Suadiye Tabiat Parkı Eğreltidüzü Yaylası Kamp ve Piknik Alanı

Suadiye Tabiat Parkı Eğreltidüzü Yaylası Kamp ve Piknik Alanı

Suadiye Tabiat Parkı, her mevsim ziyaret edilesi. Yazın serinliğinde veya kışın beyaz örtüsü altında, her dönem farklı bir güzellik sunuyor.
admin |

Suadiye Tabiat Parkı, şehrin gürültüsünden uzak, doğayla baş başa kalabileceğiniz, nefes kesen manzaraları ve zengin doğal yaşamıyla sizi bekliyor. Serin yayla havasında bir çadır kampı deneyimi yaşamaya, arazide offroad heyecanını tatmaya veya ailenizle unutulmaz bir piknik günü geçirmeye ne dersiniz? İşte, Suadiye Yaylası’nda yaşayabileceğiniz maceralar hakkında bilmeniz gereken her şey!

Suadiye Yaylası Kamp Alanı

Suadiye Yaylası, çadır kampı için ideal bir mekan. Ancak burada kamp yapacaksanız, donanımlı olmanız şart! Yaylanın rakımı 1000 metre olduğundan, yaz kış demeden hava oldukça serin. Özellikle kışın karla kaplı olan yaylada yazın bile geceleyin sıcaklık oldukça düşüyor.

Bu yüzden, soğuk hava ekipmanlarınızı yanınıza almayı unutmayın. Biz Suadiye yerine doğrudan Kuzu Yaylası’na geçtik, ama Suadiye’de kamp yapmak isteyenler için yol tarifi verebilirim: Asfalt yoldan ayrılıp stabilize yayla yoluna girin ve yolun sonundaki kuytuluğa varınca çadırınızı kurabilirsiniz.

Kartepe Suadiye Tabiat Parki Offroad Senlikleri
Kartepe Suadiye Tabiat Parki Offroad Etkinlikleri

Suadiye Yaylası, offroad tutkunları için de harika bir alan sunuyor. Duster Off Road Türkiye ekibi gibi gruplar burada sık sık toplanıyor. Yaylanın karşısında düzenlenen offroad etkinlikleri, engebeli yollarda heyecan arayanlar için biçilmiş kaftan. Ancak unutmayın, yaylada henüz faaliyete geçmemiş tuvaletler dışında bir tesis yok. Dolayısıyla ihtiyaçlarınızı doğal yollardan gidermeniz gerekecek. Alışveriş için ise çevrede market bulunmadığı için merkezi tercih etmelisiniz.

Kartepe Egreltiduzu Yaylasi Gezilecek Yerler
Eğreltidüzü Yaylası
Kartepe Suadiye Tabiat Parki Gezilecek Yerler
Suadiye Tabiat Parkı Çadır Kamp Alanı

Yaz sıcağından bunalanlar için Suadiye Yaylası aynı zamanda popüler bir mesire yeridir. Piknik yapmaya gelen şehir sakinleri, yaylanın ortasında bulunan çocuk parkında ailecek vakit geçirebilir.

Kartepe Egreltiduzu Yaylasi Seyir Terasi Manzarasi
Suadiye ve Kartepe manzarası izleyebileceğiniz seyir alanı

Çevreyi keşfetmek isterseniz, Kartepe’ye giden yol üzerinde, yaklaşık 1km sonra karşınıza çıkacak dar ve serpintili yoldan giderek, Kartepe ve Eğreltidüzü Yaylası’na bakan muhteşem manzaralara ulaşabilirsiniz. Eğer 4×4 aracınız yoksa, seyir tepesine kadar yürüyerek çıkmanız gerekebilir. Bu yolculuk sırasında aracınızın tekerlekleri patinaj yapabilir, bu yüzden biz aracımızı yarı yolda bırakıp yürümeye devam ettik.

Kartepe Egreltiduzu Yaylasi Manzara Seyir Tepesi
Kartepe Egreltiduzu Yaylasi Seyir Terasi

Suadiye Tabiat Parkı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde yer alan Suadiye Yaylası’na ulaşmak için önce Kartepe ilçesine ve Adnan Menderes beldesine varmanız gerekiyor.

Ardından Kartepe’nin zirvesine doğru çıkarken Suadiye Tabiat Parkı yolunuzun üzerine kalıyor. Kartepe Kayak Merkezi’ne 5km mesafede olan yayla, Kuzuyayla Tabiat Parkı‘na 13km uzaklıkta.

Sonuç

Suadiye Tabiat Parkı, sadece bir kaçış noktası değil, aynı zamanda macera ve doğa ile iç içe unutulmaz anlar yaşayabileceğiniz bir cennet. Kamp yaparken soğuğa karşı hazırlıklı olun, offroad heyecanı için aracınızı yanınıza alın ve piknik için çocuklarınızı ve sevdiklerinizi davet edin. Suadiye Yaylası, her mevsim farklı güzellikleriyle ziyaretçilerini büyülerken, siz de bu eşsiz doğa harikasında özgürlüğün ve huzurun tadını çıkarın.