rotasenin.com

Şile Saklıgöl Kahvaltı: Karamandere

admin
|

İstanbul’un Şile ilçesindeki Kamandere Köyü‘nde bulunan Saklı Göl, şehrin kalabalığından uzaklaşmak isteyen doğaseverlerin beğeneceği türden bir tesise sahip.

İstanbul sınırları içinde kafa dinleyebileceğiniz birkaç yerden biri olan Saklıgöl üzerine inşa edilen tesis, özellikle hafta sonu kahvaltı yapmak için birçok kişi tarafından tercih ediliyor.

Sakligol Manzarasi
Sakligol Gol Manzarasi

Girişte aracınızı park edip ahşap bir merdivenden çıkarak aştığınız küçük tepeden sonra ulaşabilirsiniz Saklıgöl’e. Karşınıza çıkan gölün genişliği 60 metre, uzunluğu ise 420 metre. Gölün üzerindeki ördekler ve gölün ortasına yapılan kulübeler çok sevimliler. Gölün etrafındaki seyir terasları, seyrine doyum olmayan bir ortam sunuyor ziyaretçilerine.

Sakigol Seyir Terasi
Sile Sakligol Ordekler

Gölün kenarındaki işletme, ziyaretçilerine birçok seçenek sunuyor. İster kahvaltı yapın, ister semaverde çay için, isterseniz mangal yapın, isterseniz de kendi malzemelerinizi götürerek, yerine ve kişi sayısına göre ücretlendirilen masalardan birini kiralayın.

Servisler bana göre çok iyi değil, yemekler olması gerekenden pahalı. Saklıgöl’e bir defa giden, ikinci defa tercih ediyorsa, bunun sebebi muhtemelen doğanın içinde olmasından kaynaklanıyordur.

Sile Sakligol Tesis
Sile Sakligol Kahvalti Tesisi

Yaz aylarında özellikle hafta sonları göle rağbet fazla olduğundan, özel araçlarıyla giden ziyaretçiler park alanı bulamayabilirler. Güne erken başlamak ve Saklıgöl’e erken ulaşmak, bu açıdan da fayda sağlayacaktır. Aksi takdirde, bir süre diğer araçların çıkmasını beklemeniz gerekebilir.

Göl çevresinde, 21 km uzunluğunda, yürüyüş yapılabilen ve bisiklete binilebilen parkurlar mevcut. Bol oksijenin ve temiz havanın eşlik ettiği bu parkurların diğer ucunda 1988 yılında, içme ve kullanma suyu sağlaması için inşa edilen Darlık Barajı‘nı da görmeniz mümkün.

Saklıgöl nerede ve yol tarifi

Bu gizlenmiş doğa harikasına, Şile tarafından Ağva’ya giderken Saklıgöl yönlendirmesinden 4,5 km sonra ulaşabiliyorsunuz.