Trakya'nın İncisi İğneada

Trakya'nın İncisi İğneada

Ağaçların sıklığından gökyüzünün görünmediği, çevresi ormanlarla kaplı dar ama güzel yollardan geçerek ulaştığınız İğneada, Kırklareli‘nin Demirköy ilçesine bağlı.

Sağlı sollu ay çiçek ve buğday tarlalarının eşlik ettiği yollarda Pınarhisar ilçesine bağlı Yenice Beldesi’ni geçtikten sonra Manyetik Alan Başlangıcı yazılı bir tabela görünür. Bilimsel olarak herhangi bir kaynak gösterilemese de, vitesi boşta olan araçlar bu manyetik alan üzerinde saatte 40 km hıza ulaşabilmekte. Uzaktan bakınca yokuş gibi görünen bu yol, belki de bir göz yanılgısından ibaret.

Çay bahçeleri, dükkanları ve meydanı ile küçük bir kasaba niteliğindeki İğneada, bir zamanlar gerçekten bir adaymış fakat kara ile ada arasına nehirlerin taşıdığı alüvyonlar yerleşince bugünkü halini almış. İstanbul veya çevresinde oturan, denizi ve güneşlenmeyi seven birçok insanın, günübirlik ya da bir hafta sonu tercih edebildiği 20 kilometre uzunluğundaki kumsalıyla bölgenin en gözde mekanlardandır İğneada.

Igneada Meydan
Igneada Kumsal

Uzun sahilleri, çeşitli gölleri ve dereleriyle İğneada, ormanlarla çevrelenmiş bir kasaba. Yıldız Dağları olarak da adlandırılan Istıranca Dağları‘nın arasından geçerek ulaşılıyor İğneada’ya.

Igneada Yolu

İğneada’ya otobüslerle gitmek mümkün. İstanbul Seyahat, Görkey Turizm ve Metro’nun İğneada’ya seferleri mevcut. İstanbul Esenler’den yaklaşık 4,5 saatte, Lüleburgaz, Pınarhisar ve Demirköy duraklarını geçtikten sonra İğneada’da olabilirsiniz. Duraklara yakın yerlerde oturuyorsanız buralardan da İğneada otobüslerine binebiliyorsunuz. Özellikle yaz aylarında yoğunluk durumuna göre ek seferler düzenlenerek otobandan direkt gidişler de yapılıyor. Özel aracınız varsa şayet İğneada, İstanbul’dan 220km (3s 50dk) uzaklıkta. Edirne merkezden de 220km, ancak yollardan dolayı 3 saate varmanız mümkün. Kırklareli’den ise 140km (2s). Genel olarak merkezlere uzak olmasına rağmen birkaç günlük bir konaklama ve Beğendik Köyü, Longoz Ormanları ya da Kıyıköy ziyaretlerini de eklerseniz güzel bir doğa tatili yapmanız mümkün.

İğneada Longoz Ormanları

İğneada’yı çevreleyen orman, bir longoz ormanı. Subasar da denilen longoz, dere sularının deniz ile birleştiği alanda, derenin su seviyesinin düşmesiyle deniz temasının kesilmesi sonucunda oluşturduğu gölettir. İğneada Longoz Ormanları‘nın Avrupa’da önemli bir yeri var. Avrupa’da bulunan longoz ormanlarının en büyüğü Kırklareli’nde bulunan longoz ormanıdır. Köklerinin, suyun içinde olduğu ağaçlar, tatlı su gölleri, bataklıkları, ormanı ve kıyı kumullarıyla harika bir ekosisteme sahip.

Kuş seslerinin eşliğinde sık ağaçların arasında yürüyüş yapabilir, ormanın içinde bulunan gölleri keşfedebilirsiniz. İçerisinde; Erikli, Mert, Saka, Hamam ve Pedina adlarında göllerin olduğu İğneada Longoz Ormanları’na ait 3.155 hektarlık alan, 2007 milli park ilan edilmiş. Yabankedisi, karaca, porsuk, tilki, su samuru gibi memeli hayvanların yanında kuş türleri olarak ak kuyruklu kartal, kara ağaçkakan ve küçük orman kartalı bulunuyor İğneada Longoz Ormanları’nda.

Seyahat severler, İğneada turlarına, kuzeyindeki Bulgaristan sınırında kalan Beğendik Köyü‘nü de ekleyebilirler. 14 kilometre uzaklıkta olan köy, İğneada’daki kalabalığına göre daha tenha ve temizdir.

Kamp kurmayı seven seyahat severler için birkaç kamp alanı var ama hiçbiri tercih edebileceğimiz türden değil. Belki ileriki zamanlarda daha iyi bir işletmeye sahip olurlar da bu yazıyı tekrar güncellerim.