rotasenin.com

İnaltı Mağarası: Doğanın İçinde Harika Bir Mağara

Sinop‘un önemli tatil merkezlerinden biri olan Ayancık‘a 40 km uzaklıktaki İnaltı Köyü sınırlarında bulunan İnaltı Mağarası, az duyulmuş bir mağara.

Ulaşımı zor olduğu için de, hadi gidelim deyip gitmek mümkün olmuyor. Bunu gerçekten istemelisiniz. Ancak mağaraya giden yol stabilize olmasına karşın, yamaçlarda karşılaşacağınız köknar ağaçlarının manzarası sizi cezbedecek.

Mağara yolunun sonuna kadar gittiğimizde kafe gibi gözleme ve ayran yapılan küçük bir yer bulunuyor. Aracımızı buraya parkedip İnaltı Mağarası’nın girişine kadar merdiven basamaklarını çıkıyoruz.

Yaklaşık 50 metre çıkmış oluyorsunuz. Yemyeşil ağaçlar içindeki basamakları çıkarken görebileceğiniz piknik masalarında da oturup dinlenebilirsiniz. Mağaranın girişi büyük bir girinti halinde, bu girişi dikkat ettiyseniz yolda da görmüş olmalısınız.

Sinop Ayancik Inalti Magarasi Merdivenleri
Sinop Ayancik Inalti Magarasi Piknik Masalari

Basamakları çıktıktan sonra büyük bir boşluk sizi karşılayacak. Biz gittiğimizde ortalıkta kimseler yoktu, aydınlatma sistemleri kapalıydı. Mağaranın önünde büyük demir kapı bulunuyor, neyse ki kapı kilitli değildi de içeri girebildik.

Ancak ışık olmadığı için, mağaranın içi son derece ürkütücü. Mağaranın üst tarafında gökyüzüne bakan yarıktan gelen ışık hüzmesinin aydınlattığı küçük alan ise mağarayı daha korkunç hale getiriyor.

Ayancık İnaltı Mağarası
Ayancık İnaltı Mağarası

Yukarıdaki paragraf ilk gidişimizde karşılaştığımız durumdu Artık, görevlinin olmadığı durumlarda içeriyi karanlıkta gezmemek için şalterleri kendiniz kaldırabiliyorsunuz.

Mağara basamaklarının sonundaki kulübenin arkasında bulunan elektrik panelinde sol üstteki aşağıya bakan 3 şalteri yukarı kaldırdığınızda elektrik sistemini açmış oluyorsunuz.

Sinop Ayancik Inalti Magarasi Manzarasi
Sinop Ayancik Inalti Magarasi Kapisi

Sinop İnaltı Mağarası hakkında kısa bilgi

Giriş kısmı, mağaranın en geniş ve en kuru kısmı. MTA tarafından 1996 yılında incelemeden geçirilen ve jeneratör, yol, ışıklandırma gibi gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra ziyaretçilere açılan İnaltı Mağarası’nın toplam uzunluğu 658 metre.

Yol sonuna kadar ahşap yürüyüş platformları kurulmuş ve ışıklandırılmış. Ahşap olmasına karşın meyilli zemine sahip yerler kaygan olabilir, dikkatli olmak gerekiyor.

Mağaranın içinde ve kapının dışındaki deliklerde sürekli olarak baykuş ve yarasaların kanat seslerini duyabilirsiniz.

Ayancik Inalti Magarasi Gezi Notlari
Ayancik Inalti Magarasi Sinop Gorulecek Yerler

Mağarada dikkat etmeniz gereken bir konu daha var. Malum bölge ormanlık ve hayvanların mekanı. Eğer şalteri siz açıyorsanız ve ortalıkta kimseler yoksa içeride dikkatli olsanız iyi olur.

Toprak zeminlerde bir köpeğin ayak izinden daha büyük ayak izleri gördük ve bu muhtemelen bir ayının ayak izi olabilir. İnaltı Mağarası çevresinde de daha önceden bir ayı fotoğraflanmıştı. Aklınızın bir köşesinde bulunsun.

Sinop İnaltı Mağarası nerede ve nasıl gidilir?

Sinop merkez İnaltı Mağarası arası 90km (1sa 50dk), Mağaraya Sinop’un turistik ilçelerinden biri olan Ayancık üzerinden gidiliyor. Ayancık İnaltı Mağarası arası ise 35km (1sa).

Boyabat üzerinden gelirseniz de arasındaki mesafe 55km (1sa). Mağaraya ulaşmak için öncelikle İnaltı Köyü‘ne ulaşmanız gerekiyor. İnaltı Köyü’nden yaklaşık 500 metrelik bir yoldan sonra İnaltı Mağarası’na ulaşırsınız.

Bu arada İnaltı Köyü’de ismini İnaltı Mağarası’ndan almış, Köy mağaranın altında yer aldığı için böyle bir ismi uygun görmüşler. İnaltı Mağarası da ismini köyden almış oluyor bu durumda.

İnaltı Mağarası, asfalt olmayan ulaşım yolları yüzünden zor bir konumda, ancak uygun aracınız ve arkadaşlarınız varsa bu yolculuğu biraz sabırla eğlenceli kılabilirsiniz.

Deniz seviyesinden 1070 metre yükseklikte olan mağarayı, Sinop gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin. Yol biraz zorludur, tek başına mağara bile yeterlidir görmek için, buna değer.

Ancak mağara ziyaretinizde 15 dakika mesafede bulunan Akgöl’ü de görürseniz çifte gezi gerçekleştirmiş olursunuz. İnaltı Mağarası gezinizde Akgöl’e de uğrayın.