Belgrad Ormanı İstanbul'daki Vaha

Belgrad Ormanı İstanbul'daki Vaha

İstanbul‘a yakınlığı ile özellikle hafta sonları birçok ziyaretçi tarafından tercih edilen Belgrad Ormanı, piknik ve spor için en ideal kaçış noktalarından biri.

Belgrad Ormanı adı nereden geliyor?

Kanuni Sultan Süleyman, Sırbistan’a düzenlediği bir sefer sonunda Sırp esirleri İstanbul’a getiriyor ve Bizans Dönemi’nden kalan köylerin canlandırılması adına esirlerin, bu bölgelere yerleştirilmeleri sağlanıyor. Esirlerin bulunduğu bu bölgeler Sırbistan’ın başkentinin adı olan Belgrad Köyü ve çevresindeki orman ise Belgrad Ormanı olarak anılıyor.

Belgrat Ormani Su Bendi
Belgrad Ormani Piknik Alani

Belgrad Ormanı’nda çadır kampı

Gelelim asıl mevzuya. Belgrad Ormanı’nda çadır kurulur mu, ormanda kalınır mı, ateş yakılır mı gibi sorulara. Belgrad Ormanı’nda yasal olarak çadır kurmak gibi bir şey yok ama ziyaretlerimizde, özellikle Kömürcü Bendi ve Ayvad Bendi göletlerinin çevresinde çadırlara rastlamışlığımız var. Biraz daha uzaklaşmak isterseniz ormanın iç taraflarına da gidip kurabiliyorsunuz. Ama yasal olmadığını unutmayın. Doğadaki Yabancı’nın Belgrad Ormanı’nda çadır kampı ile ilgili güzel ve açıklayıcı bir videosu var, bilgilenmek için onu da izleyebilirsiniz.

[youtube id=”F3jmdkWuKJ4″]

Belgrad Ormanı’ndaki mesire ve piknik alanları

Belgrad Ormanı, piknik alanları ve mesire yerleriyle İstanbul halkının zaman geçirdiği bir yer. Orman içinde birçok piknik alanı var. Belgrad Ormanı’na bir defa girdiğinizde bu mesire alanlarından istediğiniz birine girebiliyorsunuz. Etrafta çok sayıda piknik masası olsa bile, İstanbul’un yoğunluğunu kaldıramıyor tabii özellikle hafta sonları. Tavsiyemiz kendi masanız ve sandalyelerinizle ya da yere serebileceğiniz bir şeyle gitmek. İşte o zaman istediğiniz yere kurulabilirsiniz. Dilerseniz mangalınızı ve yiyeceklerinizi getirerek kuş sesleri eşliğinde harika vakit geçirebilirsiniz.

Valide Bendi ve II. Mahmud Bendi’nin bulunduğu Bentler Mesire Alanı, Ayvad Bendi Mesire Yeri, Binbaşı Çeşmesi Mesire Alanı, ünlü edebiyatçının adını alan Falih Rıfkı Atay Mesire Alanı, Fatih Sultan Mehmet’in adını aldığı Fatih Çeşmesi Mesire Alanı, Irmak Mesire Yeri, Kirazlıbent Mesire Alanı, Kömürcübent Mesire Alanı, Kurt Kemeri Mesire Alanı, Mehmet Akif Ersoy Mesire Alanı ve Müderris Neşet Bey’in adının verildiği, koşu parkuruyla bilinen Neşet Suyu Mesire Alanı, Belgrad Ormanı’ndaki piknik alanları.

Belgrat Ormani Su Bendi 2
Belgrad Ormani Valide Sultan Bendi

Falih Rıfkı Atay Tabiat Parkı yakınlarında bir de kilise bulunuyor. St. George’s Anglican Kilisesi, her ne kadar kalıntıları görülse de tarihi sevenlerin ilgisini çekebilir. Kilise aslında ana yola çok yakın. Falih Rıfkı Atay’ın güney doğusuna 150 metre kadar yürürseniz kilise kalıntısına ulaşabilirsiniz.

Belgrad Ormani Gezi Rehberi
Belgrad Ormani Kilise Kalintilari
Kilise kalıntıları

Belgrad Ormanları Bentleri

Ormana girdiğinizde birçok su bendi ile karşılaşırsınız. Bentler suyun akışını engellemek ve düzenli akışını sağlamak için inşa edilmiş yapılar. Orman içerisindeki suların önemi anlaşılınca koruma altına alınmaya başlanmış ve Kanuni Sultan Süleyman döneminde Mimar Sinan‘a; su kemeri, bent ve havuzlar yaptırılarak suyun etkin kullanımını sağlamaya çalışmış. Ama bentlerin çoğu tel kafesle kaplı, üzerinde gezemiyorsunuz.

Istanbul Belgrad Ormani Nerede Nasil Gidilir

III. Selim’in annesi Mihrişah Valide Sultan adına yaptırılan Valide Bendi ve bu bendin yanındaki Sultan Mahmud Bendi aynı bölgede yer alıyor. Trekking yapmayı ve toprak yollarda yürümeyi seviyorsanız, bendin sağ tarafındaki yolu takip ederek Valide Sultan Göleti’nin etrafını dolaşmanızı öneririm. Toplamda yaklaşık 2 kilometre uzunluğundaki yol, az insan olması nedeniyle gayet sakin ve huzurlu.

Taksim Suyu Bentleri

Osmanlı Dönemi’nde şehrin su ihtiyacını en iyi şekilde karşılamak için inşa edilmiş bentler. İstanbul’un bazı kesimlerine, özellikle Taksim ve Beyoğlu’na su desteği sağlayan, her biri birbirinden önemli 7 bent bulunuyormuş. Bunlardan Valide Bendi, Sultan Mahmud Bendi ve Topuzlu Bendi, Taksim meydanına kadar temiz içme suyu sağlayan bentler.

Belgrad Ormani Neset Suyu Cesmeleri
Belgrad Ormani Yuruyus Yolu

Taksim’in bir köşesinde sekizgen bir mimarisi olan Taksim su maksemi adındaki türbeye benzer yapı, bentlerden gelen suyun Tophane, Fındıklı, Beyoğlu, Galata ve Kasımpaşa’daki çeşmelere dağıtımını sağlaması nedeniyle önemli bir yapıymış. Kelime anlamı bölüştürmek olan Taksim’den kentin diğer noktalarına su sevkiyatı, Taksim Meydanı ile İstiklal Caddesi’nin birleşim noktasında yer alan bu yapı sayesinde sağlanırmış.

Istanbul Belgrad Ormani Gol Manzarasi
  • Taksim Maksemi’ne su sağlayan Topuzlu Bent, I. Mahmud tarafından yaptırıldığından I. Mahmud Bendi olarak da biliniyor.
  • II. Osman tarafından 1620 tarihinde yaptırılan Kömürcü Bendi (Karanlık Bent), Kırkçeşme Suyu Bentleri olarak anılan dört bentten biri.
  • Belgrad Ormanları’nın en çok tercih edilen parkı olan Neşet Suyu Tabiat Parkı, adını ormanın düzenlenmesinde büyük çaba harcayan, ağaca ve ormana büyük bir aşk ile bağlı olan v Müderris Neşet Bey’den almış.
  • Bölgede kedi ve köpekler var. Yanınızda biraz mama götürürseniz çok sevinirler.

Belgrad Ormani Sokak Hayvanlari
Belgrad Ormani Yuruyusu

Belgrad Ormanı Fıratpen Koşu Parkuru

İstanbul’un en iyi yürüyüş parkurlarından biri Belgrad Ormanı’nda bulunuyor. Ayvalıbend’in biriktirdiği suların çevresinde, 6200 metre uzunluğundaki Neşet Suyu Koşu ve Yürüyüş Parkuru, yürüyüş severler ve koşu severler için sağlıklı bir çözüm. Yaz kış, genç yaşlı birçok insanın yürüyüş yapabildiği Belgrad Ormanı, Orta Avrupa ve Akdeniz iklimleri arasında yer aldığından birçok farklı bitki türü de beslemiş. Koşu yolu çevresi tamamen ağaçlarla kaplı.

Belgrad Ormani Yuruyus Parkuru
İstanbul'daki yürüyüş ve koşu parkurlarından biri
Belgrad Ormani Neset Suyu Tabiat Parki
Neşet Suyu Koşu ve Yürüyüş Parkuru

Belgrad Ormanı’nda neler yapılır?

Yazımızın büyük bir bölümünde neler yapıldığından bahsettik, fakat ayrı bir başlık altında özet geçmek istiyorum. Belgrad Ormanı, İstanbul’dan soyutlanmış bambaşka bir dünya. İstanbul’da böyle yerler parmakla sayılacak kadar az kaldı, Belgrad Ormanı da onlardan biri. Orman içerisindeki piknik alanlarında güne kahvaltı ile başlayabilir ardından uzun bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Belgrad Ormani Piknik Alanlari
Belgrad Ormanı'nda yapılacak şeyler
Belgrad Ormani Piknik Mangal Alanlari

İlla yürüyüş parkurlarında yürümeniz gerekmiyor, orman içinde trekking havasında da spor yapabilirsiniz. Fotoğraf severler için bulunmaz bir nimettir Belgrad Ormanı. Yılın her mevsimi ayrı güzeldir, kadrajınızı yılın belirli aylarında gelerek farklı renklere büründürebilirsiniz. İş stresinden uzaklaşıp kafanızı dinleyebilir, bentlerin kenarlarında oturarak anın tadına varabilirsiniz. Belgrad Ormanları’nda birçok mesire alanı bulunur, buralarda mangal yapabilir, arkadaşlarınızla hoşça vakit geçirebilirsiniz.

Belgrad Ormani Kapisi
Belgrad Ormanı giriş ücretli mi?
Belgrad Ormani Dacia

Belgrad Ormanı nerede ve nasıl gidilir?

Belgrad Ormanları ulaşım yönünden oldukça kolay bir noktada. Buraya toplu taşıma ile ulaşım mümkün. Taksim’den 42T, Sarıyer’den 153, Rumeli Hisarüstü’nden gelen 42R, Hacıosman tarafından gelen 42HM, 4. Levent’ten 42M ve 4. Levent Metro’dan 42 otobüs hatları ile bölgeye ulaşılabiliyor. IETT Bahçeköy durağında inip biraz yürüyerek Belgrad Ormanı’na varmış oluyorsunuz. Belgrad Ormanı istikametindeki yola girdiğiniz anda İstanbul’dan soyutlayabiliyorsunuz kendinizi. Yemyeşil ağaçların ve temiz bir yolun eşlik ettiği yolculuk içinizi ısıtmaya başlıyor.

Belgrad Ormanları’na özel aracınız ile de rahatlıkla gelebilirsiniz. Sarıyer’deki Belgrad Ormanı tabelasını takip ederek Bahçeköy‘ün içinden geçer ve ormanın girişine ulaşırsınız. 4. Levent Belgrad Ormanları arası 20km, Eminönü’nden 30km, Avcılar arası mesafe ise 50km.