Rize Çamlıhemşin Gezilecek Yerler: Yaylalar, Şelaleler

admin
|

Rize‘nin en popüler  yerlerinden biri olan Çamlıhemşin, doğasıyla kalbimizi yerinden çıkaracak kadar güzel. Yani şöyle bir tepeye oturup herhangi bir yere baksanız hakikaten insanın hayatını sorgulatan bir güzelliği var.

Engebeli arazi yapısından dolayı kış sezonunda sadece belirli yerlere ulaşım sağlanan Çamlıhemşin‘de yazın her yere bireysel olarak ulaşabilmeniz için altınızda dört çeker bir araba, hiç yoktan altı yüksek bir araba olması gerekiyor.

Çamlıhemşin merkezine geldikten sonra bir sürü tabelanın olduğu bir yol ayrımına varırsınız. Fırtına Deresi‘nin üzerinden geçen Ham Köprüsü adındaki köprünün bir tarafı Çamlıhemşin’in güzelliklerine çıkıyorsa, diğer taraf da Çamlıhemşin’in diğer güzelliklerine çıkıyor.

Bu yolların her birinin sonu pişman olmayacağınız yerler görmeniz demek. Ama bizim başlangıç düzeyindeki yazımız daha ulaşılabilir yerlere odaklı olacak. Öncelikli rotamız köprünün sağından, Zilkale ve Palovit yönüne doğru.

Şenyuva Köprüsü, Karadeniz’de iklim şartlarından dolayı genelde tek gözlü inşa edilen köprülerden biri. Fırtına Deresi üzerine inşa edilen bu köprü, dereden yaklaşık 20 metre yükseklikte yer alıyor. 320 yıllık tarihi köprü görsel olarak Fırtına Deresi ile çok uyumlu görünüyor.

Ham Köprüsü olarak bilinen Ayder Yaylası Zilkale ayrımından Zilkale yönünde 6,5km ileride yer alıyor. Turistler haricinde bu köprü hala Şenyuva Köyü’nde kalanlar tarafından kullanılıyor.

Rize Camlihemsin Senyuva Koprusu Gezilecek Yerler
Rize Camlihemsin Kopruleri Senyuva Koprusu

Manzarası ile Meşhur Pokut Yaylası

Şenyuva Köprüsü’nü geçtikten hemen sonra sol tarafta Pokut Yaylası’nın yolunu görürsünüz. Pokut Yaylası, Türkiye’nin, hatta dünyanın en güzel manzaralarından birine sahip yaylalardan biri. Ama o kadar bozulmamış ki, bu bozulmayışını yollarına borçlu.

Pokut Yaylası yolu, hayatımızda kat ettiğimiz en zor yollardan biriydi. 4×4 aracı olanlar için daha kolay olabilir, ama biz altı yüksek olan dört çeker olmayan binek aramızla çıkmak istediğimiz için zorlandık tabii.

Ayder Yaylası’ndan kalkan turlar var mesela, onları da tercih edebilirsiniz ya da otostop da çekebilirsiniz. Onca yolu çıkarken Karadeniz bize güzel bir sürpriz yaptı ve sisle kaplandı her yer. Pokut’un muhteşem manzarasından tek bir kare dahi göremedik sisten dolayı.

İpek Yolu Üzerinde Tarihi Konaklama Mekanı Zilkale

İpek Yolu üzerinde yer alan ve yoldan geçenleri ağırlayan Zilkale, ulaşımı kolay bir noktada olduğundan Çamlıhemşin’e kadar gelmişken mutlaka ziyaret etmelisiniz. Pokut yolunu geri dönerek Zilkale’ye doğru yol alıyoruz.

Zilkale’nin çevresinde görüntüyü bozan herhangi bir yapının olmaması da büyük avantaj. Geçmişten günümüze gelen bu tarihi yapı, yeşillerin arasında bir mum gibi parlıyor adeta.

Rize Camlihemsin Zilkale Firtina Deresi Manzarasi
Rize Camlihemsin Zilkale Gezilecek Yerler

Debisi Bir Hayli Yüksek Palovit Şelalesi

Palovit Şelalesi de Çamlıhemşin’de gezilecek yerler arasında. Sıradan bir şelale bile güzel görünürken yüksek debisi ile çok hareketli bir şekilde çağlıyor. Düştüğü yeri tokatlıyor da diyebiliriz Palovit için.

Yolları Zilkale kadar düzgün olmasa da sert toprağa sahip dar bir yolu bulunuyor. Şelalenin önüne kadar inmeniz mümkün, ama resmen ıslanıyorsunuz. Hazırlıklı gidin, dikkatli olun.

Karadeniz Camlihemsin Yaylalari
Karadeniz Camlihemsin Yaylalari Gezisi

Palovit’ten ana yola inip devam ettiğinizde Çat Vadisi ve devamında Elevit Yaylası‘na kadar gitmek mümkün. Ama başlangıç gezimizde oralara gitmiyoruz. Ham Köprüsü adındaki, gezimizin başladığı noktaya geri dönüp diğer tarafı gezmeye başlıyoruz.

Çamlıhemşin Ayder Yaylası yolu üzerinde sol tarafta başka bir köprü daha görürsünüz. Mikron Köprüsü, dereden 11 metre yüksekliğe, herhangi bir sel durumunda zarar görmemesi için olabildiğince geniş tutulan ayaklara sahip.

Yanında ve üzerinde fotoğraf çekmeyi ihmal etmeyin. Mikron Köprüsü, Ayder Yaylası’na doğru çıkarken sol tarafta, Hala Deresi üzerinde yer alıyor.

Rize Camlihemsin Mikron Koprusu
Rize Camlihemsin Mikron Koprusu Manzarasi Firtina Deresi

Ayder Yaylası

Ayder Yaylası‘na ulaşım yol boyunca asfalt bir yoldan sağlanıyor. Bu da Ayder’in çok turistik, popüler ve kalabalık olmasına neden oluyor. Yaz aylarında yoğun bir araç trafiği vardır Ayder’de.

Ayder, Çamlıhemşin’in merkezi sayıldığı için çevredeki yaylaları gezmeye buradan başlayabilirsiniz, hatta çoğu insan merkezi olması nedeniyle Ayder Yaylası’nda konaklıyor. Ayder’in yapılaşmadan nasibini aldığını hepiniz duymuşsunuzdur.

Her yere oteller ve pansiyonlar kurulmuş, yerli halk da kendi evlerinin çoğunu turistler için işletiyor. Ayder Yaylası kaplıcalarından faydalanmadan, Gelintülü Şelalesi de denilen Bulut Şelalesi‘ni görmeden ayrılmayın.

Konaklama için tavsiyemiz, çadırınız varsa biraz yukarıda Ayder Camping adında bir çadır kamp alanı buluyor, orada kalmanız.

Ayder’in kalabalıklığından da uzaklaşmış olursunuz böylece. Kurallı bir kamp alanı olduğundan takdirimizi kazanmıştı. Dere sesini, aniden çöken sisi, Ayder’in serin havasını keyifle tadabilirsiniz.

Camlihemsin Ayder Yaylasi Gorulecek Yerler
Rize Camlihemsin Ayder Yaylasi Gelintulu Selalesi

Ayder Yolu’nun devamı Avusor Yaylası‘na çıkıyor. Orayı da görmek istedik ve Avusor Yaylası’nın yoluna koyulduk.

Yol başta normaldi, ama yükseldikçe artan sis yoğunluğu ve yağmur dolayısıyla boşuna gitmeyelim dedik. Yolları toprak yol, yağmur yağdığında çamura dönecekmiş gibi duran bir yolu var.

Çamlıhemşin nerede ve nasıl gidilir?

Çamlıhemşin, Ardeşen’den 56km (1sa 30dk) uzaklıkta. Bölgeye vardığınızda Çamlıhemşin yaylalarının büyüsüne kapılmamak elde değil. Çamlıhemşin’in arka taraflarında Kaçkar Dağları’nda da efsane yerler var. Hiç gitmediyseniz bir an önce mutlaka gidin, gittiyseniz ne demek istediğimi anlıyorsunuz zaten.