Soğucak Yaylası: Nasıl Gidilir, Ne Yapılır ve Kamp İpuçları

admin
|

Soğucak Yaylası, çadır veya karavan kampı için ideal bir yayla. Çok geniş bir araziye sahip olduğundan Soğucak Yayla Şenlikleri gibi festival veya şenlik kutlama dönemleri haricindeki dönemlerde kendinizi izole edebileceğiniz bir yer bulursunuz mutlaka. Rakımı 1100 metre olmasına karşın yine de geceleri soğuk olur.

Soğucak Yaylası’nda kamp dışında yapılabilecek en güzel etkinlik yürüyüş. Yayla çevresindeki ormanlık alanlardaki patika yollarda yürüyüş yapılabiliyor.

Çevrede mağara ve akarsular da bulunuyormuş, ancak bir keşif gezisi olduğundan bu yolculuk, oraları keşfedemedik.

Sakarya Sogucak Yaylasi Yollari
Sakarya Sogucak Yaylasi Gezilecek Yerler

Bu yayla 4×4 sevenlerin de tercih ettiği bir yer. Yaylanın bir girişinde off-road parkuru bile var. İlginizi çekiyorsa bu yayla dönem dönem off road yarışlarını ve off-road kulüplerini de ağırlıyor.

Yazın çok zamanında yoldan çıkıp arazi şartlarında araba süren kişiler görmeniz çok muhtemel. Burası offroad yapabilmek için ideal bir yer.

Sakarya Sogucak Yaylasi Kamp Alani

Soğucak Yaylası, çok geniş bir arazi olduğundan çobanların, hayvanlarını otlattıkları gezdirdikleri bir yer. Biz gittiğimizde kalabalık bir sürü güdüyorlardı, tabii ki yanlarındaki koca köpeklerle. Giderken yiyeceğinizi, içeceğinizi mutlaka götürün ve dönerken de çöpünüzü alın yanınıza. Doğaya saygı gösterelim.

Sakarya Sogucak Yaylasi Ulasim Yolu
Sakarya Sogucak Yaylasi Cadir Kamp Alani

Soğucak Yaylası Nerede ve Nasıl Gidilir?

Soğucak Yaylası, Sakarya’nın Sapanca ilçesinde bulunan bir yayla. İstanbul Köprüsü’nden Soğucak Yaylası 145 km (2sa 10dk), Sapanca Gölü’ne olan uzaklığı ise 21km (1 sa). Bu kadar yakın gibi görünmesine rağmen süre olarak uzun olmasının nedeni yollarının taşlık olması ve hız yapılamıyor olması.

Sakarya Sogucak Yaylasi Yol Durumu

Yağmurlu havalarda zorlu yol koşullarından dolayı çamur birikintileriyle karşılaşabilirsiniz. Ancak kuru havalarda alçak arabalar bile gelebiliyor yaylaya.

Sonuç

Soğucak Yaylası’nda geçirdiğiniz her an, doğanın muhteşem güzelliklerini keşfetme fırsatı sunuyor. Çobanların hayvanlarını otlattığı geniş çayırlarda dolaşın, geceleri çadırınızda uyurken doğanın seslerini dinleyin. Evinize dönerken çevreyi temiz tutarak bu güzel yaylanın korunmasına katkıda bulunabilirsiniz.