rotasenin.com

Sinop Akgöl: Zaman Kavramının Dışında Olmak

admin
|

Sinop’ta yemyeşil köknar ağaçları arasında kalmış saklı bir göl vardır. Akgöl, Sinop Türkiye’de çok bilindik bir yer değil. Abant Gölü veya Uzungöl ile kıyaslandığında özgünlüğünü korumuş bir tabiat alanı. Akgöl, deniz seviyesinden 1200 metre yükseklikte yer alıyor.

Bakanlar Kurulu’nun kararı ile 1991 yılında Akgöl Yaylası adı ile bir turizm noktası ilan edilmiş. Sezon uygunsa göl üzerinde sandal sefasına çıkmanız da mümkün.

Akgöl, yapay bir göl. Köprünün altında, Akgöl’ün su dolmasını sağlayan setleri görebilirsiniz. Gölün civarındaki köprünün yanı başındaki yapı, orman işletmesine bağlı bir tesise ait.

Sinop halkı, Akgöl’e günübirlik geliyor ve Akgöl çevresindeki ormanda piknik yapıp, bu harika doğa içinde gününü geçiriyor.

Akgol Inalti Magarasi Tabelasi
Sinop Akgol Gezilecek Yerler

Akgöl çadır kampı yapmak için de ideal bir yer. Akgöl doğal bir kamp alanı. Ayancık’ın keşfedilmemiş güzelliği Akgöl çevresinde istediğiniz yere çadır kurmanız mümkün.

Ormanın iç taraflarına da kurabilirsiniz, Akgöl’ün kenarında kalan yol harici noktalarına da. Yol ile göl arasında kalan birkaç nokta bulunuyor. Çevreyi kısa bir süre gezip kendinize uygun bir ortam bulabilirsiniz.

KAÇIRMA: Kars Kalesi
Akgol Ayancik Cadir Kurulacak Yerler
Akgöl Çadır Kurulacak Yerlerden Biri

Biz çadırımızı Orman işletmeleri tesisinin yan tarafındaki alana kurduk. Resmi bir tatil günüydü ve orman işletmesi kapalıydı. Burada piknik masası da bulunuyor.

Çadırınızı göl kenarında bir noktaya kurup, kahvaltınızı ya da akşam yemeğinizi piknik masalarında yiyebilirsiniz. İşletme binası da Akgöl’ün en güzel noktasına inşa edilmiş zaten.

Akgol Ayancik Cadir Ve Piknik Alani
Akgol Ayancik Cadir Ve Piknik Alani Gezisi

Saat 17:00 sularında, güneş yüksek ağaçların arkasına gitmeye ve hava kararmaya başlarken etrafta neredeyse kimse olmuyor.

Akgöl’e yakın yerleşim yerleri kilometrelerce uzakta olduğu için insanlar gün batmadan yola çıkıyorlar ve ortam size kalıyor.

Şansınıza hava açıksa ay çıkıyor ve ortamı aydınlatan ay ışığı oluyor. Ay da tıpkı güneş gibi ağaçların arkasından erkenden kayboluyor ve yıldızların muhteşem atmosferine alacakaranlıkta tanık olmaya başlıyorsunuz.

Akgol Fotograflari Manzarasi Gunesli Gun
Akgöl'de Muhteşem Bir Sabah

Akgöl çadır kampında, tesisin yanında kullanabileceğiniz bir tuvalet bulunuyor. Elektrik imkanınız yok.

Tesisin yanındaki ışıklar da çadır kurduğumuz zamanlarda çalışmıyordu. Gündüz vakitleri her ne kadar sıcak olursa olsun Akgöl akşamlarının soğuk ve serin olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

Akgol Gol Uzerinde Nilufer Bitkileri
Akgol Sabah Manzarasi Yansima Agaclar

Çadırda kalmanın en güzel tarafı da ertesi sabah kimsenin olmadığı göle nazır güzel bir güne uyanmak.

Doğada olduğunuz için sabah uykunuzu almış bir şekilde erkenden uyanıyorsunuz ve güneş yükseldikçe içiniz ısınmaya, göl yansıması artmaya ve muazzam güzellikte görüntülerin oluşmasına neden oluyor.

Akgöl’e yaz mevsiminde giderseniz göl üzerinde nilüfer çiçeklerini görebilirsiniz.

Sinop Ayancik Akgol Orman Kampi Cadir Alani
Sinop Akgöl Çadır Kampı Alanı

Akgöl’ün çevresi sık ormanlarla kaplı. Bölge domuzların ve ayıların doğal yaşam alanı. Bu nedenle yemekleri ve çöpleri dışarıda bırakmayın. Orman işletmesinin yakınındaki çöp kutusuna ya da aracınıza bırakın. Kokuyu alıp gelen hayvanlarla karşılaşmak istemezsiniz.

Akgöl nerede ve nasıl gidilir?

Akgöl, Sinop Ayancık’ta gezilecek yerlerden biridir. Ancak, Akgöl’e ulaşım kolay değil. İnaltı Mağarası ile Akgöl arasında 8km (15dk) mesafe vardır.

Sinop tarafından geliyorsanız önce Ayancık’a uğramalı, ardından güneye dönmelisiniz. Ayancık üzerinden geliyorsanız önce İnaltı Mağarası’na uğrayabilir, sonra Akgöl’e devam edebilirsiniz. Zaten Ayancık’tan güneye doğru inerken sizi İnaltı ve Akgöl tabelaları karşılayacaktır.

Sinop Stabilize Dag Yollari
Sinop Koknar Agacli Yollari

Sinop Akgöl arası 120km (1sa 50dk), Ayancık Akgöl arası 42km (1sa). Boyabat tarafından gelenler için yol daha kısa. D030 karayolunda Kastamonu sınırına yakın bir yerde Akgöl tarafına dönüp Boyabat Ayancık yoluna giriyorsunuz. 20km (30dk) sonra Akgöl’e varıyorsunuz. Boyabat Akgöl arası 50km (50dk).

Akgöl, çok güzel bir yer, fakat yolu oldukça bozuk. Eğer biraz sabır gösterirseniz Sinop’ta gezilecek yerler listenizde mutlaka yer alması gereken harika manzarasına tanık olabilirsiniz.

Akgöl seyahatinizde yaklaşık 8 km mesafedeki İnaltı Mağarası‘nı da ziyaret etmeyi unutmayın.