rotasenin.com

Ayvalık Plajları ve Koyları: Sarımsaklı ve Badavut Plajı

Tatil deyince aklımıza gelen turizm noktalarından biri Balıkesir’in İzmir’e olan sınır bölgesindeki Ayvalık’tır. Ayvalık birçok doğal koya ve plaja sahip. Ayvalık’ta denize girmek için en uygun mevsim yaz sezonu ve bu nedenle yaz aylarında Ayvalık plajları çok yoğun olabiliyor.

Ayvalık plajları genel olarak kumlu ve bu kumlar dalgalı havalarda suyun bulanıklaşmasına, berraklığının kaybolmasına neden olabiliyor.

Dalgasız plajlarda ise suyun berraklığını koruduğunu söyleyebiliriz. Ayvalık veya Cunda plaj fiyatları eğer özel plajsa değişiklik gösteriyor.

Ama bir otele bağlı değilse, işletme tarafından kapatılmamışsa giriş ücretsiz, yani havlunuzu kuma serip takılabilirsiniz. Şezlong ve şemsiye kiralamalarda ücret ödeniyor sadece. Bunların fiyatları da yerine göre değişiyor.

Ayvalık’ta nerede denize girilir? Ayvalık bölgesinde denize girilebilecek en iyi Ayvalık plajları ve Cunda plajları hangileridir?

Yukarıdaki Cunda Adası ve Ayvalık plajları haritasını inceleyerek tavsiyelerimizi görebilirsiniz. Her plajın nerede olduğunu nasıl gidilebileceğini anlatmaya çalıştık.

Ayvalık Sarımsaklı Plajı

Yaz tatilinize büyük keyif katacak plajlardan biri Sarımsaklı Plajı‘dır. Sarımsaklı Plajı, Ayvalık’ın en popüler plajı. 5 km sahil boyuna sahip olan Sarımsaklı Plajı Ayvalık arası 7,7 kilometre.

Sarımsaklı Plajları’na sahil boyunca birçok kafe, restoran eşlik ediyor. Sarımsaklı Plajı üzerinde birçok plaj ismi de geçiyor, ancak totalde hepsi Sarımsaklı Plajı. Denizi yüzme bilmeyenlerin bile tercih edebileceği yükseklikte. Boyu aşan yeri kolay kolay bulamazsınız.

Sarımsaklı Plajı’nın yanında bulunan otellere ait şemsiye ve şezlongları kullanmazsanız hepsine ücretsiz girebilirsiniz. Tamamı Sarımsaklı beach’lerine ait. Beach tercih ederseniz de White Beach, Long Beach, Fly Beach gibi işletmeleri tercih edebilirsiniz.

Ayvalık Badavut Plajı

Sarımsaklı Plajı’nın batısındaki Cennet Ada Koyu‘nda yer alan Badavut Plajı, aynı zamanda Ayvalık Adaları Tabiat Parkı sınırları içinde yer alıyor. Şeytan Sofrası manzarasının bir kısmı ndaBadavut Plajı’nı görebiliyorsunuz.

Badavut Plaji Ayvalik
İlyas Küçük

Badavut Plajı’nın bir kısmı beach’ler ile ücretlendirilmiş durumda olsa da hala büyük bir kısmı ücretsiz. Plajın sonlarına doğru ücretli alanların bulunduğu yerde ücretli otoparklar mevcut. Aracınız yoksa Hamit Ağa Caddesi üzerinde yer alan plaja minibüs ve otobüslerle ulaşım sağlanıyor.

Denizi, tıpkı Sarımsaklı Plajları gibi kum ve oldukça sakin. Sarımsaklı’ya nazaran daha çabuk derinleşiyor. Ücretsiz bölgeye yakın, yürüme mesafesinde market bulunuyor. Plaja çok yakın A101 de var.

Patriça Koyu

Cunda Adası’nın kuzeyindeki uzantısında, Güvercinada‘ya bakan Patriça Koyu, metrelerce ileriye yürüyerek gidilebilen sığ deniziyle oldukça ilgi çekiyor.

Ulaşımı zor bir noktada olması da insan kalabalığının önüne geçiyor. Oraya kadar gitmişken 3km uzaklıktaki Ayışığı Manastırı’nı da görmelisiniz. Sığ denizi nedeniyle çocuklu ailelerin de tercihi daha çok burası.

Cunda Duba Plajı (Belediye Plajı)

Ayvalık’taki kum plajlarından bir başkası, ama kuma ulaşmak için birkaç metre taşlık alanı geçmelisiniz. Alibey Adası’na doğru giderken Lale Adası’nda karşınıza çıkan doldurma köprünün ada tarafındaki ucunda yer alıyor bu plaj.

Önü açık olduğundan rüzgarlı havalarda dalgalı olur. Şehir merkezine yakın olduğu için yürüyerek de gidilebilen Duba Plajı’ndan otobüs ve minibüsler de geçiyor.

Ayvalik Duba Belediye Plaji Gezi

Ayvalık Çataltepe Plajı

Cunda Adası‘nda denize girilecek yerlerden biri de Duba Plajı gibi taş ile başlayan ve sonra kumlaşan, sığ bir denize sahip Çataltepe Plajı.

Hasır Adası manzarası Çataltepe Plajı’na Ayvalık’tan dolmuşlar bulunuyor. İsmini hemen yanındaki kayalık tepeden almış.

Cunda Kesebir Beach

Cunda’daki az sayıdaki kumlu plajlardan biri. Adaya yakın olması, otopark probleminin olmaması burayı tercih edilebilir kılıyor. Özellikle güneyden çok rüzgar estiği zaman tercih edilebiliyor.

Denizin girişinde sezonuna göre yosun olabilir, bunun için de küçük bir iskele yapılmış, kıyıdan uzaklaşınca kum.

Beach club, cafe ve restoran olarak toplu bir alan yapılmış. Beach olması nedeniyle girişi ücretli. Hafta içi ve hafta sonu fiyatları farklılık gösterebilir. Alkollü alkolsüz içecekler içebilir, karnınızı doyurabilirsiniz.  Hizmet istiyorsanız tercih edilebilecek yerlerden biri.

Cunda Ortunç Koyu ve Plajı

Cunda’da hangi plaja gidilir diye sorun birine, size mavi bayraklı Ortunç Plajı‘nı önerir. Cunda Adası plajları arasında en çok sevilen plaj Ortunç Plajı’dır.

Çabuk derinleşen denizine bir de temizliği eklenince Ayvalık’ın en güzel koylarından ve halk plajlarından biri oluyor bir anda.

Ayvalık'ta Denize Girilecek Yerler
Ayvalık'ta Denize Girilecek Yerler
Ayvalık Cunda Plajları
Ayvalık Cunda Plajları

Koyda bulunan Cunda Ortunç Beach Club’a giderseniz günlük otel kullanım ücreti ödemeniz gerekir ki hem otelde konaklama, hem de günübirlik kullanımı oldukça pahalı.

Cunda Ada Camping Plajı

Daha çok çadır ve karavan için konaklama imkanı veren Ada Camping‘in bir plajı bulunuyor. Dışarıdan ücretli olarak giriş de yapılabilen bu plaj, Ayvalık’taki özel plajlar arasında. Ortunç Plajı isttikametinde bir noktada bulunuyor Ada Camping.

Ayvalık‘ın en güzel plajlarını, denize girilecek yerlerini sizin için listelemeye çalıştık. Ayvalık’ın doğal güzelliklerini bisiklet turu ile de keşfedebilirsiniz.

Ulaşımı mümkün olmayan koylarda denize girmek için Ayvalık’tan kalkan ve gün boyu sizi çeşitli koylarda gezdiren tekneleri inceleyebilirsiniz.