rotasenin.com

Aspendos Antik Kenti Tiyatrosu

Aspendos Antik Kenti‘nin meşhur tiyatrosu, ayakta kalmış en iyi tiyatrolardan biri. Tüm kavimlerin ülkesi anlamına gelen Pamfilya bölgesinin başka bir eseri, 17 bin kişilik tiyatroya sahip Aspendos, MS 2. yüzyılda inşa edilmiş. Selçuklular tarafından kervansaray olarak kullanılan tiyatro, günümüzde konser, şenlik, festival gibi etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

Aspendos Antik Kenti tarihçesi hakkında kısa bilgi

Aspendos’un yanı başındaki, günümüzde hala aktif olarak akan Köprüçayı Nehri sayesinde, önemli ve işlevsel bir ticari merkez olarak kullanılmış. Köprüçay Nehri üzerinde, Tarihi İpek Yolu‘nda bulunan Aspendos Köprüsü ise büyük önem taşıyor.

Büyük İskender’in, Bergama Krallığı’nın ve Roma İmparatorluğu’nun idaresinde yönetilen Aspendos, yakınında bulunan Akropol’de ve aşağı şehirde inşa edilen Ticari Bazilika, Anıtsal Çeşme, Su Yolları, Stadyum ve günümüze kadar iyi bir şekilde korunan, dünyaca ünlü tiyatrosu dönemin anıtsal yapılarındandır.

Aspendos Bazilika
Aspendos Akropol

Tanrılar ile devrin imparatorları adına yaptırılan Aspendos, yer aldığı köyün adını da alarak Belkıs Harabeleri olarak anılıyor aynı zamanda. En eski yapı, akropolün yanındaki dor düzenine sahip küçük boyutlu tapınaktır. Günümüzde sadece temellerini görebildiğimiz tapınağın 400 yıl önce inşa edildiği düşünülür.

2. yüzyılda inşa edilen iki basınç kulesiyle önemli mühendislik örneklerinden birine sahip su yolları, kaynağını Toros dağlarından almakta. Şehrin su ihtiyacını önemli ölçüde karşılayabilen su yolları oluşturulmadan önce ana kayaya 5 metre derinlikte ve armut biçiminde oyulmuş sarnıçlar kullanılmaktaymış.

Aspendos Tarihi
Aspendos Su Yolu

Şehrin en önemli yapısı tiyatrosu ise dünyanın en iyi korunmuş Roma dönemi tiyatrosu olarak bilinir. İmparator Markus Aurelius döneminde inşa edilen tiyatronun planı, Theodoros’un oğlu Mimar Zenon tarafından oluşturulmuş ve Crispinus – Auspicatus Curtius adlarına sahip iki kardeş tarafından inşa ettirilmiş.

Antalya’nın en önemli kültürel varlıklarından biri olan Aspendos Antik Kenti’nin tarihi tiyatrosu, yapılan restorasyonla birçok habere konu olmuştu. Merdivenlerde gri yerine beyaz mermer kullanılan restorasyonda hedef, taşların zamanla orijinal taşlar gibi olacağı yönünde…

Antalya Aspendos Antik Kenti Gezi Yazisi
Antalya Aspendos Antik Kenti Restorasyon

Tiyatronun göze hitap eden en etkileyici noktası ise sahne binasının iki katlı olan iç cephesi. Zengin süslemelere ve arkasında heykellerin bulunduğu nişlere sahip 40 adet sütundan oluşmakta.

Aspendos Tiyatrosu
Aspendos Cephe

Büyük Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat döneminde, tiyatronun sahne binası Selçuk çinileriyle süslenmiştir. Sağlamlaşma çalışmaları dışında onarım görmesine gerek duyulmayan ve akustiği ile ünlü Aspendos Tiyatrosu, 1930 yılında Atatürk’ün emriyle ziyarete açılmış.

Aspendos Antik Kenti giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Antik kentin girişi ücretli, ancak Müzekart’ı olan ziyaretçiler ücretsiz giriş yapabiliyorlar. Aspendos Antik Kenti’nin açılış saati 08:00. Yaz kapanış saati 19:00, kış sezonunda kapanış saati ise 17:00. Otopark lüzumsuz pahalı, bu nedenle otoparka girmeden çevrede başka bir yere park edin. Girişi ücretli olan Aspendos’a Müzekart ile ücretsiz giriş yapabilirsiniz.

Aspendos Antik Kenti nerede ve nasıl gidilir?

Antalya Alanya yolu üzerindeki Serik ilçesinden sonra Aspendos sapağından girin. Yaklaşık 4 km sonra Aspendos’u karşınızda göreceksiniz.