rotasenin.com

Tarsus Şelalesi

admin
|

Yaz aylarının nemli ve bunaltıcı sıcaklarından kurtulmak için halkın ziyaret ettiği Tarsus Şelalesi, serinletici havası ve sosyal tesis kıvamındaki ortamıyla akarsu sesi eşliğinde karın doyurmaya olanak tanıyor.

Şelalenin çevresine kurulmuş kafelerde yemek yiyebilir ya da Tarsus Şelalesi manzarası eşliğinde bir şeyler içebilirsiniz. Hatta hava sıcaklığı uygunsa Tarsus’un meşhur limon dondurması mutlaka tadılmalı.

Şelale Parkı’nın girişinde limon dondurması satan büfeler var. Tarsus çevresinde böyle bir mekan olmadığından, oldukça kalabalık bir hal alabiliyor. Tarsus Şelalesi, her şeye rağmen Tarsus’ta görülmesi gereken yerler arasında.

Tarsus Selalesi Gezi Rehberi
Tarsus Limon Dondurmasi

Tarsus Şelalesi’nin suları arasında Roma döneminden kalma mezarlar da bulunuyor. Peki mezarlar neden su içinde?

Söylenene göre Justinyen, şehri su taşkınlarından korumak için ırmak yatağının yönünü değiştiriyor ve yeni yatak yolu Roma mezarlarının bulunduğu bölgeden geçiyor. Şelalenin suları arasında bir miktar aşınmış olsa da ve özellikle şelale suyunun azaldığı dönemlerde defineciler tarafından tahribatına uğrasa da, yine de görülmeye değer.

Fakat şelale deyip de yüksek bir yer beklememek lazım, yaklaşık 4-5 metre yükseklikten akan bir şelale, ancak debisi oldukça iyi.

Tarsus Selalesi Gezi Yazisi
Tarsus Selalesi Tas Kopru

Şelale bölgesnin içinde bir de Karacoğlan‘ın heykeli bulunuyor, neden diye merak ediyoruz ve sonradan öğreniyoruz ki burada her yıl Geleneksel Karacaoğlan Şelale Şiir Akşamları düzenleniyormuş.

Karacaoğlan’ın Çukurova Bölgesi‘nde doğduğu bilinse de, günümüzdeki illerden hangisinde doğduğu ve yaşadığı kesin olarak bilinmemekte.

Bu nedenle Çukurova’ya bağlı olan iller Karacaoğlan’ı kendi illerinden sayarlar ve paylaşamazlar. Tarsus halkı da Karacaoğlan’ın Tarsuslu olduğuna inanır.

Tarsuslu Karacaoglan Cukurova
Tarsus Selalesi Gezilecek Yerler

Tarsus Şelalesi nerede ve nasıl gidilir?

Şelaleye giden yolu bulmak çok zor, biz aynı yerden birkaç defa geçmek zorunda kalmıştık bulamadığımızdan. Mesire alanına girmeden görülmediği için de bulunduğunuz konum kafada soru işaretleri yaratabiliyor.

Navigasyon cihazı ya da telefonunuzun haritasını kullanıyorsanız Tarsus Şelalesi’ne gitmek için Tarsus Şelale, Şelale Restoran, Şelale Aile Çay Bahçesi, Şelale Park seçeneklerinden birini aratın, zaten bunlar yan yana.

Buralara varmanız demek şelaleye varmanız demek. Keyfinize göre şöyle bir bakmak yetiyor, ama isterseniz Tarsus Şelalesi kenarında serpme kahvaltı ve gözleme ile kahvaltı yapma imkanınız da var.

Tarsus Selalesi Berdan Cayi
Tarsus Selalesi Berdan Cayi Yazisi

Ulu Cami, St. Paul Kilisesi ve Tarsus Kültür Merkezi’nin bulunduğu Tarsus merkezden Tarsus Şelalesi arası 2,5km (7dk). Adana‘ya olan uzaklığı ise 42km (35dk), Mersin il merkezi ile arası 30km (35dk).

Arabayla gidiyorsanız önünde bir otopark mevcut. Ücretli olup olmadığını bilmiyorum, içeriden yemek fişi de göstermeniz gerekiyor olabilir, fakat hemen dışında da park edilecek yerler var, içerisi ücretliyse şayet alternatif park alanlarını da tercih edebilirsiniz.