rotasenin.com

Alanya Dim Çayı Piknik ve Kahvaltı Yerleri

Alanya‘da doğa ile birlikte kahvaltı yapabileceğiniz çok az yer bulunuyor. Alanya’nın en iyi kahvaltı mekanlarından biri Dim Çayı ve çevresindeki kahvaltı imkanı sağlayan mekanlardır.

Dim Çayı Toroslar’dan doğar ve 60km boyunca akarak Kestel ve Tosmur‘un arasından Akdeniz ile buluşur. Dim Çayı boyunca sağlı sollu birçok piknik alanı görürsünüz burada. Çok sayıda restoran tipi işletmelerin neredeyse tamamı birbirine benziyor.

Alanya Dim Cayi Restoranlari
Alanya Dim Cayi Tesisleri

Dim Çayı kahvaltı yerleri

Dim Çayı’ndaki kahvaltı mekanlarının temel özelliği Dim Çayı’nın üzerine kurulmuş sofralar ve Dim Çayı’nın buz gibi suyuna girme imkanı. Restoranlarda kaydıraklar var mesela, kısa olsa bile döne döne suya giriyorsunuz, soğuk suya karşı dayanıklılığınız ve cesaretiniz varsa tabii.

Sofralardan da suya girebiliyorsunuz. Suyun üzerinde hamakları ve halatları da kullanabiliyorsunuz. Mekanların büyüklükleri ve olanakları küçük detaylarla farklılık gösteriyor. Seçenek çok olunca karar vermekte biraz zorlanabilirsiniz.

Göl Piknik, Köprübaşı Piknik, Pınarbaşı Restaurant, Ada Piknik, Beyaz Saray Piknik Restaurant, Panorama Piknik, Kervansaray Piknik gibi birçok tesis bulunuyor burada.

Alanya Dim Çayı'nda Kahvaltı Mekanları
Alanya Dim Çayı'nda Kahvaltı Mekanları

Alanya’nın boğucu sıcağından kurtulup serinlemek isteyenler için harika bir atmosferi bulunuyor bu lokantaların. Dim Çayı üzerindeki ahşap platformlara ayakkabınızı çıkarıp uzanıyorsunuz. İsterseniz ayaklarınızı buz gibi suya sokuyorsunuz. Kahvaltı yaparsanız serpme kahvaltı imkanı oluyor burada. Yetecek kadar çay da geliyor tabii.

Dim Çayı Serpme Kahvaltı
Dim Çayı Serpme Kahvaltı

Tabii bu restoranlarda sadece kahvaltı değil normal yemek de bulabilirsiniz. Çorba, tavuk ve balık gibi birçok yemek imkanı var. Fiyatlar yüksek olduğundan yemek olayına hiç girmiyoruz. Genellikle Alanya’ya gittiğimizde burada sadece kahvaltı yapıyoruz.

Alanya Soguk Dim Cayi
Alanya Dim Cayi Cardaklari Dinlenme Yerleri

Dim Çayı’nın sonu ise DSİ tarafından inşa edilen Dim Barajı ve Hidroelektrik Santrali’ne çıkıyor. Barajın, yaz mevsiminde yetersiz kalan sulama suyuna katkı sağlamak ve çevredeki turistik işletmelerin su ihtiyacını karşılaması amacıyla inşa edildiği belirtiliyor. Dim Çayı’nın da su seviyesi yavaş yavaş azalmaya başladı. Birkaç yıla burada tesislerin kalmayacağı söyleniyor.

Alanya Dim Cayi Soguk Suda Yuzmek
Alanya Dim Cayi Soguk Su

Buralar yok olmadan gelip bu atmosferi mutlaka yaşamanız lazım. Suyu gerçekten buz gibi, ayaklarınızı birkaç saniye içinde tuttuğunuzda hissetmemeye başlıyorsunuz. Fotoğraflar sizi yanıltmasın.

Dim Çayı’nda ne yapılır?

Antalya’nın Alanya ilçesinde yer alan Dim Çayı, hem doğal güzellikleri hem de sunmuş olduğu aktivite imkanlarıyla yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktasıdır. Dim Çayı’nda geçireceğiniz bir gün boyunca çeşitli etkinlikler yapabilirsiniz. İşte Dim Çayı’nda yapabileceğiniz aktiviteler:

  • Öğle ve Akşam Yemeği Keyfi: Dim Çayı kenarında yer alan çeşitli restoran ve kafe tesislerinde enfes yemekler tadabilirsiniz. Akdeniz mutfağının lezzetlerini bu doğa harikası yerde deneyimlemek ayrı bir keyif olacaktır.
  • Piknik ve Barbekü: Çayın etrafı yeşil bir doğayla çevrili olduğu için piknik yapmak için ideal bir yerdir. Yanınıza getirdiğiniz yiyeceklerle piknik yapabilir, ya da barbekü tesislerini kullanarak lezzetli et ve sebze ızgaraları yapabilirsiniz.
  • Yüzme ve Eğlence: Dim Çayı’nın serin suları yaz aylarında serinlemek için idealdir. Ayrıca çayın etrafında bulunan bazı tesislerde su parkları ve çocuk oyun alanları gibi eğlence olanakları da mevcuttur.
  • Doğa Yürüyüşleri: Dim Çayı ve çevresi, eşsiz doğa manzaraları ve çeşitli bitki ve hayvan türlerini gözlemleme fırsatı sunar. Bir doğa yürüyüşü yapabilir, fotoğraf çekebilir ve doğanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Dim Çayı nerede ve nasıl gidilir?

Alanya merkezinden yalnızca 6 km ilerlediğinizde Dim Çayı’na ulaşabilirsiniz; bunun için Kestel istikametine gitmeniz ve kahverengi yönlendirme tabelalarını takip etmeniz gerekiyor. Çay boyunca birçok tesis bulunuyor ve bu tesisler Dim Barajı’na kadar uzanıtor.

  • Toplu taşıma ile

Toplu ulaşım ile Dim Çayı’na ulaşmak isteyenler için Alanya Belediyesi’nin 10 numaralı otobüs hattını kullanabilirler. Özellikle yaz aylarında bu otobüsler her 10-15 dakikada bir hareket etmekte olup, Dim Çayı’na kolaylıkla ulaşım sağlamaktadır.

  • Özel araç ile

Şahsi araç ile gelmek isteyen ziyaretçiler için ise, Tosmur istikametinde ilerlemeleri ve Eski Gazipaşa Caddesi’nden Dim Çayı Caddesi’ne sola dönüp, yaklaşık 15 km ilerlemeleri gerekiyor.

Yol boyunca birçok mekan göreceksiniz ve istediğiniz bir noktada aracınızı park ederek Dim Çayı’nın sunduğu eşsiz güzellikleri ve eğlenceli aktiviteleri deneyimleyebilirsiniz.

Sonuç

Dim Çayı, Alanya’nın benzersiz doğal güzelliklerine sahip, ziyaretçilere çeşitli aktivite imkanları sunan eşsiz bir mekan. Özellikle bölgedeki kahvaltı mekanları, ziyaretçilere, doğanın kalbinde, nefis yemekler eşliğinde unutulmaz anılar yaşama imkanı sunuyor.

Dim Çayı’na kadar giderseniz Alanya gezilecek yerler listesinde yer alan ve Safari turlarının mutlaka uğradığı, turistlerin de gördüklerinde çok beğendiği binlerce yıllık Dim Mağarası‘nı ziyaret etmeyi unutmayın.