rotasenin.com

Suadiye Tabiat Parkı Eğreltidüzü Yaylası

Suadiye Yaylası çadır kampı için uygun bir yayla. Tabii ki, gerekli teçhizatınızın olması durumunda. Yani gece soğuğuna karşı önem almazsanız birçok yayla gibi burada da keyif almak yerine soğuğa karşı mücadele etmeye çalışırsınız.

Kış mevsiminde buralar karla kaplı olur, ama rakımı 1000 metre olduğundan yazın bile soğuğu soğuktur.

Biz burada kalmadık, direkt olarak Kuzu Yaylası’na geçtik. Burada çadır kuracaksanız eğer, asfalt yoldan stabilize olan yayla yoluna bağlanın.

Sağdaki yolun soldaki kolunun sonunda yol ile irtibatınızı koparan bir kuytuluğa varırsınız. Oraya çadır kurabilirsiniz. Aracınız yeterliyse arka taraflardaki yollara da keşfe çıkabilirsiniz.

Yaylanın hemen karşısında offroad etkinlikleri için bir parkur kurmuşlar. Duster Off Road Türkiye ekibi de Kartepe Kampı için oradaydı. Burada dönem dönem offroad şenlikleri düzenleniyor ve offroadseverler için engebeli yollarda heyecanlı anlar yaşanıyor.

Kartepe Suadiye Tabiat Parki Offroad Senlikleri
Kartepe Suadiye Tabiat Parki Offroad Etkinlikleri

Suadiye Yaylası’nda herhangi bir tesis bulunmuyor, çadırınızı istediğiniz yere kurabiliyorsunuz.

Tuvalet için de henüz inşaat aşamasında olan, henüz aktif olmayan tuvaletler var. Onun için doğal yollarla ihtiyacınızı gidermeniz gerekiyor. Alışveriş için merkezdeki marketleri tercih edin, çünkü Kartepe eteklerinde bir market bulamazsınız.

Burası ayrıca Suadiye Mesire Yeri olarak da bilinen bir piknik alanı. Yazın sıcağından kurtulmak isteyen şehir sakinlerinin buraya piknik yapmaya geldiğini görebilirsiniz. Ortada, çocukların eğlenebilecekleri bir çocuk oyun parkının olması da çocuklu ailelerin tercih ettiği bir yer olmasına neden oluyor.

Eğreltidüzü Yaylası
Eğreltidüzü Yaylası
Suadiye Tabiat Parkı Çadır Kamp Alanı
Suadiye Tabiat Parkı Çadır Kamp Alanı

Çevrede şöyle bir gezineyim derseniz yayladan Kartepe’ye doğru giderken 1km sonra sol tarafta bir aracın geçebileceği genişlikte dar bir yolla karşılaşırsınız. Bu yolun sonunda Kartepe şehir merkezine ve Eğreltidüzü Yaylası’na doğru bakan güzel bir manzara ile karşılaşırsınız.

Suadiye ve Kartepe manzarası izleyebileceğiniz seyir alanı
Suadiye ve Kartepe manzarası izleyebileceğiniz seyir alanı

4×4 aracınız yoksa seyir tepesi niteliğindeki bu tepenin zirvesine, açık alana kadar çıkmanız mümkün olmaz, ama aracı gidebildiğiniz son yere kadar götürüp, yürüyerek tepeye ulaşabilirsiniz. Zirveye doğru taşlar artıyor ve aracın tekerlekleri patinaj çekmeye başlıyor diye biz de aracı yarı yolda bırakıp devam ettik.

Kartepe Egreltiduzu Yaylasi Manzara Seyir Tepesi
Kartepe Egreltiduzu Yaylasi Seyir Terasi

Suadiye Tabiat Parkı nerede ve nasıl gidilir?

Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde yer alan Suadiye Yaylası’na ulaşmak için önce Kartepe ilçesine ve Adnan Menderes beldesine varmanız gerekiyor.

Ardından Kartepe’nin zirvesine doğru çıkarken Suadiye Tabiat Parkı yolunuzun üzerine kalıyor. Kartepe Kayak Merkezi‘ne 5km mesafede olan yayla, Kuzuyayla Tabiat Parkı‘na 13km uzaklıkta.