rotasenin.com

Bursa Atatürk Evi Müzesi

Bursa Atatürk Evi Müzesi, 19. yüzyılda Fransız mimarisiyle ince ve zarif bir şekilde inşa edilmiş iki katlı bir yapıdır. Atatürk’ün Bursa’ya geldiğinde kaldığı ev Bursa Belediyesi’nce satın alınmış ve 1923 yılında ikinci defa geldiğinde Atatürk’e hediye edilmiş. Atatürk, sonraki Bursa ziyaretlerinde de hep bu evde kalmış. 1938 yılında Bursa’ya son defa geldiğinde Bursa Belediyesi’ne bağışlamış köşkü.

Yolda inci gibi parlayan büyük beyaz köşkün ilk katı kabul salonu, yemek salonu ve dinlenme odası olarak kullanılıyormuş. Çay, kahve gibi içecekleri keyifle içebilmek için ayrı bir oda da bulunuyor. Üst katta ise yatak odası, çalışma odası yer alıyor.

Yatak odası
Yatak odası
Yemek odası
Yemek odası

Atatürk’ün yatağı, dekoratif objeler, koltuklar, köşkün ısınmasını sağlayan çinili soba, fincan takımları, dolaplar… İçindeki birçok eşyanın, Atatürk’ün kullandığı orijinal eşyalar olduğu söyleniyor.

Manevi ve tarihi değeri olan Bursa Atatürk Evi’nin müzeye dönüştürülmesi ise 1973 yılında, Cumhuriyet’in 50. yılında gerçekleşmiş.

Bursa Ataturk Evi Muzesi Oturma Odasi
Bursa Ataturk Evi Muzesi Gezilecek Yerler

Bursa Atatürk Evi Müzesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Müzeye giriş, birçok Atatürk müzesinde olduğu gibi ücretsiz. Yaz sezonu 09:00 – 19:00, kış sezonu 08:00 – 17:00 saatleri arasında Pazartesi hariç haftanın her günü ziyaret edilebiliyor.

Atatürk Evi'nin üst katından balkon manzarası
Atatürk Evi'nin üst katından balkon manzarası
Bursa Atatürk Evi Müzesi'nin dışarıdan görünümü
Bursa Atatürk Evi Müzesi'nin dışarıdan görünümü

Bursa Atatürk Evi Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

Bursa Atatürk Evi Müzesi, Bursa’nın işlek caddelerinden Çekirge Caddesi üzerinde, Bursa Hakim Evi’nin tam karşısında, Çelik Palas Oteli’nin yanı başında yer alıyor.