rotasenin.com

Sabancı Merkez Camii ve Adana Taş Köprü

Adana‘nın merkezinde bulunan Sabancı Merkez Camii‘nin inşasına 1988 yılında başlanmış ve 10 yıl sonra, 1998 yılında ibadete açılmış. Her ne kadar tarihi bir yapı olmasa da kentin dokusuna hoş bir anlam katıyor.

Heybetiyle Adana’yı farklı kılan, her evden görülebilen Sabancı Camii sadece Türkiye’nin değil, Orda Doğu’nun en büyük camisi.

Dıştan bakınca Sultanahmet Camii‘ni, içten bakınca Selimiye Camii’ni andıran Sabancı Camii’nin inşasında halkın bağışları önemli rol oynamış. Halk, cami masrafının yarısını karşılamış, kalanı ise Hacı Sabancı ve ölümünden sonra Sabancı ailesi tarafından karşılanmış.

Hacı Sabancı Camii olarak da adlandırılan yapının gerçek adı, Sabancı ailesinin katkılarından dolayı Merkez Camii yerine Sabancı Merkez Camii olmuştur.

Adana Sabanci Camii Gezisi
Adana Sabanci Camii Gezi Yazisi

Sabancı Merkez Camii’nin mimari özelliklerini düşündüğümüzde 4 halifeyi ifade eden 4 yarım kubbesi, İslam’ın 5 şartına karşılık 5 tam kubbesi ve imanın 6 şartına karşılık ise 6 minaresi bulunuyor.

32 farza karşılık gelen 32 metre çapındaki ana kubbeye sahip olan caminin avlusundaki 28 kubbe ise Kuran’daki 28 peygambere, ana kubbe üzerine inşa edilen 40 pencere, Hz. Muhammed’in peygamber olduğu yaş ile birlikte 40 rekât namaza, 2 minaresi 75 metre uzunlukta olmasına rağmen diğer minarelerin uzunluklarının 99 metre olması ise Allah’ın 99 ismine karşılık gelecek şekilde düşünülmüş.

Adana Sabanci Camii Ic Mimari
Adana Sabanci Camii Gezi Rehberi

Ana kubbesindeki 9 metre çapında olan Ayet-el Kürsi dahil camide bulunan hat eserlerinin tamamı Hattat Hüseyin Kutlu‘ya ait.

Camide Nur suresi ve Fatiha Suresi ile birlkte Allah’ın, peygamberlerin ve ilk halifelerin isimleri de bulunuyor. Selimiye Camii’nin görkemini görebileceğiniz Sabancı Camii’nin nakış eserleri ve çinilerin desenleri ise Mimar Nakkaş Semih İrteş‘e ait.

Türkiye’nin en büyük camilerinden biri olan Sabancı Merkez Camii, şehrin her yerinden ulaşılabiliyor. Özellikle tarihi taş köprünün bulunduğu yer, camiyi en güzel gören noktalardan biri.

Caminin bulunduğu park ise oldukça geniş bir park. 9 kapısı bulunan bu alan aynı zamanda güzel bir yürüyüş ve gezinti alanı. Peyzaj mimarisi iyi düzenlenen alan, şehrin beton yapısından kurtularak kendine has bir doğallık kazandırmayı başarmış.

Adana Taş Köprü

Akdeniz’e dökülen en büyük akarsu olan Seyhan Nehri üzerinde güzel bir taş köprü görürsünüz. Arkasına Sabancı Camii‘ni alarak şehrin simgelerinden biri haline gelmiş.

Roma döneminde inşa edilen taş köprünün MS 384 yılında Mimar Auxentus‘un yaptırıldığı köprünün girişindeki levhada yazılı.

Adana Tas Kopru Gezi Rehberi
Adana Tas Kopru Gezi Yazisi

310 metre uzunluğunda, 11 metre genişliğindeki köprünün dünya üzerinde hala kullanımda olan en eski köprü olduğu söyleniyor. Toplamda 21 gözü olan köprünün günümüzde 14 gözü görünüyor, diğer gözleri düzenleme çalışmalarında toprak altında kalmış.