rotasenin.com

İzmir Kadın Müzesi

admin
|

İzmir Konak’ta bulunan Kadın Müzesi, sadece kadınların konu olduğu değişik bir müze. Kadın Müzesi üç kattan oluşan tarihi bir bina içerisinde ve her katında tarihe damga vurmuş kadınlarla karşılaşıyoruz ve kadınlarla ilgili nesneler çıkıyor karşımıza. Hemen girişte Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kızı Nebile’nin düğününde dans ederlerken çekilmiş fotoğrafı çıkıyor öncelikle.

Gezdiğimiz müzelerden, gittiğimiz yerlerden aşinayız müzede sergilenenlere. Osman Hamdi Bey‘in 1880 yılında resmettiği İki Müzisyen Kız adlı eseri kadın konseptli eserlerden biri. Bugün İstanbul Pera Müzesi‘nde sergilenen tabloda iki genç Osmanlı kadını geleneksel Türk müzik aletlerini çalarken resmedilmiş. Aynı odada Frida Kahlo ve Mona Lisa‘yı da görebilirsiniz.

Müzede, Türkiye’de yapılan kazılar sonucu bulunan ve çıkarılan kadın temalı taş heykellere de yer verilmiş. Anadolu Medeniyetler Müzesi‘nde yer alan ve Çatalhöyük‘ten çıkarılan MÖ 6. yüzyılda yapılmış bir ana tanrıça heykeli bunlardan biri. Niğde Müzesi‘nde sergilenen tanrıça heykeli ve Samsun Müzesi‘ndeki İkiztepe’den çıkarılan tanrıça heykeli görebilecekleriniz arasında.

Izmir Konak Kadin Muzesi Arkeolojik Eserler
Kadınlarla ilgili arkeolojik eserler
Izmir Konak Kadin Muzesi Artemis Tanrica
Antik dönem Tanrıça Artemis heykeli

Antik dönemin en meşhur kadını, Zeus ve Leto’nun kızları, Apollon’un kız kardeşi Artemis’ten de bahsedilmiş. Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi‘nde sergilenen Çingene Kızı Mozaiği de unutulmamış. Mozaiğin bir replikası bir anda karşımıza çıkıyor.

Izmir Kadin Muzesi Cingene Kizi Mozaigi
Çingene Kızı Mozaiği
Izmir Kadin Muzesi Halide Edip Adivar
Halide Edip Adıvar

20 .yüzyıla ait tül ve çiçek işlemeli gelinlikler, Yörük kadınlarının malzemeler, kadınların olmazsa olması takılar ve dönemlerinde giydiği kıyafetler de sergileniyor. Topluma mal olan kadınsal olaylar için de bir yer ayrılmış, gazete küpürleri gibi basından kesitler de görebiliyorsunuz.

Izmir Kadin Muzesi Yoruk Takilari
Izmir Kadin Muzesi Toplumsal Olaylar

Cumhuriyet Dönemi’nin öncü kadınlarından Zübeyde Hanım, ilk kadın pilotu Sabiha Gökçen, Halikarnas Balıkçısı olarak bilinen yazar evat Şakir Kabaağaç’ın kardeşi Türk ressam Fahrelnisa Zeid, Kurtuluş Savaşı’nın önemli sembollerinden Kara Fatma, Türk sinemasının ilk kadın film yönetmeni Cahide Sonku, Mareşal Fevzi Çakmak’ın kardeşinin kızı Türk siyasetçi Müfide İlhan ve daha onlarca kadın hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz.

Izmir Kadin Muzesi Oncu Kadinlarimiz
Izmir Kadin Muzesi Esyalar

İzmir Kadın Müzesi giriş ücreti nedir?

İzmir Kadın Müzesi’ne giriş ücretsizdir.

İzmir Kadın Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

İzmir Konak’ta bulunan Kadın Müzesi’ne gitmek için Anafartalar Caddesi üzerinden 1298. sokağa girmelisiniz. Sokağa girdikten 60 metre ilerideki köşede müzeyi görürsünüz.