rotasenin.com

Meryem Ana Evi ve Kilisesi: Selçuk İzmir’de Bir İbadethane

admin
|

İzmir’in Selçuk ilçesine 9 kilometre mesafede olan Meryem Ana Evi ve Kilisesi, Bülbül Dağı üzerinde yer alıyor. Efes Antik Kenti’nin üst kapısından çıktığınızda, virajlı yollardan ulaşabileceğiniz bir noktada.

Yol üzerinde, kiliseye 6 kilometre kaldığını belirten bir tabelanın yanında, gayet etkileyici olan Meryem Ana’nın bir heykelini görmeniz mümkün.

Meryem Ana Evi, turistlerin özellikle hacı olmak için uğradıkları, dünyadaki birkaç önemli noktadan biri. İnsanların dini vazifelerini gerçekleştirebilecekleri, maneviyatı yüksek olan bir yer burası.

Kiliseye doğru yol alırken, hediyelik eşya satan dükkanları geçtikten sonra, geniş bir bahçenin ortasında, anahtar şeklinde bir vaftiz havuzu bulunuyor. Dünyaya günahkâr olarak gelen Hıristiyanlar, bebek yaşlarında anahtar şeklindeki bu havuzda vaftiz ediliyorlar ve cennetin kapılarını aralıyorlar.

Vaftiz havuzunun hemen yanında ise bir heykel bulunuyor. Lazarist rahipler tarafından dikilen zeytin ağaçları eşliğinde görebileceğiniz bronzdan yapma küçük bir Meryem ana heykeli. 1867 yılında İzmirli dini bir cemaat tarafından hediye edilmiş.

Meryem Ana Evi Vaftiz Havuzu
Meryem Ana Evi Bronz Heykel
Meryem Ana Kilisesi, İzmir, Selçuk

Meryem Ana Kilisesi ve Evi tarihi

Meryem Ana Efes’e nasıl geldi?

İsa, 33 yaşında çarmıha gerilmeden önce, annesini, arkadaşı ve aynı zamanda havarisi olan St. Jean‘a (Yuhanna) emanet etmiş.

St. Jean, Hz. Meryem’in Roma zulmü sebebiyle Kudüs’te kalmasını sakıncalı bulmuş, Meryem ile birlikte çağın en büyük ve barışçıl kenti Efes’e gelmiş. Hıristiyanlık dinini yaymak gibi kutsal bir görevi olan St. Jean, Meryem’i halktan saklayarak Bülbül Dağı’nda sık ağaçlarla kaplı gizli bir kulübeye gizlemiş.

Hz. Meryem’in son günlerini, Hıristiyanlık dininin yönetim merkezi olan Vatikan tarafından kutsal ilân edilen Meryem Ana Evi‘nde geçirdiği düşünülüyor. Hıristiyan tarihçiler, Meryem Ana’nın 101 yaşına kadar Bülbül Dağı’ndaki yerde yaşadığını ve mezarının yine Bülbül Dağı’nda kimsenin bilmediği bir yerde olduğunu belirtiyor.

Meryem Ana Evi hikayesi

Almanya’da Anna Katharina Emmerick adlı yatalak bir hasta, İsa ve Meryem’in hayatı ile ilgili özel görümleri ile kendini teselli ediyormuş. Bu görümlerin ilerlemesi, tarihi yerleri, kişileri ve olayları daha ayrıntılı bir şekilde ifade etmesine neden olmuş.

Kadının hikayesi, Alman şair Clemens Brentano‘nun ilgisini çekmiş ve şair kadının yakınlarında bir yere taşınmış, söylediklerini not almaya başlamış. Şair, Anna öldükten sonra Anna Katharina Emmerick’in görümlerine göre Meryem’in Hayatı isimli bir kitap çıkarmış ve kitapta, Meryem Ana Evi ile ilgili şöyle bir kesit geçiyormuş.

İsa’nın göğe yükselmesinden sonra Meryem, üç yıl Sion’da (Kudüs), üç yıl Beytanya’da ve dokuz yıl da Efes’te yaşadı. St. Jean, Yahudilerin Lazarus ve kız kardeşini denizde terk etmelerinden sonra O’nu buraya getirmiştir.

Meryem, tam Efes’te değil; az civarında, bazı dostlarının yerleşmiş olduğu yerde oturuyordu. Evi, bir dağın tepesinde, Kudüs’ten gelen yolun solunda, Efes’ten 3,5 mil uzakta bulunmaktaydı.

Bu kentin güneyinden, bir takım dar patikalar, yabani bitki örtüsü kaplı bir dağın tepesine ulaştırır. Zirveye doğru engebeli bir yayla vardır. Burası da bitki örtüsü ile kaplıdır ve yaklaşık yarım mil genişliğindedir.

Meryem Ana’nın ikametgâhı işte burada kurulmuştur. Söz konusu bölge oldukça ıssızdır, şirin ve bereketli tepeler ile süslenmiş, küçük toprak aralıklarında mağaralar görülebilir; düzenli ama el değmemiş tepeleri, piramit biçiminde, gölgeli ve düzgün gövdeli seyrek ağaçlarıyla güzeldir.

Meryem Ana Evi’nin keşfi

Meryem Ana’nın hikâyesini kitaplardan okuyan bir grup insan, hikâyenin doğruluğundan emin olmak için, kitaplardaki tasvirler dikkatlerini çekmiş ve ellerinde pusula ile yola koyulmuşlar.

Yollarda asfalt, altlarında araba olmayan o dönemlerde bir dağa çıkmak için çok çaba sarf etmek gerekiyormuş. Meryem Ana Evi’ni görme arzusuyla çıktıkları dağda, sıcaktan perişan olmuş bir halde denk geldikleri kadınlardan su istemişler. Kadınların, su bulabilmeleri için işaret ettiği 10 dakikalık mesafe olan küçük ormana doğru yönelmişler.

Meryem Ana Evi Gezi Notlari

Su kaynağının yanı başında, bir kilisenin kalıntılarını görmüşler ve çevresindeki manzarayı Emmerick’in kitabıyla birleştirmeye çalışmışlar. Bir yanda Efes, bir yanda deniz görünen yeri bulmuşlar. Sonraki günlerde yapılan keşif gezileri ile birlikte Meryem Ana’nın yaşadığı ev kesin olarak netleşmiş.

Taştan ve hac şeklinde inşa edilen Meryem Ana Evi’ne girmek isterseniz başınıza bir eşarp geçirmeniz saygı açısından gerekli. Hıristiyanların, içinde Meryem Ana’nın heykelinin bulunduğu evde, duygulanarak, içtenlikle ibadet ettiklerini görebilirsiniz.

İçeriden, bağış karşılığı ya da bağış yapmadan, en fazla iki adet alabileceğiniz mumları, evden çıkınca yakabilir ve mumlar için hazırlanmış alanlara dikebilirsiniz.

Meryem Ana Evi Bahcesi
Selçuk Meryem Ana giriş ücreti
Meryem Ana Evi Mumlari

Evden çıkışta sol tarafta, Kuran-ı Kerim‘de Meryem’den bahsedilen sure ve ayetleri hem Türkçe, hem de Fransızca olarak okuyabilirsiniz. 1985 yılında İzmir valisinin isteğiyle, Müslümanların da Hz. Meryem’i yücelttiği ve O’na saygı duyduğunu hatırlatmak için yerleştirilmiş bu yazılar.

Ey Meryem, Rabb’ine divan dur, secde et ve O’nun huzurunda eğilenlerle beraber eğil! – Al-l İmran Sûresi, 43. Ayet

Meryem Ana’nın evinden çıkıp mumları diktikten sonra, karşınıza Meryem Ana’ya Övgü Duası çıkıyor.

Selam sana Aziz Kraliçe, Aziz Theotokos, Meryem, sen ki iffetinle Kiliseyi oluşturdun, ve Göksel Kutsal Peder seni seçti. Sevgili kutsal oğul ve teselli verici Kutsal Ruh’la birlikte seni kutsadı. Sen daima tüm lütuflarla ve iyiliklerle dolusun,

Selam sana, Allah’ın sarayı, Selam sana, Allah’ın Kutsal Efkaristiya Kutusu, Selam Sana Allah’ın Evi, Selam Sana Allah’ın Giysisi, Selam Sana Allah’ın hizmetkarı, Selam Sana. Ey kutsal erdemler, hepinize selam olsun, Kutsal Ruh’un lütfu ve nuruyla müminlerin kalplerini uyandırın ve vefasızlıklarını Allah’a sadakata dönüştürün. – Assisi’li Aziz Fransuva

Meryem Ana Evi’nden sonra merdivenlerden aşağı inerek taş bloklardan akan üç çeşmeden içilebilir nitelikte su akıyor. Akan suyun şifalı olduğunu düşünen insanlardan bazıları, daha sonra kullanmak için yanlarındaki şişeleri de bu suyla dolduruyorlar.

Meryem Ana Evi Bahce
Izmir Meryem Ana Evi Cesmeleri

Meryem Ana Kilisesi’nde çeşmelerin hemen yanından itibaren başlayan, tüm duvar boyunca devam eden kağıt parçaları veya peçeteler, buraya gelip de dilek dileyenlerin astıkları dualar. Peçetelere veya kağıtlara yazılan dilekler bir şekilde diğer binlerce dileğin arasına iliştiriliyor ve bu şekilde bir dilek dileme rutini gerçekleştiriliyor.

Izmir Meryem Ana Evi Dilek Tutanlar
Izmir Meryem Ana Evi Dilek Notlari

Meryem Ana giriş ücreti

Meryem Ana Kilisesi‘ne (Virgin Mary House) vardığınızda, araç ücretinin otopark ücretine ek olarak kişi sayısı kadar bedel alınıyor.

Meryem Ana Kilisesi Dilek Notlari
Selcuk Meryem Ana Kilisesi Gezilecek Yerler

Giriş ücreti olarak ödenen bedelin, Selçuk Belediyesi’ne gittiği, Meryem Ana Kilisesi’nin yapılan bağışlar ve girişte alınan hediyelik eşyalar ile ayakta kaldığı, girdikten sonra karşınıza çıkan bir tabelada özellikle belirtiliyor.

Meryem Ana Kilisesi nerede?

Meryem Ana Evi Meryemana Tabiat Parkı sınırları içinde bulunuyor. Efes Antik Kenti / Efes Harabeleri ile Meryem Ana Evi arası 9 km (15 dk). Kuşadası’na gelen turistler de Kuşadası çevresinde gezilecek yerler listesinde yer alan Meryem Ana Evi’ni ziyaret ederler. İki turistik nokta arasındaki mesafe de 25 km’dir. İzmir Havalimanı’ndan geliyorsanız 70 km’lik bir yol sizi bekliyor.