Borghese Galerisi ve Borghese Villası Bahçeleri

Borghese Galerisi ve Borghese Villası Bahçeleri

Oldukça geniş bir alana kurulmuş olan Villa Borghese, günümüzde zengin koleksiyonların olduğu sanat galerisi olarak kullanılıyor. Yeşillikler içindeki Galleria Borghese‘nin bahçesinde mutlaka yürüyüş yapın.

Papa V. Paul’un sanatsever yeğeni Kardinal Scipione Borghese‘ye ait olan sanat eserlerinin Villa Borghese’de sergilenmesi amacıyla ortaya çıkan galeriye çanta ile giriş yasak. Çantayı bıraktıktan sonra içeriye grup halinde alınıyorsunuz. Rezervasyon saatini kaçırmamanız önemli. Yoksa bir sonraki grubu beklemeniz gerek, bu da planın aksamasına neden olabilir.

İçeri girdiğinizde fotoğraf çekimi de yasak. Galerinin alt katı heykellerden oluşuyor. Museo Borghese adındaki alt katta Bernini‘nin birbirinden güzel heykellerinin orijinal hallerini görmeniz mümkün. Enea e Anchise, Apollo e Dafne, Pluto e Proserpina, David heykelleri Bernini’nin ünlü olan heykellerinden bazıları.

Villa Galleria Borghese Heykelleri
Villa Galleria Borghese Berrini Heykelleri

Galleria Borghese ise üst kata verilen isim. Bu kat da Caravaggio gibi ünlü sanatçıların tablolarından oluşuyor.

Villa Galleria Borghese Fotograf
Iory Allison

Müzeyi ziyaret etmeden önce rezervasyon yaptırmalısınız. Galleria Borghese Bilet Rezervasyonu adresinden yaptıracağınız rezervasyonları 2 saatlik periyodlar halinde yapabiliyorsunuz. Örneğin saat 09:00’da giriş yapıp 11:00’e kadar içeride bulunabiliyorsunuz. 13:00, 15:00, 17:00 gibi saatlere de rezervasyon yaptırmak mümkün. Biz bu bilgiden bihaber olarak gittiğimizde önümüzdeki 6 gün boyunca satın alınabilen tüm biletlerin satılmış olduğunu gördük. Turist yoğunluğunun az olduğu kış vakti burayı ziyaret etmek isterseniz, bir ihtimal rezervasyona gerek kalmayabilir.

Roma Galleria Borghese Gezisi

Galeriye Piazza del Popolo meydanının yanındaki Pincio bahçelerinin içinden geçerek ya da 52, 53, 116 ve 910 numaralı otobüsleri kullanarak Flamino, Spagna ve Barberini metro duraklarından birinde inerek ulaşmak mümkün.

Roma Villa Borghese Bahcesi