Patara Plajı Antik Kentin Liman Bölgesi

Patara Plajı Antik Kentin Liman Bölgesi

Patara Plajı, Patara Antik Kenti‘nin deniz tarafında kalan bölgesindedir. Eskiden bu bölge Patara’nın gemilerini işlettiği, deniz ticaretini sağladığı bir liman olarak kullanılıyordu. Patara limanı, rüzgarın ve Eşen Çayı’nın getirdiği kum taneleri ile yüzyıllar içinde kum altında kalmış, gemiler yanaşamamaya başlamış ve dolayısıyla deniz ticareti ile geçinen bu kent önemini yitirmeye başlamış.

Patara Plajı’nın özellikleri nelerdir?

Patara Plajı, 12km uzunluğuyla Türkiye’nin en uzun plajlarından biri. Plajın genişliği de bir hayli fazla. O kadar fazla ki, özellikle sıcak havalarda ahşap platformlardan yürümez de kum da yürürseniz değil çıplak ayakla, ayakkabı varken de sıcaklık ayağınıza geçiyor, ceylan gibi sekmek zorunda kalıyorsunuz sonra. Patara Plajı, caretta caretta kaplumbağaların üreme bölgesi. Düzenli olarak buraya gelip yumurtalarını bırakırlar. Bu nedenledir ki plajın koruma altında olması ayrı bir önem taşımakta.

Patara Plaji Gorulecek Yerler
Patara Plaji Nasil Gidilir

Patara Plajı pek tercih edilen bir plaj değil. Öncelikle giriş ücretli ve arabasız buraya ulaşım zor. Bunun yanı sıra denizin kalitesinin de iyi olduğu söyleyemem. Özellikle Kaş taraflarındaki muhteşem ve berrak denizi görüp, buradaki dalgalardan dolayı çamurlaşan, sualtı görülmeyen denizi seven biri var mıdır, bilmiyorum. Burada denize girince 1 hafta sonra bile eminim her yerimizden kumlar çıkardı. Ayaklarımızı soktuk ve girmemeye karar verdik. Patara Plajı, Antalya’da batıya doğru, bu türde kumlu denizlerin başladığı ilk nokta. Patara’nın doğusundaki en yakın yer Kalkan ve oranın plajı da ince çakıl taşlarından oluşuyordu. Patara’nın denizi oldukça sığ, git git derinleşmiyor derler ya işte o türden.

Patara Plajı’na yakın bir yerde çadır kurmak isterseniz Patara Antik Kenti’ne girmeden gördüğünüz Gelemiş Köyü’nü şöyle bir dolaşın. Likya yolcularının Patara durağı bu bölge. Medusa Camping ve Camel Camping, Patara’da çadır kurabileceğiniz, konaklayabileceğiniz yerlerden.

Kas Patara Plaji Ozellikleri
Patara Plajı

Tüm bunlara rağmen sıcak kumlar kum kürü yapanlar için bulunmaz bir nimet. Sınırı olmayan kumları adeta bir çölü andırıyor. Bu bölge çölü andırdığı için birçok filmin çöl sahnelerinin çekildiği yer olmuş.

Patara Plajı giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Patara Antik Kenti ve Patara Plajı’nın bulunduğu Patara Örenyeri’ne girişi ücretli. Yaz döneminde 08:00 – 19:00, kış döneminde 08:00 – 17:00 arası haftanın her günü ziyaret edilebilir. Müzekart’ınız varsa ücretsiz giriş yapabiliyorsunuz. Plajda ücretli duş ve tuvalet bulunuyor.

Patara Plajı nerede ve nasıl gidilir?

Patara Plajı’na ulaşmak için önce Gelemiş Köyü’nden sonraki Patara Antik Kenti’ne giriş yapmalısınız. Patara Antik Kenti’ni geçip plaja ulaşmak, antik kentin girişinden 2km. Plaj içerisinde ücretsiz park edebileceğiniz otopark alanları bulunuyor. Park ettikten sonra da yaklaşık 10 dakika plaja doğru yürüyorsunuz. Patara Plajı’ndan Kalkan ve Kaputaş’a uğrayarak Kaş’a geçen ya da Fethiye tarafına giden minibüsleri kullanabilirsiniz. Aynı minibüsleri Patara Plajı’na gelmek için de kullanabilirsiniz.