Tınaztepe Mağarası

admin
|

Tınaztepe Mağaraları, 1968 yılında bir Fransız bilim adamı tarafından keşfedilmiş ve bu keşif çevredeki su altı kaynaklarının keşfi ile devam etmiş. 22km uzunluğundaki Tınaztepe Mağaraları, birçok mağara gibi astım hastalığına iyi geldiği söylenen bir mağara. Ayrıca bu mağaranın Türkiye’deki en büyük mağara olduğu belirtiliyor.

Tınaztepe Mağarası tarihi

Toplam gezi uzunluğu yaklaşık 1,5km olan mağara girişi ile sonu arasında çok yükseklik farkı olmadığından yatay mağara çeşitleri arasında giriyor.

Genel olarak engebeli bir yürüyüş değil de, daha az yorucu düz bir yoldan ilerleyeceğiniz anlamına geliyor. Mağarada, arka planda çalan bir müzik eşliğinde korkuluklarla çevrelenmiş renkli ışıklara sahip bir yürüyüş yolunda ilerliyorsunuz.

Tinaztepe Magaralari Seydisehir Gezilecek Yerler
Tinaztepe Magaralari Seydisehir Gorulecek Yerler

Gezinizin sonunda, tavan ile taban arasındaki yükseklik farkının 65 metreye çıktığı geniş bir alan bulunuyor. Muhtemelen mağaranın en göz alıcı ve diğer mağaralardan farklı tarafı mağaranın sonundaki bu yüksek ve ürkütücü bölüm. Bu bölümün alt tarafı ise mevsimine göre yükselip alçalan bir su birikintisine sahip.

Tinaztepe Magaralari Gezi Noktasi
Tinaztepe Magaralari Gezi Magara

Mağaranın serinliği ve uzunca bir süre içeride kalmanızın yaratacağı üşümenin önüne geçmek için yaz aylarında bile üzerinize bir şeyler alıp gitmekte fayda var. Tınaztepe Mağaraları şeklinde çoğul olarak adlandırılmasının nedeni 1,5km’lik mağara girişinin biraz ilerisinde 150 metrelik başka bir mağara olduğu için.

Bu mağarayı da gezebilirsiniz, ama görkemi ve insan üzerinde bıraktığı etkisi ana mağara gibi olmadığından hayal kırıklığı yaratabilir. Önerim önce küçük mağarayı gezip, büyük mağara ile Tınaztepe Mağaraları gezinizi sonlandırmanız.

Tinaztepe Magaralari Kucuk Magara
Tinaztepe Magaralari Girisi Nerede

Tınaztepe Mağarası nerede?

Tınaztepe Mağaraları Konya’nın Seydişehir ilçesinde Akseki ve Ahırlı sınırlarına yakın bir konumda yer alıyor. Tınaztepe adındaki mağaranın eteklerinde yer alan mağaraya ulaşmak için Konya Manavgat yolu üzerinde yer alan Dağ Tur Tınaztepe Dinlenme Tesisleri’nin yanındaki yola girip 500 metre ilerlemeniz gerekiyor.

Çevredeki dinlenme tesisi içinde çay bahçeleri, restoranlar, marketler ve arabayı park edebileceğiniz park alanını görürsünüz mutlaka. Otopark ücretsiz. Aracınızı park ettikten sonra mağaranın girişine doğru 250 metre kadar, hafif eğimli bir tırmanış gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Bu sırada manzaranız da doğal kayalardan ve şelale sesinden oluşuyor. Düştüğü yeri görmeseniz bile akarsu manzarası da yeşillikler içinde güzel görünüyor.