Amsterdam Kanal Turları

Hollanda’nın başkenti Amsterdam, adeta bir kanal şehridir. Kanal sayısının bolluğundan dolayı Kuzey’in Venedik’i olarak adlandırılır ve kanallarıyla ünlü bir şehirde kaçırılmaması gereken tek şey kanal turlarıdır.

Hollanda topraklarının bir kısmı deniz seviyesinin altında yer alıyor. Bu nedenle Hollandalılar, Alçak Ülke anlamına gelen Netherlands ismini kullanıyorlar. Denizden gelecek olan su baskınlarını engellemek için setler, fazla suyu atmak için de yel değirmenleri inşa edilmiş. Yel değirmenleri yetersiz olmaya başlayınca, değirmenlerin sayısı artırılmış ve su aktarımında da artış sağlanmış. Şehirdeki suyun azaltılmasından sonra ortaya çıkan bataklıklar kurutulmuş ve yüzyıllar boyunca kanallar yapılarak, yerleşim yerleri oluşturulmaya başlanmış. Şehri ayakta tutan şey ise uzun tahta kütüklerdir. Tekne turunuz sırasında görebileceğiniz tahtaların sayısı binlerle ifade edilir. Tabanı çamur olan, yumuşak bir dokusu olan zemin üzerindeki evlerin sabit kalabilmesi için bu gerekli. Örneğin, Dam Royal Palace’ın altında 10binin üzerinde ahşap kazık olduğunu biliyor muydunuz?

Kanalların inşa edildiğii dönemlerde insanlar, evlerindeki çöp ve pislikleri kanallara atardı. Bu da kanalların mikrop yuvası haline gelmesine neden oldu. Bakterilerin artmasıyla salgın hastalıklar ortaya çıkmış ve Avrupa’nın ölüm oranının en yüksek olduğu yerlerden biri haline gelmiştir. Günümüzde berrak bir suyla karşılaşmasak da, 17. yüzyıl gibi pislik içinde olmadığı aşikar. Temizlik zamanlarında çöp yerine daha çok bisiklet çıkıyor bu kanallardan. Hâl böyle olunca, Hollanda’nın insanının ticari zekası bu kanalları turizme açmış. Günümüzde ulaşım aracı olmanın yanısıra turistlerin Amsterdam‘ı gezebileceği bir aktivite haline gelmiş.

amsterdam kanal tekne turu gezilecek yerler 400x266
amsterdam kanal tekne turu gezi yazisi 400x266

Yüzlerce köprüsü ile Amsterdam kanalları, muhteşem güzelliği ile Unesco Dünya Miras Listesi‘ne girmeye hak kazanmış. Amsterdam kanal turları, şehri farklı bir açıdan görmek için en ideal yol. Sokaklarda dolaştığınız zaman Amsterdam kanallarına bakan birçok evi görmek mümkün olmuyor. Kanal gezintisi yaparken evlerin eğikliği de üzerinde durulan konular arasında. Gözünüz açık olursa bu evleri Amsterdam’ın birçok yerinde görebilirsiniz. Evlerin girişleri ve merdivenleri dar olduğu için eşyaları, evlerin üzerindeki kancalar sayesinde yukarı çekerler ve pencereden içeri sokarlarmış. Evler zarar görmesin diye de eğik oldukları söylenir.

amsterdam tekne turu tarihi evler 400x266
amsterdam tekne turu egik evler 400x266

Kanal turlarnın süresi yaklaşık 1 saat. Bot içerisinde sesli anlatım hizmeti bulunuyor, size bota girerken bir kulaklık veriyorlar, ancak verdikleri kulaklık kötü bir kulaklık olduğu için kafanızı çevirdiğinizde veya kablosuna dokunduğunuzda kulağınızdan çıkabiliyor. Rahat etmek isterseniz kendi kulaklığınızı götürün. Tur boyunca Amsterdam’ı Amsterdam yapan kanallarının oluşumu, Amsterdam’ın gelişimi ve günümüze kadar olan süreç ayrıntılarıyla anlatılıyor. Amsterdam kanal turlarının iyi yanı, Türkçe dil desteğinin olması. Gezdiğiniz tarihi yerleri Türkçe dinleyerek, ilgili yapılar hakkında ayrıntılı bilgiye sahip oluyorsunuz. Amsterdam’da bot turlarını tavsiye ediyorum, planınızı ona göre yapıp bot turlarına mutlaka vakit ayırın. Unutmadan, oturduğunuz yerin açılır kapanır penceresi olduğuna dikkat edin. Bazı koltukların pencereleri yok, sadece camdan oluşuyor. 1 saat boyunca dışarısını cam arkasından seyretmek zorunda kalabilirsiniz.

amsterdam tekne turlari bot gorunumu 400x266
amsterdam tekne turlari gezi notlari 400x266

Tekne geziniz sırasında çevrenizi gerçekten iyi incelemeniz gerekir. Özellikle de bot evleri. Amsterdam’da gecekondu misali bot evler oldukça yaygın. Eğer bundan devletin haberi varsa ev sahibine elektrik de sağlıyor. Evine göre, bazıları pansiyon olarak da hizmet veriyor. Amsterdam’ın ünlü kanalları üzerinde konaklamak da farklı bir deneyim. Yapıların bazıları ise eve çevrilen gerçek botlardan oluşuyor. Botta yaşamanın nasıl olduğunu, yaşamak için ihtiyacınız olanları görmek için bir bot müzesini ziyaret etmek iyi olabilir. 23m x 4,5m ebatlarında olan Bot Ev Müzesi (Houseboat Museum) size bu olanakları 4,5€ karşılığında, 10:00 – 17:00 saatleri arasında tanıyor. Prinsengracht’ta bulunan bot ev Amsterdam Card’ınız varsa ücretsiz.

Amsterdam kanal turları nereden kalkıyor?

Bot turlarının birçok kalkış noktası bulunuyor. Ancak aralarında en merkezi olan Amsterdam Centraal tren istasyonun yakınında, Damrak Caddesi üzerinde, Amsterdam Seks Müzesi‘nin tam karşısında yer alıyor.

Amsterdam kanal turları fiyatı nedir?

Amsterdam Card‘ınız varsa Amsterdam Kanal Turları‘ndan ücretsiz faydalanabiliyorsunuz. Eğer bu karta sahip değilseniz bot turuna katılmanın bedeli kişi başı 16€.