Atatürk Arboretumu İstanbul'un Tatlı Parkı

Atatürk Arboretumu İstanbul'un Tatlı Parkı

İstanbul insanlarının sevdiği, sevilmeyi de hak eden yeşil bir platformdur Atatürk Arboretumu. Sarıyer’in içinde, Belgrad Ormanı‘nın yanı başında enfes bir havası vardır. Ağaç parkı anlamına gelen arboretum, adından da anlaşılacağı üzere ağaç müzesi olarak kullanılan bir botanik parkıdır.

Bilimsel araştırma ve gözlem amacıyla 1500’ün üzerinde bitki türünün yetiştirildiği Atatürk Arboretumu, bilimsel yönden oldukça zengindir. 1949 yılında kurulan arboretumun amacı, botanik ile ilgili olan üniversite öğrencilerine, kuruluşlara, orman mühendislerine, bilim adamlarına ve bilimsel araştırmalar ile ilgilenen herkesin canlı bir laboratuvar olarak kullanabilmesine olanak tanıyor.

[postlink id=”2748″ title=”İstanbul’da Vaha Belgrad Ormanı”]

Çantalarınızın kurcalanmasını istemiyorsanız arboretum ziyaretinizde çantanızı aracınıza bırakın, çünkü çantanızı içeriye yiyecek ve içecek sokmamanız için özellikle arıyorlar, içeriye yiyecek içecek sokmak kesinlikle yasak, piknik ve mangal yapmak da yasak.

Ataturk Arboretumu Golu
Ataturk Arboretumu Yolu

Atatürk Arboretumu giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Atatürk Arboretum’a giriş ücretli ve özellikle hafta sonu, hafta içinden daha pahalıya giriş yapılıyor.  Gün doğumundan gün batımına kadar olan aralıkta ziyaret edilebilen arboretumda film ve reklam çekimleri, fotoğraf ve katalog çekimleri ve evlilik, nişan, sünnet fotoğrafları çekimleri için kayda değer miktarlarda ödeme yapmak gerekiyor.

Ataturk Arboretumu Gezisi
Ataturk Arboretumu Rehberi

Gizli cennet bahçesi arboretuma yazın gidiyorsanız çevrede fotoğraf çektirmek için gelen birkaç gelin damat görmeniz çok olası. Gerçi Atatürk Arboretumu düğün fotoğrafları için ideal çekim noktalarından biri. Ama kalabalık olmayan bir vakte denk getirebilirseniz, kuşların cıvıltısını ve gölün sakinliğini hissedebilirsiniz. Evet, arboretumun içinde çok güzel bir de göl var, üzerinde kazların, ördeklerin, kuğuların ve hatta su kaplumbağalarının yüzdüğü. Suyun rahatlatıcı güzelliğini, gölet kenarındaki banklarda oturarak yaşamanız mümkün.

Ataturk Arboretumu Hafta Sonu Tatil
Ataturk Arboretumu Muzesi

Gezi güzergâhı olarak, giriş yaptığınız kapının solundan başlamanızı tavsiye ederim. Birinci gölü gezdikten sonra ara yollardan devam edip ikinci göl ile turu sonlandırabilirsiniz.

Ataturk Arboretumu Gezi Rehberi
Ataturk Arboretumu Gezi Yazisi

Ağaçların seyir alanları birer müze niteliğinde. Bitkilerin altlarında yer alan tabelalarda, Türkçe ve Latince isimlerini öğrenebilirsiniz. Müzenin girişindeki meydanda bulunan büyük meşe heykeli, Atatürk Arboretumu’nun simgesi haline gelmiştir. 100’den fazla meşe taksonu dikilerek Dünya Meşe Koleksiyonu oluşturulmuştur.

Ataturk Arboretumu Mese Heykeli
Ataturk Arboretumu Mese Heykeli Meydani

Atatürk Arboretumu kahvaltı yapabileceğiniz bir yer değil, sadece doğada gezi ve fotoğraf amaçlı düşünmeniz gerekiyor burayı. Ama Emirgan Korusu‘nda boğaz manzaralı sarı köşkünde kahvaltı yapabilirsiniz. Hafta içi ve hafta sonu öğleden sonraya kadar kahvaltı yapmanız mümkün.

Atatürk Arboretumu nerede ve nasıl gidilir?

Atatürk Arboretumu, sanılanın aksine ulaşım açısından oldukça kolay bir noktada. Hacıosman’dan sonra tabelalar aracılığıyla rahatlıkla bulabilirsiniz. Sarıyer’de Belgrad Ormanı istikametine doğru ilerlediğinizde sağınızda kalacak su kemerini geçtikten sonra, sola dönüş yaparak, kısa bir süre sonra Atatürk Arboretumu’nun önüne çıkmanız mümkün. Atatürk Arboretumu’na hangi otobüs gider? Eğer özel aracınız yoksa ve Atatürk Arboretumu’na İETT ile gitmek isterseniz 42HM numaralı Bahçeköy – Hacıosman hattını kullanabilirsiniz. Valide Sultan Caddesi üzerindeki Kemerburgaz Yolu otobüs durağında inip, Kemerburgaz Bahçeköy Yolu’ndan 500 metre içeriye yürüdüğünüzde arboretumun girişine ulaşırsınız. Atatürk Arboretumu telefon: 0212 226 19 29.