rotasenin.com

Saklıkent Kanyonu ve Milli Parkı: Soğuk Sularda Macera

Antalya Muğla sınırındaki Eşen Çayı’nın bir kolu olan Karaçay’ın kolay aşınabilen fay çatlaklarından geçerek oluşturduğu Saklıkent Kanyonu, bir çobanın yetkililere haber vermesiyle keşfedilmiş ve 1996 yılında milli park ilan edilmiş.

Fethiye Saklıkent Kanyonu hakkında bilgi

Türkiye’nin en uzun kanyonu olarak bilinen Saklıkent Kanyonu 18 kilometre uzunluğunda. Ziyaretçilerin bir kısmının piknik amacıyla geldiği Saklıkent Milli Parkı, hem güneyin sıcaklarından birkaç saat olsun kurtulmak hem de kanyon kültürünü su içinde deneyimlemek isteyen macera severler için ideal bir yer.

Zaman zaman 600 metre yüksekliğe varan ve gökyüzünü kapatan dev kayaların arasında seyahat etmenin tadını Türkiye’de başka bir yerde bulamazsınız.

Saklıkent Kanyonu’nda akıntı yer yer oldukça şiddetli ve soğuktur. Dolayısıyla akıntının daha az olduğu yürüyüş yollarına kadar bir süre çelik çubuklarla sağlamlaştırılmış ahşap bir platform üzerinden ilerlenir. Ardından yaya olarak 6 kilometre kadar gidilmesine olanak tanıyan doğal yürüyüş yoluna çıkılır.

Saklikent Milli Parki Gezi Rehberi
Saklikent Milli Parki Gezi Yazisi

Oraya vardığınızda bir şeyler yiyip içebileceğiniz, gezi sonunda oturup dinlenebileceğiniz ve kask, deniz ayakkabısı gibi malzemeleri alıp kiralayabileceğiniz bir tesis karşılar sizi.

Bu tesisi geçtikten sonra asıl macera başlar. Hızla akan buz gibi suyun içinden geçen gerilmiş bir halata tutunarak karşı tarafa geçmeniz gerekli. Henüz başlangıçta olduğunuz halde, burası biraz zorlu.

Özellikle karşı taraftan da gelen varsa iş iyice zorlaşıyor. Belinize kadar suya kesinlikle batacağınızı düşünerek hareket edin ve üzerinizde mutlaka mayonuz olsun.

Cebinizdeki eşyaları da güvenli bir yere bırakmalısınız ya da su geçirmez bir çantada taşımalısınız, çünkü hepsinin suyun tadına bakma potansiyeli var ve telefonunuz suya düşmesin diye kendinizi sakatlayabilirsiniz.

Saklikent Milli Parki Halatla Karsiya Gecmek
Saklikent Milli Parki Gezilecek Yerler

Saklıkent Kanyonu’na gitmeden bilmeniz gerekenler

Kanyona gitmeden önce dikkat etmeniz gereken en önemli şey ayakkabı seçimi. Küçük çakıl taşlarının sık sık ayağınıza girerek rahatsız etmesini önleyecek ayakkabılardan tercih etmelisiniz.

Terlikle zaten gitmeyin, orada bulunan tesisten deniz ayakkabısı satın alabilir ya da kiralayabilirsiniz. Adımlarda çok dikkatli olmalısınız, adım attığınız sular bir anda derinleşebilir ya da kayalıkların üzerinden ayağınız kayabilir.

Saklikent Milli Parki Uygun Ayakkabi Secimi

Hava ne kadar sıcak olursa olsun, dağlardan akan soğuk sular ve yüksek kayalar sayesinde her daim serin olan kanyonun antik dönemlerde bir deprem sonucu oluştuğu düşünülüyor.

Saklikent Milli Parki Model
Saklikent Milli Parki Likya Depremi

Saklıkent Kanyonu giriş ücreti ve ziyaret saatleri

Saklıkent Kanyonu’na giriş ücretli, öğrenciyseniz indirimli girebilirsiniz. Kanyonun açılış ve kapanış saatleri ise 08:30 – 19:30.

Saklıkent Kanyonu nerede?

Fethiye’den Saklıkent’e 43km (50dk) sonra ulaşabilirsiniz. Kaş’tan gelmek isterseniz de, yaklaşık 60km (1sa) yol katetmeniz gerekir. Fethiye – Kaş arası yolculuklarda, eğer gitmediyseniz mutlaka uğramanız gereken bir kanyondur Saklıkent Kanyonu. Birkaç saatinizi ayırarak değişik ve heyecanlı bir macera yaşayabilirsiniz.