rotasenin.com

Klaros Antik Kenti

admin
|

İzmir’in 50 km güneyinde, Menderes ilçesinin denize bakan tarafında yer alan Klaros Kehanet Merkezi, Klaros Antik Kenti, İzmir merkezden Selçuk’a doğru giderken çok vakit kaybetmeden ulaşabileceğiniz bir noktada.

Claros kelimesi Luvi dilinde kıyı veya iskele anlamına geliyor. Claros kıyıda kurulan bir alan olduğu için bu ismi aldığını anlıyoruz. Antik kentten ziyade 12 İon kentinden biri olan Kolophon‘a, başka bir adıyla Notion‘a ait bir kehanet merkezidir burası.

Claros Kehanet Merkezi Kalintilari
Claros Kehanet Merkezi Buyuk Heykeller

MÖ 12. yüzyılda kurulduğu düşünülen kehanet merkezi Kolophon Antik Kenti‘nin baş tanrısı Apollon için inşa edildiği düşünülüyor.

Ahmetbeyli Köyü‘ne yakın bir yerde, deniz kıyısına 1,6 km kuzeyde yer alan kehanet merkezi MS 4. yüzyıla kadar işlevini sürdürmüş, sonrasında terk edilerek kendi haline bırakılmış.

Burada yaşamın sona ermesi, civardaki derelerin alüvyonlarını biriktirmeye başlamış ve kehanet merkezi zamanla gözden kaybolmuştur.

Claros Kehanet Merkezi Gezi Yazisi
Claros Kehanet Merkezi Gezilecek Yerler

Zamanla alüvyonlar altında kalan kutsal alan, yıllarca yapılan temizleme çalışmaları sayesinde gün yüzüne çıkmıştır. Bugün hala bir kısmı sular altında olan Klaros’un üzerinde geziniz sırasında sizi rahatsız edecek seviyede sinek mevcut.

Claros Kehanet Merkezi Buyuk Heykel
Claros Kehanet Merkezi Apollon Tapinagi

Kutsal alanda birçok heykel de bulunmuştur. Kutsal alanı gezerken sol tarafta açık hava müzesi gibi bir alan oluşturulmuş ve kazılar sırasında bulunan heykellerin bir kısmının kopyası burada sergilenmekte.

Antik Yunan heykelinin bir tipi sayılan ve genç kızları tasvir eden Kore heykeli, Arkaik Dönem’de ortaya çıkan genç erkek tasvirlerine adı verilen Kuros heykeli ile birkaç heykel sergileniyor.

Klaros Kehanet (Bilicilik) Merkezi’nde çıkarılan eserlerin orijinallerine uygun olarak yapılan kopyaların sergilendiği ve adına mulaj arkeopark denilen bir müze olarak ziyarete açık. Klaros, mulaj arkeopark konusunda Türkiye’de ilk olma özelliğini taşıyor.

Claros Kehanet Merkezi Heykeller
Claros Kehanet Merkezi Yazar Heykeli