rotasenin.com

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Londra’daki balmumu heykel müzesi Madam Tussauds‘dan ilham alınarak açılan Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen‘in balmumu heykelini yaptığı yerli ve yabancı yaklaşık 160 kişinin yer aldığı harika bir müzedir.

Odunpazarı Evleri‘nin yakınında, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi’nin yanında bulunan Balmumu Heykelleri Müzesi 2013 yılında açılmış ve müzenin geliri kız çocuklarının ve engelli çocukların eğitimi için harcanması planlanmış.

Balmumu Heykel Muzesi Plani

Müzeye giriş yaptığınızda, Atatürk, Osmanlı, Kurtuluş Savaşı, Cumhurbaşkanları ve Cumhuriyet bölümleri, sizi karşılıyor.

Balmumu Muzesi Ataturk 2
Balmumu Muzesi Zubeyde Hanim

Osmanlı bölümünde, Osmanlı padişahlarının balmumu heykelleri sergileniyor. Osmangazi, Yavuz Sultan Selim, Fatih Sultan Mehmet ve Kanuni Sultan Süleyman heykellerinin yanı sıra Sultan Süleyman’ın karısı Hürrem Sultan’ın da heykeli bulunuyor.

Balmumu Muzesi Osmanli
Balmumu Muzesi Osmanli 2

Kurtuluş Savaşı bölümünde, I. ve II. İnönü Zaferleri, Kütahya – Eskişehir Savaşları, Sakarya Savaşı ile ilgili bilgilendirici panolar ve savaşlarda silah, baret, mermi kovanı gibi malzemeler sergileniyor.

Balmumu Muzesi Kurtulus Savasi
Balmumu Muzesi Kurtulus Savasi 2

Devam ettiğinizde havacılık, sinema, spor, tiyatro ve dünya liderlerinin heykellerinin bulunduğu bölüme gelirsiniz. Öncelikle, Kıbrıs’taki ilk hava şehidi Cengiz Topel, ilk kadın pilotu Sabiha Gökçen ve ilk Osmanlı pilotlarından Yüzbaşı Fethi Bey gibi havada iyi işler başaran insanların balmumu heykelleri çıkar karşımıza.

Balmumu Muzesi Pilotlar
Balmumu Muzesi Sabiha Gokcen

Yazar Turgut Özakman, Tarihçi İlber Ortaylı, Gazeteci Hıfzı Topuz, Şair Ataol Behramoğlu, Toplumbilimci Emre Kongar, Emin Çölaşan gibi sanatçıların yanısıra, Müjdat Gezen, Tarık Akan, Beyazıt Öztürk, Cüneyt Arkın, İlyas Salman, Kemal Sunal, Adile Naşit gibi değerleri oyuncuların ve sanatçıların da heykelleri bulunur.

Balmumu Muzesi Hifzi Topuz
Balmumu Muzesi Ilber Ortayli

Aslında saymakla bitmeyecek bir koleksiyonun parçasıdır her biri. Sadece yerli değil yabancı sanatçılar da müzede sergilenen balmumu heykelleri arasında. Bunlardan, Angelina Jolie, Brad Pitt gibi oyuncuların, Einstein gibi profesörlerin, Obama gibi siyasi adamların da heykelleri görmeniz mümkün.

Balmumu Muzesi Heykelleri
Balmumu Muzesi Yunus Emre

İçlerinde Mevlana, Yunus Emre, Mimar Sinan, Seyyid Battal Gazi gibi değerleri insanların balmumu heykellerini yapan Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, tanınması gereken bir sanat adamı. 1937, Eskişehir doğumlu Yılmaz Büyükerşen, Eskişehir’i baştan yaratmış ve Avrupa şehri görünümüne kavuşturmuştur.

Balmumu Muzesi Yilmaz Buyukersen
Balmumu Muzesi Yilmaz Buyukersen 2

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri

Yılmaz Büyükerşen’in balmumu heykellerinin de bulunduğu Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi’ne giriş ücretli. Müze, Pazartesi hariç her gün ziyaret edilebiliyor. Açık olduğu günlerde ziyaret saatleri hafta içi 10:00 – 12:30, 14:00 – 17:00 ve hafta sonu 10:00 – 12:30, 14:00 – 17:30 olarak belirlenmiş.

Odunpazarı Evleri’ni ziyarete geldiğinizde çok yakınında bulunan balmumu müzesini de görmeden oradan ayrılmayın. Önünde uzun kuyruklar olabilir, çünkü özellikle öğrencilerin yoğun ilgisi var ve okullardan gruplar halinde müzeyi görmeye geliyorlar. Müzeye ulaşım da son derece kolay. Eğer Odunpazarı civarında değilseniz tramvay ile Atatürk Lisesi durağında inerek ulaşabilirsiniz.