Google Map Uygulamasını Çevrimdışı Kullanmak

Google Map Uygulamasını Çevrimdışı Kullanmak

Google mobil platformlarda da seyahatseverlerin yanında oluyor ve çevrimdışı harita hizmetinden faydalanabiliyoruz. Google haritaları özellikle seyahatlerde sıklıkla başvurduğumuz temel mobil uygulamalarından biri. Ancak yurtdışında iken özellikle internetimizin olmadığı durumlarda wi-fi arayarak Google haritalarını kullanma çabalarımız zaman zaman sonuçsuz kalabilmekte.

Internetin olmadığı durumlarda da internet varmışcasına Google haritalarını kullanmak mümkün. Tabii bunun için internet olduğu bir vakit hareket etmeli ve planınızı önceden yapmalısınız. Google haritaları, belirli bir alanı indirerek offline olarak kullanabilmemizi sağlıyor.

Google Maps Cevrimdisi Kullanma

Google haritalarını offline olarak kullanabilmek için öncelikle Google Maps (Google Haritaları) uygulamasını açın. Menüden Offline Areas seçeneğini seçerek sağ alttaki ekleme işareti ile kendinize yeri bir alan oluşturmaya başlayın.

Google Haritalarini Cevrimdisi Kullanmak Yazisi

İndirilecek olan alanı belirleme ekranı gelecektir. Çevrimdışı olarak görüntülemek istediğiniz alanı seçtikten sonra Download seçeneğini seçin. İnmesini istediğiniz alanı isimlendirdikten sonra indirme işlemi başlayacaktır. Dilerseniz önceki çevrimdışı haritalarınızı görüntüleyebilir, silebilir ya da güncelleyebilirsiniz.

Haritaları offline olarak kullanabilmeniz için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Öncelikle haritanızı indirebilmek için telefonunuzun yeterli miktarda kapasitesi, boş alanı olması gerekiyor. İndirme işlemi yapmadan önce wi-fi internete bağlı olmanız gerekiyor, aksi durumda haritanın boyutu yüzlerce megabayt olacağından, mobil datanızı olumsuz etkileyebilirdi.