rotasenin.com

Iğneada: Trakya’nın Saklı Doğal Cenneti

admin
|

Ağaçların sıklığından gökyüzünün görünmediği, çevresi ormanlarla kaplı dar ama güzel yollardan geçerek ulaştığınız İğneada, Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı.

Çay bahçeleri, dükkanları ve meydanı ile küçük bir kasaba niteliğindeki İğneada, bir zamanlar gerçekten bir adaymış fakat kara ile ada arasına nehirlerin taşıdığı alüvyonlar yerleşince bugünkü halini almış.

İstanbul veya çevresinde oturan, denizi ve güneşlenmeyi seven birçok insanın, günübirlik ya da bir hafta sonu tercih edebildiği 20 kilometre uzunluğundaki kumsalıyla bölgenin en gözde mekanlardandır İğneada.

Igneada Meydan
Igneada Kumsal

Uzun sahilleri, çeşitli gölleri ve dereleriyle İğneada, ormanlarla çevrelenmiş bir kasaba. Yıldız Dağları olarak da adlandırılan Istıranca Dağları‘nın arasından geçerek ulaşılıyor İğneada’ya.

Igneada Yolu

İğneada’ya otobüslerle gitmek mümkün. İstanbul Seyahat, Görkey Turizm ve Metro’nun İğneada’ya seferleri mevcut. İstanbul Esenler’den yaklaşık 4,5 saatte, Lüleburgaz, Pınarhisar ve Demirköy duraklarını geçtikten sonra İğneada’da olabilirsiniz.

Duraklara yakın yerlerde oturuyorsanız buralardan da İğneada otobüslerine binebiliyorsunuz. Özellikle yaz aylarında yoğunluk durumuna göre ek seferler düzenlenerek otobandan direkt gidişler de yapılıyor.

Özel aracınız varsa şayet İğneada, İstanbul’dan 220km (3s 50dk) uzaklıkta. Edirne merkezden de 220km, ancak yollardan dolayı 3 saate varmanız mümkün.

Kırklareli’den ise 140km (2s). Genel olarak merkezlere uzak olmasına rağmen birkaç günlük bir konaklama ve Beğendik Köyü, Longoz Ormanları ya da Kıyıköy ziyaretlerini de eklerseniz güzel bir doğa tatili yapmanız mümkün.