Uçhisar Kalesi: Kapadokya'nın En Yüksek Yapısı

Uçhisar Kalesi: Kapadokya'nın En Yüksek Yapısı

Kapadokya’nın hem fiziki olarak, hem de turistik olarak öne çıkan noktalardan biri de Uçhisar Kalesi‘dir. Kale, yüksekte yer aldığı için stratejik olarak da birçok hükümdarlık için önemli bir savunma ve ticaret merkezi olarak da kullanılmış.

Nevşehir merkeze 8 km mesafede yer alan Uçhisar Kalesi, Güvercinlik Vadisi‘nin de aralarında olduğu harika vadilerin ve manzaraların seyir alanıdır. Kapadokya coğrafyasının en yüksek yapısı olduğu için bakacağınız her yerin sonu gökyüzü ile birleşiyor. Yeryüzüne baktıkça da binlerce yıl önce burada yaşayan insanları ve milyonlarca yıl önce aktif volkanların buraları esir aldığını düşünüyoruz.

Kapadokya Nevsehir Uchisar Kalesi Manzarasi
Kapadokya Nevsehir Uchisar Kalesi Rotasenin

Uçhisar Kalesi, Kapadokya’daki binlerce peribacasından yalnızca biri. Ancak sahip olduğu yükseklik, Uçhisar Kalesi’nin dünyadaki ilk doğal gökdeleni olmasını sağlamış. 179 metre yüksekliğindeki bu doğal oluşum MÖ 3000’li yıllarda Hititler döneminde savunma kalesi olarak kullanılmış. Kapadokya bölgesinin en yüksek noktası olan Uçhisar Kalesi’ndeki odaların tamamı oyularak ortaya çıkarılan odalardır. Kolay kazılabilen taş yapısı sayesinde içerisine inşa edilen birçok ahır, sığınak, depo, kiler, şarap üretim alanları gibi odaların yanı sıra 500’e yakın yaşam alanını da görmek mümkün. Üstelik bu odaların her biri birbirine koridorlarla, merdivenlerle ya da tünellerle bağlanarak aralarındaki iletişimin koparılmaması sağlanmış. Kale içerisindeki odalar ışıklandırma sistemleri sayesinde kolaylıkla gezilebiliyor.

Kapadokya Nevsehir Uchisar Kalesi Odalari
Kapadokya Nevsehir Uchisar Kalesi Magaralari

Kalenin zirvesine kadar çıkmak da mümkün elbette ve bunu kesinlikle tavsiye ederim. Merdivenlerden çıktığınız her kat Kapadokya’nın ayrı bir yönünü gösterir size. Gün batımına doğru yapacağınız ziyaretlerde size birçok gezgin eşlik edecektir, çünkü güneşi Uçhisar Kalesi’nde batırmak birçok kişinin hayranlıkla istediği bir meseledir.

Kapadokya Nevsehir Uchisar Kalesi Zirve Manzarasi
Kapadokya Nevsehir Uchisar Kalesi Zirvesi

Öncelikle kaleye çıkış yolunu bulamadığımız için kalenin yamaçlarındaki evlerin arasına girmiş bulunduk. Bu evlerin arasında mutlaka dolaşmalı ve kentin kokusunu almalısınız. Daha çok kalenin eteklerinde yaşayan Uçhisar halkı, en fazla iki katlı taş evlerde ikamet ediyor.

Kapadokya Nevsehir Uchisar Kalesi Sokaklari
Kapadokya Nevsehir Uchisar Kalesi Gezilecek Yerler

Kaleye doğru giderken dar ve çevrenizde hediyelik eşya dükkanlarının sıralandığı taş yapılar arasından geçiyorsunuz. Buradaki hediyelik eşyaları Kapadokya’nın diğer bölgelerinden daha ucuza bulabilirsiniz. Arabanız ile geliyorsanız arnavut kaldırımlı dar sokakların sonundaki geniş arazide aracınızı park edebilirsiniz. Bunun için anayoldan dükkanların olduğu sokağa saptığınızda sizden 3TL park ücreti alıyorlar. Fakat kalabalık olduğu dönemlerde yer sıkıntısı çekmeniz muhtemel.

Kapadokya Nevsehir Uchisar Kalesi Hediyelik Esya Dukkanlari
Kapadokya Nevsehir Uchisar Kalesi Hediyelik Esya

Uçhisar Kalesi giriş ücreti nedir?

Uçhisar Kalesi’ne giriş ücretli ve Müzekart kabul edilmiyor, ancak fiyatlar birçok Kapadokya müzesinin fiyatlarının çok aşağısında.