Fırtına Deresi'nde Rafting

Fırtına Deresi'nde Rafting

Kaçkar Dağları’nın kuzeye, yani Karadeniz’e bakan yamaçlarında yağmur ve kar suları ile beslenen onlarca derenin birleşmesiyle oluşan Fırtına Deresi, debisinin yüksek olması nedeniyle rafting için Türkiye’deki sayılı parkurlardan birine sahip.

Rafting nedir ve nasıl yapılır?

Rafting 4-8 kişilik raft adı verilen şişme botları üzerinde, suyun debisini ve enerjisini kullanarak devrilmeden yol almayı amaçlayan bir kürek sporu. Takım çalışmasının önemli olduğu bu su sporunda çeşitli zorluk dereceleri de bulunuyor. Bu dereceler parkurların engebeli olması, derenin hızı ve kayaların fazlalığı ile ölçülüyor. Türkiye’nin birçok bölgesinde rafting sporuna uygun nehirler bulunuyor. Bu da ülkemizdeki rafting sporunun geliştirilmesine vesile olmuş. Bu nehirlerin civarlarında rafting turu sağlayan birçok firma görmek mümkün.

[postlink id=”14367″ title=”Zipline: Fırtına Deresi’nde Başka Bir Heyecan”]

Fırtına Deresi’nde rafting fiyatları ne kadar?

Fiyatlar çok değişiklik gösteriyor firmalar arasında. O nedenle her firmayı arayıp rafting ile ilgili bilgileri ve fiyatı öğrenmek gerekiyor. Fotoğraf çekimleri ve video çekimleri hizmeti veriyorlarsa fotoğraf ve videoları almak için ekstra ücret ödemeniz gerekiyor.

Rize Fırtına Vadisi’nde rafting nerede yapılır?

Rize’de Fırtına Vadisi içinden geçen Fırtına Deresi’nin toplam uzunluğunun 57km olduğu söylense de, rafting parkurları Ayder Yaylası yakınlarındaki Çamlıhemşin civarlarından başlıyor ve Karadeniz’e varmadan uygun bir noktada son buluyor. Tabii ki firmalar tamamen bu yolu katetmiyor, ücrete ve zorluk derecesine göre nehir içinde farklı parkurlar bulunuyor.

Camlihemsin Firtina Rafting Fotografi
Rize Rafting Minibusu

Rafting merkezlerinde bir botun kalkması için en az 5-6 kişilik bir grup oluşturması gerekiyor. Yeterli miktarda katılım sağlandığı takdirde önce giyinme kabinlerinde size uygun şort, mayo ve tişörtlerden giymeniz gerekiyor. Günlük kıyafetlerinizle gitmeniz pek doğru değil, çünkü rafting sırasında her halükarda sırılsıklam ıslanıyorsunuz.

Firtina Deresi Rafting Nerede Yapilir
Rize Fırtına Deresi'nde Rafting

Ardından can yeleği, ayakkabı, kask ve küreklerinizi alabileceğiniz başka bir platforma geçiyorsunuz. Bu noktada rafting sırasında botlara oturuş şekli, küreklerin nasıl tutulduğu, dereye düşme esnasında yapmanız gerekenlerle ilgili brief veriliyor. Sonrasında minibüslere geçip, rafting botlarının kalkış noktasına varıyorsunuz.

Firtina Deresi Aktiviteleri Rafting
Rize Firtina Vadisi Rafting Aktivitesi

Bot dere üzerinde harekete geçtikten sonra takım çalışması ile hareket ediliyor. Küreklerin aynı anda çekilmesi, botun hızlanabilmesi ve yön verilebilmesi gibi kontrollerin sağlanmasına yarıyor. Bu senkron hareketler de botun arkasındaki uzman kişinin hey demesi ve ardından herkesin hop demesi ile sağlanıyor. Başta biraz değişik gelse de, raftingin işleyişi bu olduğundan duruma hemen alışılıyor. Rafting parkurlarının zorluk düzeylerinde 1. derecede zorluk düzeyi daha çok çocuklar için. Ama 3 ve yukarısı ise raftingin heyecanını artıran, adrenalin sağlayan seviyeleri. Doğal engeller, su türbülansları ve dalgalar ile ani hızlanmalarla çok daha heyecanlı oluyor rafting.

Rize Camlihemsin Firtina Deresi Manzarasi
Fırtına Deresi'nin Karadeniz'e yakın bir yerden fotoğraf çekimi. Karadeniz ağzında su havzası daha geniş bir hal alıyor.
Rize Camlihemsin Firtina Rafting Ekipmanlari
Rafting malzemelerini seçtikten sonra bu minibüsler aracılığıyla başlangıç noktasına gidiliyor ve rafting sonrasında buraya bu minibüslerle getiriliyoruz.

Karadeniz’de rafting heyecanını yaşatan yerlerden biri olan Fırtına Deresi üzerindeki rafting firmaları Ardeşen’de Karadeniz’e yakın bir yerde yer alıyor. Sıra sıra dizilmiş rafting şirketleri ile konuşup size en uygun olanı seçebilirsiniz. Biz Rafting firması olarak Fırtına Rafting’i seçmiştik. Tuna Deresi’nin Fırtına Deresi’ne döküldüğü noktaya yer alıyor. Açık ve güzel bir Fırtına Deresi manzarası var buranın. Dağ Rafting, Ruba Rafting, Taka Rafting de en çok tercih edilen rafting firmaları arasında. Zaten hepsi peşi sıralar.