Augustus'un Altarı Ara Pacis Müzesi'nde

Augustus'un Altarı Ara Pacis Müzesi'nde

Roma ziyaretimizde önünden geçtiğimiz lakin içeri girmek istemediğimiz bir müze. Müzenin adı olan Ara Pacis, Barış Sunağı anlamına geliyor. Augustus dönemindeki Roma eserlerinden günümüze ulaşan mucizevi eserlerden.

Augustus’un amcası Jül Sezar‘ın döneminde, yani imparatorluktan önce Cumhuriyet rejimi söz konusuydu. Jul Sezar’ın bir suikast sonucu öldürülmesi ile birlikte Roma’da iç savaş başlar. Barışı sağlayan, Roma’nın ilk imparatoru Augustus olur. Augustus, Pax Romana olarak bilinen Roma Barışı‘nı başlatır. Asıl adı Octavian olan Augustus’a, zaferlerini ve gücünü onurlandırmak için verilmiş bir isim.

Ara Pacis Muzesi Roma Gezi Rehberi

Augustus, İspanya ve Fransa’daki topraklarda yaptığı savaşta galip gelmesi sonucunda, senato tarafından ödüllendirilmek istenir. Senato üyeleri bu zaferi kutsamak ve anısını yaşatmak için Ara Pacis Müzesi‘nin içindeki büyük anıtın yapılmasına karar verir.

Ara Pacis Muzesi Altar
Roland Halbe

MÖ 13 yılında inşasına başlanan yapı, zamanla parçalanarak birçok başka yapıda kullanılmış. Günümüzde gördüğünüz bu yapının parçaları birbirlerinden farklı yerlerde bulunarak birleştirilmiş olması küçük bir mucize olarak görülüyor.

Ara Pacis Muzesi Heykelleri
Roland Halbe
Ara Pacis Muzesi Aksam
Roland Halbe

Akantüs yaprağı ağırlıklı bitki ve çiçek formlarıyla bezenmiş yapı; kurbağa, kertenkele ve kuş gibi çeşitli hayvan figürleriyle de desteklenmiş. Altarın ön ve arka yüzlerindeki frezelerde Augustus’un yarattığı altın çağ tasvir ediliyor. Bu kabartmaları ve altarın boyutunu yakından görmek heyecan verici olsa gerek.

Tiber Nehri kenarındaki, mimarisi Roma standartlarına göre modern görünen müzenin girişi 6,5€, ancak biz buraya girmeyi tercih etmedik, dışarıdan bakmakla yetindik. Müzenin camlarından içerisi görülebiliyor. Müzenin yanında ise günümüzde tahribat ve dikkatsizlik yüzünden kapalı olan Augustus Mozolesi yer alıyor. Roma İmparatoru Augustus için inşa edilen 90 metre çapındaki bu büyük anıt mezarda Augustus ile birlikte Marcus Marcellus, Tiberius, Claudius gibi isimler de vardı. Ancak 410 yılında Roma yağmalanmış ve ölülerin külleri etrafa saçılarak yok edilmiş.