Topuk Yaylası ve Fenerbahçe Tesisleri: Düzce’de Yaz Günlerinde Serin Bir Soluk

admin
|

Keşfedilmeyi bekleyen bir cennet, Düzce’nin serin suları ve yeşil doğasıyla bezeli Topuk Yaylası’nda bir gün. Fenerbahçe Spor Kulübü’nün hizmete açtığı tesislerin yanı başında, doğanın tüm renkleriyle çevrili bu özel yer, sıcak yaz günlerinde serinlemek ve doğa ile iç içe olmak için ideal bir kaçış noktası sunuyor.

Bu yazıda, Topuk Yaylası’nın sakin göleti, zengin doğası ve çevresindeki aktivitelerle dolu dünyasına adım atacağız. Düzce Fenerbahçe Tesisleri’nin de yakın olmasıyla, yaylanın sunduğu imkanlar bir adım daha yakınınıza geliyor.

Karadeniz havasını soluyabileceğiniz Düzce’nin yaylaları arasında keyifli yaylalardan. Topuk Yaylası‘nın rakımı 1280 metre, dolayısıyla sıcak havalarda serinlemek için bile gidilebilir.

Topuk Yaylası’nın ortasında genişçe bir göl yer alıyor. Topuk Göleti‘nin ziyaretçisi beklediğimizden fazla. Göl etrafında çok sayıda balık tutmak için gelen kişiye rastladık.

Belli ki burada olta balıkçılığı yaygın. Gölün etrafı yaklaşık 2,3 km uzunluğa sahip ve burada yürüyüş de yapılabilir. Bisikletiniz varsa göl çevresindeki yollarda çok keyifli bir şekilde bisiklet sürülebileceğini de düşünüyoruz.

Topuk Yaylası’nda çadır kampı konusunda birkaç şey söyleyelim. Göl ve çevresinde çadır kurmak yasak değil, hatta bizim ziyaretimizde çadır kuranlar da vardı. Gecesini bilmiyoruz ama gündüz çok sakin bir havası var.

Göl geniş olduğundan sıkışıklık söz konusu değil. Göletin çevresinde tuvalet kabinleri bile var.

Topuk Yaylasi Ve Goleti Fenerbahce Tesisi
Topuk Yaylası ve Göleti

Gölün hemen yanındaki alanda, Fenerbahçe’nin 2011 yılında hizmete açtığı Fenerbahçe Spor Kulübü Topuk Yaylası Tesisleri bulunuyor. Burada tesis var, giremem diye düşünmeyin. Topuk Göleti ve çevresinin tesisle ilgili yok. Tesise belki giremezsiniz ama göleti ve çevresini tesis yokmuş gibi dolaşmanız mümkün.

Topuk Yaylasi Ve Goleti Gorulecek Yerler
Topuk Yaylasi Ve Goleti Gezisi

Topuk Yaylası Nerede ve Nasıl Gidilir?

Topuk Yaylası ve Göleti, Düzce’de Kaynaşlı ilçesinde yer alıyor. D100 karayolundan önce Çamlıpınar Göleti‘nin de bulunduğu Dipsizgöl’e, sonra da Bıçkıyanı Köyü’nü geçerek Topuk Yaylası’na ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yol boyunca kahverengi yayla tabelaları sizi zaten yönlendirecektir. Düzce ile yayla arasındaki mesafe 41km (50dk). Araba ile 40km (45dk) uzaklıktaki Abant Gölü Tabiat Parkı ziyaretinizde belki burayı da düşünebilirsiniz.

Kış vaktinde yollar arazi aracı haricindeki araçlara biraz zorlu gelebilir. Karadeniz ikliminin hakim olduğu Düzce’de gezilecek yerler listesine mutlaka göz atın.

Çamlıpınar Göleti Piknik Alanı

Bol oksijenli, sık ağaçlı orman içinde iyi bir dinlenme noktası olan Çamlıpınar Göleti, bir mesire yeri. Burada piknik yapabileceğiniz yemek masaları bulunuyor. Çadır kampı yapmaya da müsait bir yer, rakımı 1000 metre. Çevrede çeşme ve tuvalet de var.

Gölet küçük bir yer olsa da bazı aktiviteler yapılmasına olanak tanıyor. Öncelikle ormanın ortasında yer aldığı için çok güzel trekking imkanı var. Gölün etrafında yürüyebilirsiniz, ama boşuna gölet dememişler buraya.

Etrafı 500 metre bile değil. Yürüyüş yapacaksanız ormanın içine doğru patika yollar var. Bu yolları tercih edebilirsiniz, ancak vahşi hayvanlar var mıdır yok mudur bilemiyorum.

Camlipinar Goleti Duzce Drone Cekimleri

Çamlıpınar Göleti Düzce’nin Kaynaşlı ilçesi Dipsizgöl Köyü’ne yakın bir konumda yer alıyor. Düzce şehir merkezine 30km (35dk) uzaklığa sahip.

Fenerbahçe Tesisleri’nin bulunduğu Topuk Yaylası ve Göleti’ne giden yol üzerinde. Bu yoldan saparak 2 km kadar daha yukarı eğimli, stabilize bir yoldan ilerlemeniz gerekiyor.

Camlipinar Goleti Yemek Masasi
Camlipinar Goleti Duzce Drone Cekimi

Her ne kadar Dipsizgöl Köyü’nden ulaşım sağlanabilse de, Bolu il sınırları içinde yer alıyor. Ama biz yine de Çamlıpınar Göleti ile Kaynaşlı Kaymakamlığı ilgilendiği için burası Düzce’deymiş gibi davranıyoruz.

Sonuç

Düzce’nin büyüleyici doğası içinde bir kaçış noktası arayanlar için Topuk Yaylası, aradığınız huzuru ve doğa ile baş başa kalma fırsatını sunuyor. Fenerbahçe Tesisleri’nin de yakınlığı ile konfor ve doğal güzelliklerin kusursuz birlikteliğini deneyimleyebilirsiniz.