İnkaya Köyü ve 600 Yıllık Tarihi Çınar

admin
|

Kadim Osmanlı topraklarının sessiz tanıklarından biri olan İnkaya Köyü, tarihi dokusuyla sizi zamanda bir yolculuğa çıkarıyor. Bu eşsiz köy, Uludağ‘ın eteklerinde, sadece doğal güzellikleriyle değil, aynı zamanda muazzam bir yaşanmışlık sunan tarihi çınarıyla da ziyaretçilerini büyülüyor.

İnkaya’nın kalbinde yer alan bu devasa çınar, 600 yıl boyunca köyün hikayesine tanıklık etmiş. Peki, bu yaşayan tarih parçasını yakından görmek ve İnkaya Köyü’nün gizemlerini keşfetmeye ne dersiniz?

İnkaya Köyü, Osmanlı’nın ilk köylerinden biri. Uludağ Milli Parkı ya da Osmangazi ilçesini gezerken İnkaya’yı da planınıza ekleyebilirsiniz. İnkaya Köyü’nün en önemli özelliği tarihi bir çınara sahip oluşu. İnkaya Tarihi Çınar, büyüklüğü ile muhtemelen gördükleriniz arasında en büyük olanı olacaktır.

İnkaya Köyü’ndeki tarihi İnkaya Çınarı 600 yıldır orada. 10 metre gövde genişliğine sahip bu devasa çınar Türkiye’nin ayakta kalabilmiş en yaşlı ağaçları arasında. İnkaya Çınarı, birçok yerli ve yabancı turistin ilgisini çekiyor.

Inkaya Tarihi Cinar Agaci Gezilecek Yerler
Uludağ yolundaki tarihi İnkaya Çınarı

Öyle ki özellikle Uludağ turuna dahil olan ya da Uludağ’da konaklayıp çevredeki tarihi ve turistik yerleri turlarla gezen Araplar tarafından ziyaret ediliyor. Tarihi çınarın bu kadar popüler olması köy halkının işine yaramış tabii.

Köye gelen turistler, köy halkına ekonomik olarak fayda sağlıyor. Buraları sakin bir zamanda görmek isterseniz sonbaharda gidebilirsiniz.

Tarihi Inkaya Cinari Gezi Yazisi
Inkaya Tarihi Cinar Gorulecek Yerler

Çınarın hemen altı bir çay bahçesi kıvamında. Çevresinde ise köyden çıkarılan sebze meyve gibi mahsullerin satıldığı tezgahlar ve köylülerin kendilerinin yaptıklarını düşündüğüm el işleri satan yerler var. Çınarın altı çay hizmetinin yanı sıra bir şeyler atıştırabileceğiniz ya da kahvaltı yapabileceğiniz bir yer.

İnkaya Tarihi Çınar Nerede ve Nasıl Gidilir?

Uludağ Milli Parkı’na girerken, İnkaya Köyü ile yol üzerinde karşılaşırsınız. İnkaya Köyü’ne girdiğinizde tarihi çınarın tabelalarını takip edin. Birkaç köy evini geçtikten sonra tarihi çınar karşınıza çıkıyor.

Özel araba ile gidenler için, yollar çok dar olduğundan rastgele bir yere park etmeniz mümkün değil. Tarihi çınarın yanı başında bir otopark var, aracı oraya da park edebilirsiniz göz önünde olmasını istiyorsanız.

Ne verirsen abi otoparklarına ücret ödemek istemeyenler de yolun biraz daha ilerisinde hafif geniş virajlar var, orayı da bir kolaçan edebilirsiniz.

Sonuç

İnkaya Köyü’nün büyüleyici tarihi çınarının altında geçirdiğiniz zaman, sizi Osmanlı döneminden günümüze uzanan bir hikayenin içine çekecek. Köyün sakinleri tarafından sunulan yerel lezzetler ve el işleri, bu ziyaretinizi daha da özel kılacak.