdiğinizde detaylı ve güzel bilgiler alabilirsiniz. Sesli anlatım cihazını, kendi kulaklığınızı takarak da kullanabilirsiniz.

Maslak Kasırları nerede ve nasıl gidilir?

Levent’ten Maslak istikametinde Hacı Osman’a doğru giderken sağ tarafta Maslak Kasırları tabelasından giriyorsunuz. Zaten yola çok yakın bir konumda. Maslak Kasırları, Maslak Ordu Evi’nin hemen yanında. Girişinde yaklaşık 10 araçlık park alanı var. Ama doluysa çok yakındaki otopark alanına da aracınızı bırakabilirsiniz. Bulamazsanız ordu evinin girişindeki görevlilere sorabilirsiniz.

Otobüs ile gitmek isterseniz Şişli Atatürk Sanayi Kavşak Otobüs Durağı’nda, Metro ile gidecekseniz Sarıyer Darüşşafaka Metro İstasyon Durağı’nda inmeniz gerekir.

Video