rotasenin.com

Ürgüp’ün Zirvesi Temenni Tepesi ve Türbesi

Ürgüp’ün birçok noktasından görülebilen en yüksek yapısı Temenni Tepesi’dir. Şehir merkezinden yaklaşık 80 metre yükseklikte yer alan tepe ziyarete açık. Üzerinde bir kafe bulunan tepenin Ürgüp manzarası ise görülmeye değer.

Temenni Tepesi‘ne araçlarla çıkılmıyor. Aracınızı çıkış noktasındaki Cami Kebir‘in yakınlarına bir yere park edip, yaya olarak devam etmeniz gerekiyor. Tepeye çıkacağınız için biraz yokuş çıkacaksınız elbette, ancak çevredeki manzaralara baka baka çıkacağınız için çok da abartılacak bir durum yok. Yukarısı çoğu zaman rüzgarlı, bunun önlemini almanız yeterli.

Kapadokya Urgup Temenni Tepesi Gorulecek Yerler
Kapadokya Urgup Temenni Tepesi Manzarasi

Temenni Tepesi’ne çıktığınızda seyahatinizin yorgunluğunu atmak için Ürgüp manzarasına karşı kumda Türk kahvesi ya da çay içebilir, gözleme ayran ile karnınızı doyurabilirsiniz. Gözlemesi güzel, fiyatları makul. Çay bahçesinin kapalı mekanında Ürgüp’ün tarihini konu edinen fotoğraf sergisini de inceleyebilirsiniz.

Kapadokya Urgup Temenni Tepesi Kafe Restoran
Kapadokya Urgup Temenni Tepesi Manzara

Türkiye Selçuklu Sultanı IV. Kılıç Arslan, Mevlana ile aynı dönem yaşamış bir savaşçı ve sultandır. Mevlana’nın sözlerine aldırmayıp Moğollar‘ın yanına, Aksaray‘a davetli olarak gitmiş ve orada öldürülmüştür. IV. Kılıç Arslan’ın mezarı Konya’daki Sultanlar Türbesi‘nde olmasına rağmen (Rükneddin Kılıç Arslan) buraya da bir türbesi dikilmiştir. Mevlana’nın, Kılıçarslan’ın ölümünden sonra Demedim mi adlı şiiri yazdığı söylenir. Türbenin, çivit mavisi üzerine yazılı olan mermer kitabesi Ürgüp Müzesi‘nde görülebilir.

Kapadokya Urgup Temenni Tepesi Gezisi
Kapadokya Urgup Temenni Tepesi Gezilecek Yerler

Kılıçarslan türbesi, Sultan Abdülmecit zamanında, 1857 yılında yaptırılmış. Türbenin yanında bir de mezar bulunuyor. IV. Kılıç Arslan’ın yanındaki temsili mezar, Kılıçarslan’ın kardeşi III. Aleaddin Keykubat’a aittir. Ürgüp, tünelleri ve yeraltı şehirleri ile önemli bir güvenlik merkezi olarak kullanılmış zamanında. Keykubat’ta bir savaş sırasında buraya sığınmış, ancak yakalanmış ve öldürülmüş. Ürgüplüler de Keykubat’a saygılarını ifade etmek için temsili bir mezar yaptırmışlar.

Kapadokya Urgup Temenni Kilicarslan Turbesi
Kapadokya Urgup Temenni Kilicarslan Turbe

Temenni Tepesi’nin güney batı yamacının baktığı yerde, tıpkı Temenni Tepesi gibi kayaların oyulması ile çeşitli yapılar ortaya çıkarılmış. Ön tarafındaki otoparka aracınızı ücretsiz park edip bu oyukları da gezebilirsiniz. Ancak, hoş olmayan durumlarla da karşılaşmıyor değiliz. Bu oyukları yazı tahtası olarak kullanan kişilerin önüne geçilmeli. Büyük bir hevesle kendi adını yazan bu insanların tarihten uzak durması dileğimle.

Kapadokya Urgup Temenni Tepesi Yamaci
Kapadokya Urgup Temenni Tepesi Olumsuzluklar