rotasenin.com

Damlataş Mağarası: Alanya’nın Gizemli ve Büyüleyici Köşesi

Alanya’nın merkezine 3 km uzaklıkta olan bir mağaradır Damlataş Mağarası. 1948 yılında liman inşaatında kullanılmak üzere taşocağı vazifesi üstlenen bugünkü yerinde, bir dinamitin ateşlenmesi sonucu bulunan 14 metre çapında, 15 metre yüksekliğinde küçük bir mağara.

Alanya Kalesi‘nin iniş yolu sonunda bulunan Damlataş Mağarası’na giriş yaptığınızda merdivenlerden alt kata inip seyre aşağıda devam ediyorsunuz. Birkaç metre sonra mağara sona eriyor.

Damlatas Magarasi Sarkitlar
Damlatas Magarasi Sarkitlar 2

Mağara içinde bulunan birçok sarkıttan binlerce yıldır damlayan su damlaları nedeniyle damlataş ismi verilen mağaradaki sarkıt ve dikitlerin uzmanlarca, MÖ 10,000 ile 15,000 yılları arasında meydana geldiği söylenir.

Hem merkeze yakın, hem de Damlataş (Kleopatra) Plajı‘nın yanında olduğu için ve sıcaktan bunalan insanlar 22,3 °C olan mağara sıcaklığında serinlemek istedikleri için çok kalabalık olabiliyor.

Damlatas Magarasi Icgorunum

Astım Hastalarına Umut: Damlataş Mağarası’nın Sıradışı Özellikleri

Mağaralara duyulan hayranlık, sadece estetik görüntüleriyle sınırlı değil, aynı zamanda bazı mağaraların insan sağlığı üzerindeki etkileriyle de ilgili. Damlataş Mağarası, bu özel mağaralardan biri.

Astım hastaları için umut olabilecek Damlataş Mağarası’na girişin, bazı önemli adımları takip etmeyi zorunlu hale getirdiğini belirtmek gerekir. Bunların ilki, doktor kontrolünden geçmektir. Mağaraya giriş yapmadan önce, bir doktorun mağarada kalmanın sizin için uygun olduğuna dair bir rapor düzenlemesi gerekir. Bu rapor, mağaraya girişte görevli personele sunulmalıdır.

Tamamen tedavi amacıyla mağarada uzun süre kalmayı planlayanlar için, sembolik bir ücret alınır. Bu, tedavinin yüksek maliyetlerden uzak, herkese ulaşılabilir olmasını sağlar.

Damlataş Mağarası, hergün sabah saatlerinde, yani 06:00 – 10:00 saatleri arasında astım hastaları için açıktır.

Damlataş Mağarası Giriş Ücretleri ve Ziyaret Saatleri

Antalya’nın Alanya ilçesinde bulunan ve özellikle doğal güzellikleri ve şifa verici atmosferi ile tanınan Damlataş Mağarası, 2023 yılında belirlenen giriş ücretleri ve ziyaret saatleriyle ziyaretçilerini ağırlıyor.

  • Mağaranın tam bilet giriş ücreti 15 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.
  • Öğrenciler için ise indirimli bilet fiyatı uygulanmakta ve bu fiyat 8 Türk Lirası’dır.
  • Mağara ziyaretine, engelli vatandaşlarımız, 65 yaş ve üzeri ziyaretçiler, şehit ve gazi yakınları ücretsiz olarak katılabilirler.

Damlataş Mağarası’nın ziyaret saatleri, sabah 09:00’da başlar ve akşam 18:00’e kadar sürer. Ancak, yaz aylarında yoğun ziyaretçi akını nedeniyle, mağaranın ziyaret saatleri gece 22:00’ye kadar uzatılmıştır.

Bu sayede ziyaretçiler, hem gün içinde hem de akşam saatlerinde Damlataş Mağarası’nın büyüleyici atmosferini deneyimleyebilirler.

Giriş ücretli doğal ve küçük bir mağaraya göre bir miktar fazla. Yazın gidildiğinde çoğu insanın hem kalabalıktan hem de çok küçük bir mağara olmasından dolayı içeride 5 dakikadan fazla zaman geçireceğini söylemek zor.

Damlataş Mağarası: Nerede ve Nasıl Gidilir?

Alanya’nın muhteşem marinaya sahip sahil şeridinin hemen yanında, mağara meraklılarının ve sağlık arayışındaki ziyaretçilerin kolayca ulaşabileceği bir konumda bulunuyor Damlataş Mağarası. Şehir merkezine oldukça yakın bir mesafede olan mağara, sadece 4 km uzaklıkta.

Eğer özel aracınızla gitmeyi düşünüyorsanız, Atatürk Parkı’nda aracınızı park edebilirsiniz. Ardından, sadece 10 dakikalık bir yürüyüş mesafesinde sizi bekleyen bu doğa harikasına ulaşırsınız. Mağara ziyaretinizin ardından, yakınlardaki sahilde de vakit geçirebilir, denizin ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz.

Sonuç

Damlataş Mağarası, hem yerli hem de yabancı turistlerin yoğun ilgisini çeken, doğal bir güzellik ve sağlık kaynağıdır. Zengin tarihi, eşsiz atmosferi ve şifalı havasıyla ziyaretçilerine benzersiz bir deneyim sunan bu mağara, herkesin görmesi gereken yerler arasında yer alıyor.