rotasenin.com

İnce Minareli Medrese: Konya’da 13. Yüzyıl Selçuklu Eseri

Konya’da Alaaddin Tepesi çevresindeki birçok yapı Selçuklu Sultanı II. İzzeddin Keykavus devrinde inşa edilmiş. İnce Minare Taş Eserler Müzesi de aynı sultanın devrinde Vezir Sahip Ata Fahrettin Ali tarafından inşa edilen bir yapı. Temel amacı hadis ilmini öğretmek olan yapıya bu nedenle Dârü’l-Hadîs de deniyor. Yapının inşa yılı 1264.

İnce Minare Medresesi özellikleri

Mimari yönden kapalı bir avlusu bulunuyor. Zaten medrese türü olarak Kapalı Avlulu Medreseler grubuna giriyor.

Avlu kubbe tarafından kapatılmış bir vaziyette. Avlunun ortasında küçük bir havuz bulunuyor ve havuzun üzerinde çok estetik bir şekilde işlenmiş kubbeyi görüyoruz. Avlunun bulunduğu yerlerde de sergilenen çeşitli eserler yer alıyor.

Ince Minare Medresesi Muzesi Avlusu
Ince Minare Medresesi Muzesi Kubbesi

İnce Minare Medresesi hakkında bilgi

Medrese, çeşitli restorasyon ve tamirlerle uzun yıllar amacına devam etse de 1956 yılında Taş ve Ahşap Eserler Müzesi olarak hizmete girmiş.

Müzede Selçuklu dönemini yansıtan bitkisel ve geometrik desenlerle oyulmuş onlarca pencere kanadı, kapı, sandukalar görürsünüz. Taş ve mermer üzerine oyma tekniği ile yazılan kitabeler, rölyefler gibi eserler de avluya açılan odalarda sergileniyor.

Ince Minare Medresesi Muzesi Kapilari
Ince Minare Medresesi Muzesi Eserleri

Müzenin bahçesinde ise Konya ve çevresinden toplanan mezar taşları ve lahitleri görebilirsiniz. İnce Minare Taş Eserler Müzesi’nin minaresinin kesik olduğunu fark etmişsinizdir.

Minarenin orijinali iki şerefeli olmasına karşın 1901 yılında buraya bir yıldırım düşmüş ve minare iki şerefesini de kaybetmiş.

Ince Minare Medresesi Muzesi Minaresi
Ince Minare Medresesi Muzesi Giris Kapisi

İnce Minare Medrese giriş ücreti ve ziyaret saatleri

İnce Minare Medrese Taş ve Ahşap Eserleri Müzesi girişi ücretli ve Müzekart geçiyor. Müze, yaz döneminde 09:00 – 18:40 saatleri arasında, kış sezonunda 09:00 – 16:40 saatleri arasında tatil günü olmaksızın her gün ziyaret edilebiliyor.

İnce Minare Medrese nerede?

Medrese, Konya ilinin Meram ilçesindeki Alaaddin Bulvarı üzerinde yer alan Alaaddin Tepesi’nin yanında yer alıyor. Tepe ile arasında bir yol geçiyor sadece.