rotasenin.com

Güray Müze: Avanos’ta İlk Yeraltı Seramik Müzesi

admin
|

Güray Müze, yerin birkaç metre altına inşa edilen Türkiye’nin kayaya oyma yöntemiyle inşa edilen ilk seramik müzesi olma özelliğini taşıyor. Kapadokya Yeraltı Seramik Müzesi‘nin sahipleri 5 nesilden beri çömlekçilik ile uğraşıyor ancak müze girişimleri sadece birkaç yıla dayanıyor.

Çalıştıkları atölyelerin altını kazarak yeni bir kat oluşturmuşlar ve çevreden topladıkları tarihi koleksiyonlarla birlikte burayı bir müze haline getirmişler.

Müzede gezebileceğiniz birkaç bölüm bulunuyor. Bunlardan biri Antik Eserler Salonu. Bu salonda Geç Kalkolitik Dönem, Tunç ve Demir Çağları’ndan Osmanlı dönemine kadar birçok seramik ve çömlek sergileniyor.

Kronolojik olarak gezebileceğiniz sergi salonu yukarıdan bakıldığında yıldız biçiminde inşa edilmiş. Yıldızın ortasında ise geniş bir alan bulunuyor. Burada çeşitli etkinlikler, yemekler, organizasyonlar düzenleniyor.

Salonun ortasındaki dairesel platform ise gerektiğinde 1 metre kadar yükselerek sahne görevini yerine getirebiliyor.

Avanos Guray Muze Eski Caglar Eserleri
Avanos Guray Muze Gezilecek Yerler

Modern Eserler Salonu‘nda ise son yüzyıla ait eserler sergileniyor. Aynı salonda günümüzde hala yaşayan sanatçıların eserlerini ve özgeçmişlerini görmek mümkün. Burada yer alan eserleri yakından incelemek hiptonize olma sebebi.

Birbirini tekrar eden desenler, o kadar naif bir şekilde işlenmiş ki, baktığınız anda sizi girdap gibi içine çekmeyi başarıyor, bir anda kayboluyorsunuz eserin içinde.

Avanos Guray Muze Modern Eserler Salonu Gezisi
Avanos Guray Muze Modern Eserler Galerisi

Son salon ise kafeterya ve sergi salonu olarak kullanılıyor. Sergi salonu sürekli olarak değişen sergilere ev sahipliği yapıyor. Sergi salonunun yanında bulunan kafeteryada ise oturup bir şeyler içebilirsiniz.

Avanos Guray Muze Sergi Salonu Eserleri
Avanos Guray Muze Sergi Salonu

Sahibi Güray Tüysüz olduğu için müzenin ismine de Güray Müze denmiş. Güray Müze, Hititlerden beri sürmekte olan çömlekçilik geleneğini devam ettiriyor. Müzeyi gezdikten sonra atölyelerinde çömlekçilik ile ilgili bilgi alabilir veya bir çömleğin nasıl yapıldığını izleyebilirsiniz.

Bazı odalarda ise yapılan çömleklerin üzerine geleneksel el işçiliği ile süslemeler yapılıyor. Büyük bir titizlikle yapılan süslemelerin ortaya çıkan sonuca ulaşmak ise büyük bir sabır gerektiriyor.

Avanos Guray Muze Comlek Yapimi
Avanos Guray Muze Comlek Atolyesi

Müzeye giderken sadece bir atölye olduğunu düşünüyorduk, fiyatını görünce girmekle girmemek arasında kaldık.

Ancak girdiğimizde fikrimiz değişti. Müzenin mistik havası, müzeyi birçok müzeden farklı kılıyor. Kapadokya’nın sıcağına göre gayet serin bir havası da olduğundan Avanos gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin.