Şirince Köyü

Şirince, İzmir’de gezilecek yerler arasında turistik açıdan popüler olmuş bir köydür. Evet, İzmir’de birbirinden güzel onlarca köy var, Şirince’nin bu köylerden farkı İzmir’in en çok turist çeken yerlerinden biri olmasıdır. Zeytinyağı, şarapçılık gibi üretim alanlarının yanında şeftali, incir, elma ve ceviz ile geçimini sağlayan Şirince Köyü, kültürel ve doğal güzellikleri nedeniyle koruma alanı ilan edilmiş.

Eskiden Rum köyü olan Şirince Köyü‘ne, 1923 yılındaki Türkiye Yunanistan mübadelesi nedeniyle Türkler taşınmış. Rumca’da Kirkice, Kirkince olan köyün adı, sonradan Çirkince olarak telaffuz edilmiş. 1930 yılında İzmir valisi Kazım Dirik‘in önerisiyle 160 haneli bu küçük köy, Şirince şeklinde söylenmeye başlanmış.

sirince kavun tadi 400x266
sirince sarap 400x266

Şirince Köyü’nün kendine has bir tarzı var ve bugüne kadar özgün mimarisini korumayı başarmış. Aralarında otların çıktığı eski evlerin arasındaki taş döşeli dar sokakları gezilmeye değer. Köylüler, bu dar sokaklarda, kendi ürettikleri reçellerden, şaraplara, çeşitli el işi ürünlere kadar ürettikleri ürünleri sergileyip ziyaretçilere satıyor. Dar sokaklar nedeniyle köye araç ile girilmiyor. Köyün yakınlarında bir noktada aracınızı bırakarak Şirince Köyü sokaklarını yaya olarak arşınlıyorsunuz. Köy o kadar büyük bir köy değil, yürüyerek kısa sürede her sokağını gezebilirsiniz. Sadece yamaçlarda kalan birkaç sokağa çıkmak hafif yorucu olabilir.

sirince koyu dar sokaklari 400x266
izmir sirince koyu meydani 400x266

Şirince St. Jean (John) Baptist Kilisesi:

Şirince’de 15. yüzyıldan kalma bir de kilise bulunuyor. Hz. İsa’nın çarmıha gerilme dönemlerinde, İsa, annesi Meryem Ana’yı, en yakın arkadaşı ve havarisi olan St. John‘a emanet etmiş ve birlikte Kudüs’ten Efes civarına gelerek yerleşmişlerdir. Ziyaretimiz esnasında restorasyonda olan kilisenin, bugüne, duvarları haricinde hiçbir şeyi ulaşmamış.

sirince st john kilisesi 400x266
sirince st john kilisesi meydandan 400x266

Kilisenin çevresinde ise bir şarap mahzeni yer alıyor. İçine girip gezebileceğiniz mahzende şarap tadımı da yapabiliyorsunuz, şarap da satın alabiliyorsunuz. Ayrıca mahzenin güzel bir manzarası var, pencerelerden deklanşöre basmayı unutmayın.

Şirince Köyü şarapları:

5125 yıllık Maya takviminin 21 Aralık’ta son bulması sebebiyle güvenli bölge sayılarak büyük üne kavuşan, Kıyamet Günü’nde etkilenmeyen birkaç yerden biri olarak ön plana çıkarak ziyaretçi sayısını katlayan Şirince Köyü’nden şarap tatmadan dönmek olmaz. Envai çeşit meyveli şarapların tadına bakmak Şirince’de ücretsiz. Düşük alkol oranına sahip şarapların en çok rağbet gören meyveli şarabı ise kavunlu şarap. Bunun kivilisi de var, çileklisi de var, muzlusu da. Suyu çıkabilen her şeyin şarabını görebilirsiniz burada. Şarapların içimi keyifli.

sirince koyu saraplari 400x266
sirince koyu saraplari tadimi 400x266

Şirince Köyü’nde kahvaltı:

Şirince Köyü’nde popüler olan aktivitelerden biri de kahvaltı yapmak. Şirince’ye sabah vakitlerinde giderseniz Şirince manzaralı restoranlardan birinde kahvaltı yapabilirsiniz. Reçel, sigara böreği, pişi ve sınırsız çay başta olmak üzere doyurucu bir serpme kahvaltı veriliyor. Şirince Köyü’nde kahvaltı fiyatları yerine göre değişiyor. Kahvaltı için daha çok yamaçlardaki yerleri tercih edebilirsiniz, böylece Şirince Köyü manzarasına karşı birkaç saat geçirmiş olursunuz.

sirince dukkanlari 400x266
izmir sirince koyu heykel 400x266

Şirince Köyü’nde konaklama, nerede kalınır?

Şirince tarihi bir yer ve bu nedenle koruma altında. Evler daha çok iki katlı. Aslına uygun olarak restore edilen bu yapıların çoğu pansiyon olarak işletiliyor. Hafta sonu hayatında bir değişiklik olsun diye Şirince Köyü’nde kalan insanlar çok olduğundan özellikle yaz döneminde, gitmeden önce rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Uygun otel fiyatlarına ve müsaitlik durumlarına booking.com üzerinden bakabilirsiniz. Evler tipik eski Rum evlerinden farksız. Ahşap dekorlar, kimisinde Türk hamamları, bahçede oturulabilecek alanlar… Fiyatlara göre pansiyon ve butik otellerin özellikleri de değişiyor elbette. Şirince’deki tüm otellere ve pansiyonlara buradan ulaşabilirsiniz.

sirince genel 400x266
sirince koyu sokaklari 400x266

Şirince Köyü nerede, nasıl gidilir?

Şirince Köyü, İzmir’in Selçuk ilçesinde yer alıyor. Efes Harabeleri Şirince Köyü arası 10km (20dk). İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nın ise 70km uzağında kalıyor. Özel aracınız varsa öncelikle Selçuk’a, sonra Şirince tabelalarını takip ederek köye ulaşıyorsunuz.

Özel aracınız yoksa İzmir’de Basmane Tren Garı‘ndan kalkan tren ile Selçuk İstasyonu’na gelin. Selçuk Terminali’nden kalkan Şirince dolmuşlarıyla yarım saate Şirince Köyü’nde olabilirsiniz.

izmirbasmane tren bileti 400x266
izmir sirince koyu meydan 400x266

Kuşadası’ndan Şirince Köyü’ne gitmek isteyenler ise Kuşadası’ndan düzenli olarak hareket eden Selçuk dolmuşlarına binmeleri gerekir. Selçuk’tan ise düzenli aralıklarla Şirince Köyü’ne giden dolmuşları / minibüsleri kullanabilirsiniz. Şirince’de konaklamanız şart değil, merkeze yakın olduğundan Şirince Köyü’ne günübirlik turlar da düzenlemeniz mümkün. Yaklaşık yarım gün, Şirince sokaklarında gezmek, şarap tatmak, evlere hayran olmak ve keyif almak için yeterli bir zaman.

Şirince Köyü çevresinde gezilecek yerler nerelerdir?

Şirince, Selçuk ilçesine bağlı ve Selçuk ilçesinde gezilecek çok kaliteli yerler var. 10km mesafedeki Efes Antik Kenti / Efes Harabeleri ilk sırada yer alıyor. Etkin bir liman kenti olan Efes’e gittiğinizde ise çevresindeki Efes Arkeoloji Müzesi ve Artemis Tapınağı kalıntılarını mutlaka görün. Hıristiyanlar için çok önemi olan Meryem Ana Evi ve Kilisesi‘nin huzurverici ortamını tadın. Artemis Tapınağı’nın arkasında kalan St.Jean Kilisesi ve Selçuk Kalesi de görülmeye değer diğer yapılar arasında.

izmir selcuk sirince koyu sakli vadi 400x266
izmir selcuk sirince koyu sakli vadi gezisi 400x266

Ayrıca Şirince Köyü’nden Selçuk’a dönerken Şht. Er. Yüksel Özülkü Cad. üzerinde yer alan Şirince Saklı Vadi‘de bir ayran içmenizi öneririm. Araba ile Şirince’den 10 dakikalık bir mesafede. Yeşillikler içinde, su seslerinin orman kokusuyla birleştiği masalarda dinlenmek için birebir.