rotasenin.com

Burgazada Gezilecek Yerler

İstanbul uzun ve çeşitli bir tarihe sahip bir şehirdir. Yüzyıllar boyunca birçok farklı kültüre ve dine ev sahipliği yapmıştır ve sonuç olarak İstanbul’da görülecek ve öğrenilecek çok şey vardır. İstanbul’da ziyaret edilecek en ilginç yerlerden biri Burgazada’dır.

Burgazada, Marmara Denizi’nde İstanbul’un hemen açıklarında yer alan Prens Adaları takımadalarını oluşturan dokuz adadan biri. Ada, güzel kumsalları, berrak suları ve rahat atmosferiyle hem İstanbullular hem de ziyaretçiler için popüler bir yaz kaçamağı.

Burgazada’ya gitmeden bilmeniz gerekenler

  • Eskiden ada içerisinde ulaşım için faytonlu seferler vardı. Neyse ki artık yok. Yerini en fazla 10 kişi kapasiteli elektrikli araçlara bıraktı. Bu araçlarda İstanbul kart geçiyor. Sessiz sakin araçlar, gürültü kirliliği de yaratmıyorlar.
Burgazada Fayton
  • Elektrikli araçların kalkış noktası iskele. Bu araçlar Kalpazankaya’ya gidip oradan geri dönüyor.
  • Prens Adaları’nın 3. büyük adası olan Burgazada, 1,7 km2’lik bir yüzölçümüne sahip. Daha önce Panormos olarak bilinen Burgazada, Yunan mitolojisinde bir trajedi kahramanı olan Antigoni‘nin Bizans dönemine kadar uzanan ve Yunanlıların hala kullandığı bir isim olarak biliniyor.
Cosimocomidas Burgazada
  • Burgaz kelimesinin Yunanca kule anlamına gelen Pygros kelimesinden türediği düşünülür. Bunun kaynağı 1794 yılında Cosimo Comidas adlı bir kişi tarafından çizilen bir gravürdür. Gravürde tepenin en üstündeki gözetleme kulesi açıkça görülüyor.
Burgazada önündeki Kaşık Adası
Burgazada önündeki Kaşık Adası
  • Gravürde öndeki küçük ada ise Kaşık Adası. Günümüzde özel bir mülk olan 480 metre uzunluğundaki ada, kaşığa benzediği için bu ismi almış.

Burgazada’da ne yapılır?

Burgazada’da yapılacak pek çok şey vardır ve adayı keşfetmenin en iyi yolu adada yürümektir. Güne eski şehrin sokaklarında gezinerek, bu tarihi bölgenin manzaralarını ve seslerini dinleyerek başlayın.

Burgazada’da yapacak daha aktif bir şeyler arıyorsanız, pek çok seçeneğiniz var. Bir bisiklet kiralayın ve adanın birçok bisiklet parkurunu keşfedin; adanın doğa rezervlerinden birinde yürüyüşe çıkın.

Burgazada Bisiklet Kiralama
Burgazada Bisiklet Turu

Bayraktepe

Burgazada’nın liman tarafı, yani kuzey kesimleri yerleşimin bulunduğu yerdir. Güney ve batı kısımları ise çoğunlukla ormanlıktır. Adanın 170 metre yüksekliğindeki tepesi Bayraktepe harika bir manzaraya sahip. Mutlaka oraya çıkmalı ve tepedeki bankta dinlenmelisiniz ancak çok fazla insan çıkmadığı için ıssız yollarda yılanlarla karşılaşabilirsiniz.

Burgazada Manzarasi

Bu tepe 2003 yılında bir yangına maruz kalmış ve ne yazık ki Bayraktepe’deki geniş bir orman alanı birkaç evle birlikte yanmış. Aşağıdaki resimde yangın sonucunda büyük ağaçların oluşturduğu hattı görebilirsiniz.

Burgazada Helikopter

Aya Yani Kilisesi

Yeşillikleriyle göz dolduran Bozcaada’da, İsa Mesih’i Ürdün Nehri’nde vaftiz ettiğine inanılan Aziz Vaftizci Yahya adına inşa edilen Aya Yani Kilisesi bulunuyor. Bu kilise, mahalledeki Rum halkı tarafından kullanılan kilise. Bu bina inşa edilmeden önce din adamı Methodius aynı yerdeki ilk kiliseye sürgün edilmiştir. Aziz Methodius’un burada 7 yıl hapis cezasına çarptırıldığı söyleniyor.

Aya Yani Kilisesi 1
Aya Yani Kilisesi 2

Burgazada Camii

Burgazada’nın tek camisi olan Burgazada Camii, İstanbul’un fethinin 500. yıldönümü olan 1953 yılında Mimar Burhan Arif Ongun tarafından inşa edilmiş.

Burgazada Camii

Hristos Manastırı

Adanın tepesinde Bizans İmparatoru I. Vasilios tarafından yaptırılan Hristos Manastırı da görülmesi gereken bir diğer tarihi yer.

Yazar Sait Faik Müzesi

Burgazada’da ziyaret edilmesi gereken en önemli yer Sait Faik Abasıyanık Müzesi‘dir. Burgazçayırı Sokak No:15’te bulunan müze, Sait Faik’in 1939’dan 1954’teki ölümüne kadar kaldığı yerdir.

Burgazada Balikci Tekneleri
Sait Faik Müzesi binası
Sait Faik Müzesi binası

Meydanda duran Sait Faik heykeli, ziyaretçilere Sait Faik Abasıyanık’ın Burgazada ile özdeşleştiğini hatırlatıyor. Yan tarafında ise Sait Faik’in öykülerinde sıkça bahsettiği balıkçı tekneleri ve martılar yer alıyor. Sait Faik’in hayatının son dönemleri burada geçmiştir.

Burgazada’ya nasıl gidilir?

Burgazada bir ada olduğu için kara ulaşımı yok. Feribot veya motor kullanmak zorundayız.

Şehir hatları vapurları ile ulaşım

Burgazada’ya Avrupa yakasında Kabataş ve Beşiktaş’tan, Anadolu yakasında Kadıköy veya Bostancı’dan kalkan vapurlarla gidebilirsiniz.

Mavi Marmara Bostancı Burgazada hattı

Bir diğer ulaşım yolu ise motorlu teknelerdir. Motorlar daha sık çalışıyor ve ulaşım süresi daha hızlı. Akbil ile binebileceğiniz bu araçlar Bostancı’dan hareket etmektedir.

İDO Deniz Otobüsü ile Ulaşım

Deniz otobüsü, şehir hatları vapurlarından daha hızlı hareket eder ve sizi yaklaşık 20 dakika içinde Burgazada’ya götürebilir. Bu gemiler Kabataş ve Yenikapı’dan da kalkmaktadır.

Deniz taksi ile ulaşım

Burgazada’ya deniz taksileriyle günün her saatinde yaklaşık 30 dakikada ulaşabilirsiniz.

Sonuç

Burgazada’nın ziyaret etmek için güzel bir yer olduğuna şüphe yok ve umarız bu makale size İstanbul’da görülecek yerler listenize eklemeniz için ilham vermiştir. Pitoresk manzaralara sahip Burgazada, deniz kenarında dinlendirici bir gün geçirmek için mükemmel bir noktadır.