rotasenin.com

Bodrum Yel Değirmenleri

admin
|

Bodrum’un rüzgarını en verimli şekilde kullanabilmek adına orta çağda inşa edilen ve Bodrum‘un birçok yerinden görülebilen Bodrum yel değirmenlerini ziyaret etmek mümkün. Yel değirmenleri günümüzde çok iyi durumda değil, ancak Bodrum’da ziyaret etmeniz gereken yerler arasında.

18. yüzyılda inşa edilen ve 1970’li yıllara kadar kullanılan yel değirmenlerinin içlerine kadar girip yakından inceleyebilirsiniz. Ocak ayında üzerindeki yazıların yeniden boyanarak yok edilmiş olmasına rağmen, bahar ayında değirmenlerin birisinin içine girdiğimde bir şeyler yazılı olduğu gördüm.

Bazı kendini bilmezler tarafından yazılmış yazılar olsa da, taştan yapılmış bu yel değirmenlerini ziyaret etmek çok güzel. 1970’den sonra işlevini motor gücüne bırakan Bodrum’daki yel değirmenleri, bulunduğu tepelerden çıkarılan taşlar kullanılarak inşa edilmiş.

Ancak, bu kadar kısa sürede yel değirmenlerinin yalnızca bir tanesinin günümüze gelip, diğerlerinin heba olması anlaşılabilir bir durum değil. Aralarında yalnızca birinin pervaneleri bulunuyor. Pervaneli yel değirmeni de, ziyaretçilerin yaklaşmaması ve zarar vermemesi için çitlerle çevrilmiş.

Bodrum Yel Degirmenleri Gezisi
Bodrum Yel Degirmenleri Gezi Notlari

Pervanelerin bağlı olduğu çatıların işlevi ise çok önemli. Altları kolaylıkla dönmeleri için bolca yağlanan çatıların bağlı olduğu pervaneler rüzgarın geldiği yöne doğru kolaylıkla dönmekteydi. Böylece rüzgarı her daim karşılarına alarak maksimum verim sağlanıyordu.

Bodrum ekonomisinde oldukça fazla işlevi olan yel değirmenleri, buğday öğütmek amacıyla inşa edilmişlerdir. Rüzgara karşı yapılan bu yapılar, yılın her ayı çalışmak durumundaydı. Çünkü, unün çabuk kurtlanma ve küflenmesi nedeniyle de insanlar, aylık ihtiyaçları kadar buğday öğütürlerdi.

Bodrum Yel Degirmenleri Gezilecek Yerler
Bodrum Yel Degirmenleri Gezi Yazisi

Bodrum ve Gümbet Koyu arasında kalan ve Bodrum’un en güzel manzaralarından birine sahip yel değirmenlerine ulaşım çok kolay. Osman Nuri Bilgin Caddesi üzerinden Haremtan Sokak‘a dönüş yapın, sağ tarafta yel değirmenlerini göreceksiniz.

Uygun bir yere park edin, kısa bir yürüyüşle yel değirmenlerinin yanına ulaşabilirsiniz. Bu bölge tepede kalan bir bölge. Yel değirmenlerine gelerek Bodrum Kalesi’ni, Gümbet’i ve çevresindeki diğer yerleri yukarıdan görme şansına sahip olursunuz.